LimeSurvey 4.x.x - en to ar translation catalogue (4186 entries)

en:  Browse uploaded resources
ar: تصفح الموارد التي تم تحميلها

en:  Please select a file to import!
ar: يرجى اختيار ملف للاستيراد!

en:  global level
ar: دَرَجَة عالمية

en: %d file deleted.|%d files deleted.
ar: %d تم حذف الملف . | %d تم حذف الملفات.

en: %s KB
ar: %s كيلوبايت

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
ar: تم حذف الخاصية%s | تم حذف الخصائص %s

en: %s cannot be left empty
ar: لا يمكن ترك  %s  فارغًا

en: %s cannot be left empty.
ar: لا يمكن ترك %s فارغًا.

en: %s duplicate records removed
ar: %s تسجيلات متطابقة مسحت

en: %s entries were not copied because they already existed
ar: لم يتم نسخ %s الإدخالات لانها موجودة مسبقاً

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
ar: %s تم إلغاء إدخالاتهم لأنهم في القائمة السوداء

en: %s field(s) were successfully added.
ar: %s حقل تم اضافته بنجاح.

en: %s invalid attributes
ar: %s سمات غير صالحة

en: %s is an invalid value for this question
ar:  %s قيمة غير صالحة لهذا السؤال

en: %s lines had a mismatching number of fields.
ar: تحتوي %s من الخطوط على عدد غير متطابق من الحقول.

en: %s min. %s sec.
ar: %s دقيقة .%s ثانية .

en: %s missing attributes
ar: يفتقد %s من السمات

en: %s must be case-insensitive equal to %s
ar: يجب أن يكون%s  غير حساس لحالة الأحرف يساوي %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
ar: يجب ألا يكون %s غير حساس لحالة الأحرف يساوي %s

en: %s new participants were created
ar: %s مشاركين جدد تم إنشاءهم

en: %s not found!
ar: %s غير موجود!

en: %s of %s columns selected
ar: %s من %s الأعمدة تم اختيارها

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
ar: تم استيراد %s استجابة (استجابة) قديمة ووفقًا للتوقيتات.

en: %s old response(s) were successfully imported.
ar: %s ردود قديمة تم استيرادها

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
ar: تم حذف مشاركات المشاركين %s | تم حذف مشاركة المشاركين%s

en: %s participants have been copied to the central participants table
ar: تم نسخ %s من المشاركين إلى جدول المشاركين المركزي

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
ar: تم نسخ٪ s من المشاركين إلى جدول المشاركين في الاستطلاع

en: %s participants have been shared
ar: تمت مشاركة  %s  من المشاركين

en: %s records found in CSV file
ar: %s سجل وجد في ملف CSV

en: %s records have empty mandatory fields
ar: تحتوي سجلات %s على حقول إلزامية فارغة

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
ar: %s المسجلة لم تكتمل بعد او قيمة الخصائص خطا

en: %s records imported
ar: %s سجلات استوردت

en: %s records in CSV
ar: %s تسجيلات في CSV

en: %s records met minimum requirements
ar: %s سجلات تلبى الحد الأدنى من المتطلبات

en: %s records were duplicate but had attributes updated
ar: كانت %s  سجلات  مكررة ولكن تم تحديث السمات

en: %s records where the number of fields does not match
ar: %s السجلات التي لا تتطابق فيها حقول الأرقام

en: %s records with allowed invalid email
ar: سجل %s مع بريد إلكتروني غير صالح مسموح به

en: %s records with invalid email address removed
ar: %s من السجلات ازيلت لانها تحوي بريدا إلكترونيا غير صحيح

en: %s records with other invalid information
ar: يسجل%s  بمعلومات غير صالحة أخرى

en: %s response lines in your file.
ar: %s سطر من الردود في ملفك .

en: %s responses already exist.
ar: %s ردود موجودة بالفعل.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
ar: %s ردود لا يمكن أن تدخل أو تعدل

en: %s responses were inserted.
ar: %s ردود تم ادخالها.

en: %s responses were updated.
ar: %s ردود تم تعديلها.

en: %s rows per page
ar: %s صفوف لكل صفحة

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
ar: %s رسالة قد فحصت . كان من بينهم %s تم تحديدهم بشكل اضافي من النظام .

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
ar: %s رسالة قد فحصت و النظام لم يحدد رسالات اضافية.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
ar: تم العثور على%s لتكون إدخالات مكررة ولم تكن بحاجة إلى مشارك جديد ليتم إنشاؤه.

en: %s%% completed
ar: %%s% مكتمل

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
ar: لا يمكن استخدام  '%s' إذا تم تنشيط الخيار  "الآخر " لهذا السؤال.

en: 'Other:' comment mandatory
ar: ' أخرى:' تعليق ضرورى

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
ar: لا يمكن استخدام لاحقة  "comment" مع الاختيارات المتعددة المضاف لها تعليقات.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
ar:   'وقت ' هي كلمة محجوزة ولا يمكن استخدامها لسؤال فرعي.

en: (Any group)
ar: (أي مجموعة)

en: (Any)
ar: (أي)

en: (Autodetect)
ar: مسح تلقائي

en: (Automatic)
ar: (تلقائي)

en: (Iconv Library not installed)
ar: ( لم تُركّب مكتبة الأيقونات)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
ar: ( لم تستورد المجموعات النصية إذ لا تملك تصريحا لانشاء مجموعات نصية.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
ar: (الحد الأقصى لحجم الملف: % 01.2f ميغابايت)

en: (No target question)
ar: (لا يوجد سؤال هدف)

en: (None)
ar: (لا شيء)

en: (Reason: Administrator email address empty)
ar: (السبب:  لم يتم إدخال عنوان البريد الإلكتروني الخاص بمدير النظام  (Administrator))

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
ar: (حدد مجموعات ملصقات متعددة باستخدام مفتاح Ctrl)

en: (Sub-)question width
ar:  عرض السؤال

en: (This question is mandatory)
ar: (هذا السؤال إلزامي)

en: (none)
ar: (لا شي)

en: 16 or up
ar: أكثر من 16

en: 1st quartile (Q1)
ar: الحد الربعي الأول

en: 1st time limit warning CSS style
ar: صيغة CSS المستخدمة فى تحذير إنتهاء الوقت الأول

en: 1st time limit warning message
ar: رسالة التحذير الأولى من انتهاء وقت السؤال

en: 1st time limit warning message display time
ar: عرض الوقت  لرسالة تحذير الحد

en: 1st time limit warning message timer
ar: موقت رسالة تحذير للوقت الحد

en: 2nd quartile (Median)
ar: الحد الوسطي (الربعي الثاني)

en: 2nd time limit warning CSS style
ar: طريقة التحذير للمرة الثانية للوصول للحد الزمنى

en: 2nd time limit warning message
ar: رسالة التحذير الثانية من انتهاء وقت السؤال

en: 2nd time limit warning message display time
ar: عرض الوقت لرسالة تحذير الحد الزمني للمرة الثانية

en: 2nd time limit warning message timer
ar: موقت رسالة تحذير لوقت الحد للمرة الثانية

en: 3rd quartile (Q3)
ar: الحد الربعي الثالث

en: 400: Bad Request
ar: 400 طلب سىء

en: 401: Unauthorized
ar: 401: غير مصرح به

en: 403: Forbidden
ar: 403 ممنوع

en: 404: Not Found
ar: 404 غير موجود

en: 500: Internal Server Error
ar: 500: خطأ خادم داخلي

en: <No default value>
ar: <لا يوجد قمية افتراضية>

en: <no data>
ar: <لا توجد بيانات>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
ar: تم عمل نسخة احتياطية من هذا الجدول وباستطاعة مدير برنامجك ان يصل إليها.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
ar: ستعمل نسخة احتياطية من هذا الجدول إذا تقدمت. سيكون باستطاعة مدير  نظامك الوصول لهذا الجدول.

en: A child group can't be set as parent group
ar: لا يمكن تعيين مجموعة فرعية كمجموعة رئيسية

en: A code has been updated to %s.
ar: تم تحديث الكود إلى %s.

en: A database named "%s" already exists.
ar: قاعدة البيانات المسماة /"%s"/ موجودة بالفعل.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
ar: الاستبيان الغير مفعل غير قابل للدخول للمشاركون (فقط رسالة تظهر تخبرهم انهم غير متاح لهم رؤية الاستبيان)

en: A description for your question group
ar: وصف لمجموعة سؤالك

en: A first example question. Please answer this question:
ar:  المثال الأول للسؤال . الرجاء الإجابة على هذا السؤال:

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
ar: كل الأسئلة في الملحق ستعرض ; سيتمكن المشارك في الإستبيان من التنقل بين الأسئلة .

en: A group without step status styling
ar: مجموعة بدون تصميم حالة الخطوة اللازمة

en: A participant table has been created for this survey.
ar: يجب إنشاء جدول علامات لهذا الاستبيان.

en: A question code cannot be longer than 20 characters.
ar: لا يمكن أن يتجاوز رمز السؤال 20 حرفًا.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
ar: سيتم عرض فهرس اسئلة، سيتمكن المشاركون من التنقل بين الاسئلة المعروضة.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
ar: لم يتم حذف أحد الاستجابات أو الردود. |  لم يتم حذف عدد {n} من الاستجابات أو الردود.

en: A security update is available.
ar: يتوفر تحديث أمني.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
ar: تم إنشاء إدخال مشارك في الاستطلاع للمسح المحفوظ أيضًا.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
ar: سيتم استيراد المسح الذي يستخدم سمة مخصصة ، ولكن القالب الذي يشير إليه لن يكون موجودًا على الخادم الجديد. في هذه الحالة ، سيستخدم النظام السمة الافتراضية العامة.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
ar: جدول من الأسئلة الفرعية على كل خلية. نصوص الأسئلة الفرعية موجودة في رأس العمود وتهتم برأس الصف.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
ar: جدول من الأسئلة الفرعية على كل خلية. توجد نصوص الاستعلامات الفرعية في رأس العمود وتتصل برأس الصف المحدد.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
ar: جدول مع استعلام فرعي في كل صف. يتم تضمين خيارات الإجابة في رأس الجدول.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
ar: مع كل سطر في السؤال الفرعي . يجب عليك أن تختار الإجابة.

en: A template with that name already exists.
ar: اسم القالب مستخدم في قالب آخر.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
ar: لم يتم حذف سجل التوقيت. |  لم يتم حذف عدد {n}  من سجلات التوقيت.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
ar: لم تعطِ اسم مستخدم أو اسم المستخدم باطل.

en: AND/OR Date is
ar: او/و البيانات تكون

en: Abbreviated question text
ar: نص السؤال المختصر

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
ar: القدرة علي تغير الاسئلة و المجموعات و العدادات لا تزال محدودة.

en: Absolute value
ar: القيمة الملطقة

en: Accelerator keys for list items
ar: مفاتيح تسريع عناصر القائمة

en: Accept
ar: قبول

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
ar: يقبل   أحرف الخط Unicode.

en: Access
ar: الوصول

en: Access denied
ar: غير مسموح بالدخول

en: Access denied!
ar: ممنوع الدخول !

en: Action
ar: عمل

en: Action to perform when time limit is up
ar: الإجراء الواجب تنفيذه عند انتهاء المهلة

en: Action:
ar: المهام :

en: Actions
ar: أعمال

en: Actions:
ar: الافعال :

en: Activate
ar: فعال

en: Activate Survey
ar: نشط الاستبيان

en: Activate assessements
ar: تفعيل التقييمات

en: Activate quotas
ar: تفعيل الحصص

en: Activate survey
ar: تنشيط الاستطلاع

en: Activate survey participants table
ar: تفعيل جدول المشاركين في الاستطلاع

en: Activate this survey
ar: تفعيل هذا الاستبيان

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
ar: قم بتنشيط هذا لإظهار خريطة أعلى حقل الإدخال حيث يمكن للمستخدم تحديد موقع

en: Activated
ar: مفعل

en: Activation settings
ar: إعدادات التنشيط

en: Active
ar: نشط

en: Active and running
ar: نشط وجاري

en: Active but expired
ar: نشطة ولكن منتهية الصلاحية

en: Active but not yet started
ar: نشطة ولكن لم تبدأ بعد

en: Active filters:
ar: المرشحات المفعلة:

en: Active survey ID
ar: رقم ال ID الخاص بالاستطلاع النشط

en: Active survey participants tables
ar: جداول المشاركين في المسح النشط

en: Active surveys
ar: فعّل الاستبيانات

en: Adaptive
ar: متأقلم

en: Add
ar: أضف

en: Add SurveyId to link
ar: اضف الرقم للاستبيان في الرابط

en: Add URL parameter
ar: اضافة معامل URL

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
ar: أضف زرًا لإعادة ضبط شريط التمرير. إذا اخترت قيمة البدء ، فسيتم إعادة تعيينها عند قيمة البدء ، وإلا ستفرغ الإجابة.

en: Add a group
ar: أضف مجموعة

en: Add a language:
ar: اضف لغة:

en: Add a new language
ar: أضف لغة جديدة

en: Add a new question
ar: أضف سؤال جديد

en: Add a new survey administrator
ar: إضافة مسؤول مسح جديد

en: Add a prefix to the answer field
ar: أضف بادئة إلى حقل الإجابة

en: Add a question to this group
ar: أضف سؤالًا لهذه المجموعة

en: Add a suffix to the answer field
ar: أضف لاحقة إلى حقل الإجابة

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
ar: أضف فئة (صفحات) CSS إضافية لهذا السؤال. استخدم مسافة بين أسماء فئات CSS متعددة. يمكنك استخدام التعبيرات - تذكر أن هذا الجزء ثابت.

en: Add and edit conditions
ar: أضف وعدل شرطا

en: Add another participant
ar: إضافة مشارك آخر

en: Add another record
ar: إضافة سجل آخر

en: Add answer
ar: أضف إجابة

en: Add attribute
ar: اضف سمة

en: Add condition
ar: أضف شرط

en: Add condition to this scenario
ar: اضافة شروط لهذا السيناريو

en: Add dropdown field
ar: إضافة حقل منسدل

en: Add fields
ar: اضف حقول

en: Add file
ar: إضافة ملف

en: Add gray background to questions in PDF:
ar: إضافة خلفية رمادية للأسئلة في PDF:

en: Add group
ar: أضف مجموعة

en: Add language
ar: أضف لغة

en: Add multiple conditions without a page reload
ar: اضافة شروط متعددة بدون اعادة تحميل الصفحة

en: Add new assessment rule
ar: إضافة قاعدة تقييم جديدة

en: Add new attribute
ar: إضافة سمة جديدة

en: Add new group
ar: إضافة مجموعة جديدة

en: Add new participant
ar: إضافة مشارك جديد

en: Add new question
ar: أضف سؤال جديد

en: Add new question to group
ar: أضف سؤال جديد للمجموعة

en: Add new quota
ar: أضف حصة جديدة

en: Add new survey participant
ar: إضافة مشارك مسح جديد

en: Add new user group
ar: اضف مجموعة مستخدم جديدة

en: Add or delete groups
ar: أضف أو احذف المجموعات

en: Add or delete questions
ar: أضف أو احذف الاسئلة

en: Add or delete subquestions or change their codes
ar: اضف او احذف سؤال فرعي او غير كوده

en: Add participant
ar: إضافة مشارك

en: Add participant to survey
ar: أضف مشارك جديد للإستبيان

en: Add participant to survey|Add participants to survey
ar: إضافة مشارك إلى الاستطلاع | إضافة مشارك إلى الاستطلاع

en: Add participants to central database
ar: اضف المشاركات الي قاعدة البيانات المركزية

en: Add participants to survey
ar: اضف مشاركين إلي الإستبيان

en: Add question
ar: أضف السؤال

en: Add question ID to link
ar: اضف الرقم المحدد للسوال في الرابط

en: Add question group
ar: أضف مجموعة اسئلة

en: Add question group ID to link
ar: اضف الرقم المحدد لمجموعة الاسئلة في الرابط

en: Add scenario
ar: أضف سيناريو

en: Add some answer options to your question
ar: أضف بعض خيارات الإجابة على سؤالك

en: Add some subquestions to your question
ar: أضف بعض الأسئلة الفرعية إلى سؤالك

en: Add subquestion row
ar: إضافة صف أسئلة فرعية

en: Add survey group ID to link
ar:  اضف الرقم لمجموعة الاستبيان في الرابط

en: Add survey participant
ar: إضافة مشارك في الاستبيان

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
ar: أضف المشارك المحدد إلى الاستطلاع. | أضف {n} المشاركين المحددين إلى الاستطلاع.

en: Add to blacklist?
ar: أضف إلى القائمة السوداء؟

en: Add user
ar: أضف مستخدم

en: Add user group
ar: أضف مجموعة مستخدمين

en: Add value
ar: اضف قيمة

en: Add/delete survey participant attributes
ar: إضافة / حذف سمات المشاركين في الاستطلاع

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
ar: إضافة / تحرير الموارد (الملفات / الصور) لهذا الاستطلاع

en: Adding survey participant entry...
ar: جارٍ إضافة إدخال مشارك في الاستبيان ...

en: Additional Languages
ar: اللغات الاضافية:

en: Additional attributes
ar: سمات إضافية

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
ar: الاعدادات الاتية لا يمكن تعديلها عندما يكون الاستبيان نشط

en: Admin login name
ar: اسم المستخدم الخاص بالمدير

en: Admin login password
ar: كلمة السر الخاصة بالمدير

en: Admin themes
ar: قوالب الإدارة

en: Administration
ar: الإدارة

en: Administration theme:
ar: قالب الإدارة:

en: Administrator credentials
ar: اوراق المدير

en: Administrator email
ar: بريد مدير النظام (Administrator)

en: Administrator email address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني الخاص بمدير النظام (Administrator):

en: Administrator name
ar: اسم المدير

en: Administrator name:
ar: اسم المدير:

en: Administrator settings
ar: إعدادات المسؤول

en: Administrator:
ar: المدير:

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced options
ar: خيارات متقدمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Afrikaans
ar: الأفريكانية

en: After
ar: بعد ذلك

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
ar: بعد التأكيد ، لن تتلقى أي دعوات أو تذكيرات لهذا الاستطلاع بعد الآن.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
ar: بعد الضغط علي زر الحفظ سوف تستطيع ان تغلق صفحة المتصفح او تكمل ملئ البيانات

en: After the answer options a cell does give some information.
ar: بعد خيارات الإجابة ، تعطي الخلية بعض المعلومات.

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
ar: بعد الانتهاء من قضلك اضغط علي زر  حقظ في الاسفل من اجل حفظ تغيراتك

en: Albanian
ar: اللغة الألبانية

en: Alert animation
ar: المؤثر الحركى للتنبيهات

en: All
ar: كل

en: All answers are already selected in this quota.
ar: حددت جميع الأجوبة في هذه الحصة.

en: All answers meet consistency standards.
ar: لجميع الأجوبة معاير قياسية مطابقة.

en: All assessments meet consistency standards.
ar: لجميع تقييمات معاير قياسية مطابقة .

en: All conditions for this question have been deleted.
ar: جميع الشروط لهذا السؤال تم حذفها

en: All conditions in this survey have been deleted.
ar: حُذفت جميع الشروط في هذا الاستبيان.

en: All conditions meet consistency standards.
ar: لجميع الشروط معاير مطابقة .

en: All conditions scenarios were renumbered.
ar: تم إعادة ترقيم جميع سيناريوهات الشروط.

en: All custom menu entries will be lost.
ar: سيتم فقد جميع إدخالات القائمة المخصصة.

en: All custom menus will be lost.
ar: سيتم فقد جميع القوائم المخصصة.

en: All default values meet consistency standards.
ar: لجميع القيم معاير قياسية مطابقة.

en: All emails were sent.
ar: جميع الرسائل أرسلت .

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
ar: كل الحقول أدناه عدد (اسم إطار CSS المخصص) يجب أن تكون مصفوفات JSON صحيحة أو الجملة "inherit".

en: All files in local directories are writable.
ar: جميع الملفات في الدلائل المحلية قابلة للكتابة.

en: All groups meet consistency standards.
ar: لجميع المجموعات معاير قياسية مطابقة.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
ar: يمكن الوصول إلى جميع الإعدادات المهمة في هذا الشريط الجانبي

en: All in one
ar: جميعها دفعة واحدة

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
ar: سيتم أيضًا حذف جميع عناصر هذه القائمة.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
ar: سيتم تحميل جميع الأنماط اللازمة ، لطباعتها ، فقط اضغط على CTRL + P  أو حدد طباعة من قائمة المتصفح.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
ar: تم تحويل جميع استبيانات المستخدم الى %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
ar: جميع الجداول المشاركين في المسح القديم تفي بمعايير الاتساق.

en: All old survey tables meet consistency standards.
ar: لجميع جداول المجموعات القديمة معاير قياسية مطابقة.

en: All participant information is lost.
ar: جميع معلومات المشارك فقدت.

en: All question attributes meet consistency standards.
ar: لجميع خصائص الأسئلة معاير قياسية مطابقة.

en: All questions meet consistency standards.
ar: لجميع الأسئلة معاير قياسية مطابقة.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
ar: ستفقد جميع الأسئلة والأجوبة، الخ الخاصة باللغة المنقولة. أمتأكد أنت؟

en: All questions, groups and parameters are editable again.
ar: جميع الاسئلة و المجموعات و المعاملات قابلة للتحرير مرة أخرى.

en: All quota language settings meet consistency standards.
ar: لجميع اعدادات لغة الحصة  معاير قياسية مطابقة .

en: All quota quota members meet consistency standards.
ar: في كل الحصص اعضاء حصص مطابقة  للمعاير القياسية

en: All quotas meet consistency standards.
ar: لجميع الحصص معاير قياسية مطابقة.

en: All responses
ar: جميع الردود

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
ar: جميع الردود لا يمكن الوصول إليها بعد الآن في برنامج لايم سيرڨي .

en: All survey language settings meet consistency standards.
ar: لجميع اعدادات لغةالاستبيان معاير قياسية مطابقة.

en: All surveys
ar: جميع المسوحات

en: All surveys meet consistency standards.
ar: لجميع  الاستبيانات معاير قياسية مطابقة

en: All the attributes are automatically mapped
ar: كل السمات تم تعيينها تلقائياً

en: All themes
ar: كل القوالب

en: All users
ar: جميع المستخدمين

en: All your answers must be different and you must rank in order.
ar: يجب أن تكون جميع إجاباتك مختلفة ويجب عليك الترتيب بالترتيب.

en: Allow
ar: السماح

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
ar: السماح بتقسيم أسئلة نمط الصفيف على صفحات متعددة

en: Allow backward navigation:
ar: السماح بالتنقل للخلف:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
ar: السماح  للمشاركون ممن هم في  القائمة السوداء لأن يضافوا إلى الإستبيان:

en: Allow invalid email addresses:
ar: السماح بعناوين بريد إلكتروني غير صالحة:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
ar: السماح بتقسيم أسئلة نصية / رقمية قصيرة متعددة على عدة صفحات

en: Allow only numerical input
ar: اسمح بالمدخل العددي فقط

en: Allow only numerical input for 'Other' text
ar: اسمح للادخال بصيغة الأرقام في الفراغ 'اخرى'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
ar: اسمح للمشارك بإزلة نفسه من القائمة المحظورة:

en: Allow public registration:
ar: السماح بالتسجيل العام:

en: Allow reset the slider
ar: السماح بإعادة ضبط شريط التمرير

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
ar: السماح بتقسيم أسئلة الاختيار الفردي على صفحات متعددة

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
ar: السماح بتقسيم أسئلة التمرير على صفحات متعددة

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
ar: اسمح للمستخدم بتعديل إجاباته الأخيرة قبل إنهاء الاستبيان.

en: Allowed file types
ar: انواع الملفات المسموحة

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
ar: أنواع الملفات المسموح بها المفصولة بفواصل هي pdf,doc,odt

en: Always
ar: دائماً

en: Always closed
ar: مغلق دائما

en: Always hide this question
ar: دائما اخف هذا السؤال

en: Always open
ar: دائما مفتوح

en: Amharic
ar: الأمهرية

en: An additional help text for your question
ar: نص اضافي مساعد لسؤالك

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
ar: تم إرسال رسالة بالبريد الإلكتروني إلى العنوان الذي وضعته به جميع تفاصيل الاستبيان. من فضلك اتبع الرابط الموجود بالرسالة للاستمرار.

en: An email has been sent with details about your saved survey
ar: أرسلت رسالة بالبريد الإلكتروني بها تفاصيل عن استبيانك المحفوظ

en: An email with a generated password was sent to the user.
ar: أرسلت كلمة سر للمستخدم بالبريد الالكتروني.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء نسخة احتياطية من ملفاتك. تحقق من نظامك المحلي (إذن ، مساحة متوفرة ، إلخ.)

en: An error occured while creating your update package file.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف حزمة التحديث.

en: An error occured while getting checksums.
ar: حدث خطأ أثناء الحصول على اختبار الجمع.

en: An error occured while getting the changeset.
ar: حدث خطأ أثناء الحصول على قائمة الاختلافات بين نسختين متتاليتين في المستودع.

en: An error occurred saving a response to survey id
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الرد لرقم الاستبيان

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
ar: حدث خطأ أثناء نقل الملف الخاص بك. قد يكون سبب ذلك وجود صلاحيات خاطئة في المجلد %s الخاص بك.

en: An error occurred.
ar: حدث خطأ.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
ar: الاستبيان المنتهي لا يمكن وصوله من قبل المشاركين (لكنهم فقط يشاهدون رسالة بانتهاء الاستبيان).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
ar: حدث خطأ داخلي أثناء ترقية قاعدة البيانات. يرجى العودة إلى قائمة٪ %smain% s. اتصل بالدعم إذا استمر الخطأ.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
ar: حدث خطأ داخلي أثناء معالجة خادم الويب لطلبك.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
ar: حدث خطأ جسيم أثناء التحديث. معلومات الخطأ:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
ar: حدث خطأ غير متوقع ولا يمكن حفظ ردودك.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
ar: حدث خطأ اثناء نقل الملف من %s إلى %s

en: An unknown error occured
ar: حدث خطأ غير معروف

en: An unknown error occured.
ar: حدث خطأ غير معروف.

en: An unknown error occurred
ar: حدث خطأ غير معروف

en: Animate alert
ar: تنبيه في حالة تأهب

en: Animate body
ar: نشط المتن

en: Animate checkbox
ar: تنشيط مربع الاختيار

en: Animate question
ar: اضافة مؤثرات حركية على السؤال

en: Animate radio buttons
ar: تحريك أزرار الراديو

en: Anonymized responses
ar: الاجابات مجهولة الهوية

en: Anonymized responses:
ar: الردود مجهولة المصدر:

en: Anonymized responses?
ar: أجوبة مجهولة؟

en: Answer
ar: جواب

en: Answer codes
ar: أكواد الإجابات

en: Answer codes must be unique by question.
ar: يجب أن تكون رموز الإجابة فريدة من نوعها عن طريق السؤال.

en: Answer label font size (normal)
ar: إجابة حجم خط التسمية (عادي)

en: Answer label font size (small)
ar: إجابة حجم خط التسمية (صغير)

en: Answer matched (regexp)
ar: الإجابة متطابقة (باستخدام التعابير المنطقية)

en: Answer must be %s
ar: يجب أن تكون الإجابة %s

en: Answer must be between %s and %s
ar: يجب أنت كون الإجابة بين %s و %s

en: Answer must be greater or equal to %s
ar: الإجابة يجب أن تكون أكبر من أو تساوي %s

en: Answer must be less or equal to %s
ar: الإجابة يجب أن تكون أقل من أو تساوي %s

en: Answer option / subquestion font size
ar: خيار الإجابة / حجم خط السؤال الفرعي

en: Answer options
ar: خيارات  الاجوبة

en: Answer options were successfully saved.
ar: اختيارات الاسئلة تم اضافتها بنجاح.

en: Answer prefix
ar: بادئة إجابة

en: Answer question
ar: اجب عن السؤال

en: Answer scale %s
ar: جدول الاجابة %s

en: Answer suffix
ar: لاحقة الإجابة

en: Answer was
ar: الجواب كان

en: Answer was NOT
ar: لايوجد جواب

en: Answer was greater than
ar: الجواب كان أكبر من

en: Answer was greater than or equal to
ar: الجواب كان أكثر من أو يساوي

en: Answer was less than
ar: الإجابة كانت أقل من

en: Answer was less than or equal to
ar: الجواب كان أقل من أو يساوي

en: Answers
ar: أجوبة

en: Answers cleared
ar: تم مسح الجواب

en: Answers column width
ar: إجابات عرض العمود

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
ar: الأجوبة بنظام الصفر ( صفر) أو بنظام الفراغ غير مسموح بها، ولن تُحفظ

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
ar: إجابة الحرف الفاصل  |منزلق يساري للنص  | منزلق يميني للنص

en: Apply
ar: طبق

en: Apply and go to survey
ar: ادخل التطبيق ثم اذهب الى الاستبيان

en: Apr
ar: ابريل/ نيسان

en: April
ar: ابريل

en: Arabic
ar: اللغة العربية

en: Arc cosine
ar: جيب التمام القوسي

en: Arc sine
ar: قوس جيبي

en: Arc tangent
ar: قوس الظل

en: Arc tangent of two variables
ar: قوس الظل من متغيرين

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
ar: هل تريد بالتأكيد تنشيط جميع الحصص المحددة؟

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
ar: هل تريد بالتأكيد إلغاء تنشيط جميع الحصص المحددة؟

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف جميع الشروط لهذا السؤال؟

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
ar: أمتأكد أنك تريد مسح كل الشروط في هذا السيناريو؟

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
ar: هل تريد بالتأكيد حذف جميع الحصص المحددة؟

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
ar: أمتأكد أنك تريد انهاء صلاحية هذه الاستبيانات؟

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
ar: هل أنت متأكد من حذف جميع الملفات المرفوعة الخاصة بالأجوبة المحددة ؟

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
ar: أمتأكد أنك تريد مسح المدخلات المختارة؟

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف إدخالات القائمة المحددة؟

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
ar: هل تريد بالتأكيد حذف القوائم المحددة وجميع القوائم الفرعية والإدخالات ذات الصلة؟

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف المشاركين المختارين؟

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الردود المحددة؟

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
ar: أمتأكد أنك تريد مسح معامل URL هذا؟

en: Are you sure you want to delete this box ?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا المربع؟

en: Are you sure you want to delete this condition?
ar: أمتأكد أنك تريد مسح هذا الشرط؟

en: Are you sure you want to delete this entry?
ar: أمتأكد أنك تريد مسح هذه البيانات؟

en: Are you sure you want to delete this label set?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف مجموعة القائمة النصية هذه؟

en: Are you sure you want to delete this theme?
ar: هل انت متأكد من أنك تريد مسح هذه الاستبيانات؟

en: Are you sure you want to delete this theme?
ar: هل تريد حقا حذف هذه السمة؟

en: Are you sure you want to delete this user group?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف مجموعة المستخدمين هذه؟

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
ar: هل انت متأكد من انك تريد ان ترقم السنياريوهات بارقام متازيدة تبدأ برقم واحد؟

en: Are you sure?
ar: هل أنت واثق؟

en: Arithmetic mean
ar: المتوسط الحسابي

en: Armenian
ar: الأرمنية

en: Array
ar: صفيف

en: Array (Increase/Same/Decrease)
ar: مجموعة (الزيادة / نفس / النقص)

en: Array (Numbers)
ar: صفيف (أرقام)

en: Array (Texts)
ar: مجموعة (النصوص)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
ar: صف( نعم/ لا/ غير متأكد)

en: Array by column
ar: صفيف مرتب حسب الاعمدة

en: Array dual scale
ar: صفيف المقياس المزدوج

en: Array filter
ar: مرشح الصفيف

en: Array filter exclusion
ar: مجموعة مرشح الاستبعاد

en: Array filter style
ar: نمط ترشيح أو تصفية المصفوفة

en: Arrays
ar: المصفوفات

en: As a last step you should clear your browser cache now.
ar: كخطوة أخيرة، يجب عليكم مسح ذاكرة المتصفح (الكاش)

en: As defined in question settings
ar: كما هو محدد في إعدادات السؤال

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
ar: كما ترى ، فإن تحرير خيارات الإجابة يشبه إلى حد كبير تحرير الأسئلة الفرعية.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
ar: كما ترون ، نوع السؤال المحدد مسبقًا هو "نص حر طويل ". سوف نستخدم في هذا المثال نوع السؤال 'Array'.

en: Assessment details
ar:  تفاصيل التقيم

en: Assessment group score
ar: نتيجة مجموعة التقيم

en: Assessment heading
ar: تقييم مقدمة الصفحة

en: Assessment mode for this survey is not activated.
ar: لم يتم تنشيط وضع التقييم لهذا المسح.

en: Assessment rules
ar: قواعد التقيمات

en: Assessment value
ar: قيمة التقيم

en: Assessment:
ar: التقيم :

en: Assessments
ar: تقييم

en: Assessments mode not activated
ar: وضع التقييمات غير مفعل

en: Assigning a new value to a variable.
ar: تعيين قيمة جديدة لمتغير.

en: At beginning
ar: بداية

en: At end
ar: في النهاية

en: At least one installed
ar: تثبيت واحد على الأقل

en: At the end of the process the database will be updated.
ar: في نهاية العملية سيتم تحديث قاعدة البيانات.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
ar: في نهاية العملية ، سننتقل إلى تحديث LimeSurvey.

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
ar: انتباه: تم تحديث عدة رموز  للسؤال. يرجى التحقق منها بعناية لأن التحديث قد لا يكون مثاليًا باستخدام التعبيرات المخصصة.

en: Attribute
ar: صفة

en: Attribute %s (%s)
ar: سمة s%  (%s)

en: Attribute %s was deleted.
ar: تم إزلة سمة %s.

en: Attribute display setting updated
ar: عرض إعادات السمة التي تم تحديثها

en: Attribute field
ar: سمة الحقل

en: Attribute management
ar: إدارة السمة

en: Attribute name:
ar: اسم السمة :

en: Attribute settings
ar: إعدادات السمة

en: Attribute successfully deleted
ar: تم حذف السمة بنجاح

en: Attribute successfully updated
ar: تم تحديث السمة بنجاح

en: Attribute type
ar: نوع السمة

en: Attribute type:
ar: نوع السمة :

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
ar: قيم السمات للمشاركين الموجودين تم تحديثها من سجلات المشاركين

en: Attribute visible:
ar: سمة مرئية :

en: Attribute was saved.
ar: تم حفظ السمة.

en: Attributes
ar: سمات

en: Attributes to be created
ar: سمات لتضاف

en: Attributes to export:
ar: سمات التصدير:

en: Aug
ar: أغسطس/ آب

en: August
ar: اغسطس

en: Authentication method
ar: طريقة المصادقة (التحقق من المستخدم و كلمة المرور)

en: Auto
ar: آليا

en: Auto Translate
ar: ترجمة الية

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
ar: الاختيار التلقائي الحصري إذا تم فحص جميع الآخرين

en: Autoload URL
ar: تحميل رابطة تلقائي

en: Autoload URL:
ar: عنوان محمل أتوماتيكيا

en: Automatic
ar: آلي

en: Automatic (UTF-8)
ar: التلقائي (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
ar: قم بتحميل عنوان URL النهائي تلقائيًا عند اكتمال الاستبيان:

en: Automatically rename question code if already exists?
ar: إعادة تسمية رمز السؤال تلقائيًا إذا كان موجودًا بالفعل؟

en: Available admin themes:
ar: قوالب الإدارة المتاحة:

en: Available functions
ar: الوظائف المتاحة

en: Available label sets:
ar: مجموعات علامات متاحة:

en: Available languages:
ar: اللغات المتاحة:

en: Available space in directory:
ar: المساحة المتاحة في المجلد :

en: Available survey themes:
ar: قوالب الاستبيان المتاحة

en: Average
ar: المعدل

en: Average file size
ar: حجم الملفات المعدل

en: Average interview time:
ar: متوسط وقت المقابلة:

en: Average no. of files per respondent
ar: المتوسط من الملفات لكل المستفتاة

en: Average size per respondent
ar: متوسط الحجم لكل مجيب

en: Back
ar: عودة

en: Back to Response Import
ar: العودة إلى نقل الرد

en: Back to main menu
ar: العودة إلى القائمة الاساسية

en: Back to survey home
ar: العودة إلى الصفحة الرسمية للمسح

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
ar: لون الخلفية للأسئلة (0 أسود - 255 أبيض)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
ar: لون الخلفية للأقسام (0 أسود - 255 أبيض)

en: Background image
ar: الصورة الخلفية

en: Background image file
ar: ملف صورة الخلفية

en: Backup
ar: دعم

en: Backup entire database
ar: انسخ للاحتياط قاعدة البيانات بأكملها

en: Bar chart
ar: شريط الرسم البياني

en: Base language
ar: اللغة الأساسية

en: Base language:
ar: اللغة الاساسية:

en: Basic admin notification
ar: منبه المدير الاساسي

en: Basic admin notification body
ar: متن رسالة اخطار مدير النظام

en: Basic admin notification email body:
ar: محتوى رسالة التبية الأساسية للمشرف :

en: Basic admin notification subject
ar: موضوع إعلام المسؤول الأساسي

en: Basic admin notification subject:
ar: موضوع تنبية المشرف الأساسي:

en: Basic attributes
ar: السمات الأساسية

en: Basic email notification is sent to:
ar: منبه البريد الالكتروني البسيط يرسل الي:

en: Basic notification attachments:
ar: مرفات تبية المشرف الأساسية :

en: Basic settings
ar: إعدادات أولية

en: Batch deletion
ar: حذف الحزم

en: Batch edit
ar: تحرير الدفعة

en: Batch edit the menus
ar: دفعة تحرير القوائم

en: Batch edit the participants
ar: دفعة تحرير المشاركين

en: Batch-edit participants
ar:  دفعة تحرير المشاركون

en: Before
ar: قبل

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
ar: قبل المتابعة ، يرجى عمل نسخة احتياطية من قاعدة البيانات الخاصة بك باستخدام أداة النسخ الاحتياطي!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
ar: قبل أن تتمكن من إضافة أسئلة ، يجب عليك إضافة مجموعة أسئلة أولاً.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
ar: قبل المتابعة إلى تحديث LimeSurvey ، يجب أولاً تحديث ComfortUpdate نفسه.

en: Before you start, please prove you are human.
ar: قبل البدء ، يرجى إثبات أنك إنسان.

en: Beginner tour
ar: جولة المبتدئين

en: Belarusian
ar: البيلاروسية

en: Bengali
ar: بنغالي

en: Binary safe case-insensitive string comparison
ar: مقارنة سلسلة ثنائية غير آمنة لحالة الأحرف

en: Binary safe string comparison
ar: مقارنة سلسلة آمنة الثنائية

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
ar: وضع قائمة سوداء بجميع الاستطلاعات الحالية للمشاركين بمجرد تعيين الحقل العالمي:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
ar: احظر في القائمة السوداء لأي استبيان جديد يتم إضافته بمجرد تعيين الحقل العالمي:

en: Blacklist settings
ar: إعدادات قائمة الحظر

en: Blacklist settings were saved.
ar: تم حفظ إعدادات القائمة السوداء.

en: Blacklist user:
ar: مستخدم القائمة السوداء:

en: Blacklisted
ar: القائمة المحظورة

en: Blacklisted participants
ar: قائمة المشاركات المحظورة

en: Blacklisted?
ar: موضوع في القائمة السوداء

en: Body animation
ar: تنشيط المتن

en: Borders around questions in PDF:
ar: حدود حول الأسئلة في PDF:

en: Borders around responses in PDF:
ar: حدود الاستجابات في ملف PDF:

en: Bosnian
ar: اللغة البوذية

en: Both
ar: على حد سواء

en: Bottom bar
ar: أسفل الشريط

en: Bounce email address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني  المخصص فى حالة الارتداد أو عدم الوصول:

en: Bounce processing
ar: ترتد المعالجة

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
ar: يتم إلغاء تنشيط معالجة الارتداد على مستوى التطبيق أو لهذا المسح بشكل خاص.

en: Bounce settings
ar: إعدادات اضافية

en: Bounce settings have been saved.
ar: الاعدادات الاضافية تم حفظها.

en: Box deleted
ar: تم حذف المربع

en: Box orientation:
ar: اتجاه الصندوق:

en: Box settings updated!
ar: تم تحديث إعدادات المربع!

en: Box updated
ar: مربع محدث

en: Boxes
ar: مربعات

en: Boxes by row:
ar: الصناديق حسب الصف:

en: Branch
ar: الفرع

en: Broken survey themes:
ar: موضوعات المسح التي لا تعمل

en: Browse
ar: استعرض

en: Browse participants
ar: تصفح المشاركين

en: Browse responses
ar: تصفح الردود

en: Browse saved responses
ar: تصفح الردود المحفوظة

en: Browse survey participants
ar: تصفح المشاركين في الاستطلاع

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
ar: تم تحديث  الـ Build بنجاح إلى  %s .

en: Bulgarian
ar: اللغة البلغارية

en: But this one isn't.
ar: لكن هذه لسيت واحدة.

en: Button group
ar: مجموعة الزر

en: Buy a new key
ar: شراء مفتاح جديد

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
ar: بمتابعة هذا الاستبيان ، فإنك بذلك توافق على سياسة حماية البيانات الخاصة بمقدم الخدمة.

en: By question group
ar: بمجموعة أسئلة

en: Bypass date control before sending email:
ar: تجاوز التحكم في التاريخ قبل إرسال البريد الإلكتروني:

en: CPDB CSV summary
ar: خلاصة CPDB CSV

en: CPDB mapping
ar: تعيين CPDB

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
ar: السمة الخاصة CSS Style  للرسالة التى تظهر اثناء العد التازلى فى المؤقت

en: CSS class(es)
ar: فئة CSS

en: CSS class(es):
ar: فئة (مجموعات) CSS:

en: CSS files:
ar: ملفات CSS:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
ar: نمط CSS لرسالة انتهاء المهلة الزمنية

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
ar: نمط CSS المستخدم عند عرض رسالة 'تنبيه انتهاء الوقت'

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
ar: نمط CSS المستخدم عند عرض رسالة تحذير الحد الزمني

en: CSV field names
ar: اسم حقل CSV

en: CSV field separator:
ar: فاصل ملف CSV

en: CSV file
ar: ملف CSV

en: CSV input format
ar: تنسيق إدخال CSV

en: Calculate storage
ar: حساب مساحة التخزين

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
ar: احسب نموذج الانحراف المعياري لقائمة الأرقام

en: Calculate the sum of values in an array
ar: احسب مجموع القيم في مصفوفة

en: Calculates the exponent of e
ar: إحسب الأس

en: Calculation
ar: حساب

en: Can edit?
ar: بالإمكان التعديل ؟

en: Can not import a theme that already exists!
ar: لا يمكن استيراد سمة موجودة بالفعل!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
ar: لا يمكن ربط دليل LDAP. رسائل خاطئة : %s

en: Can't connect to the LDAP directory
ar: لا يمكن الاتصال باستفسار LDAP

en: Can't delete question group when the survey is active
ar: لا يمكن حذف مجموعة الأسئلة عندما يكون الاستطلاع نشطًا

en: Can't find user group!
ar: لا يمكن العثور على مجموعة المستخدمين!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
ar: لا يمكن تقديم التصميم٪ s للقالب٪ s. يرجى محاولة إعادة تثبيت القالب.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
ar: لا يمكن تقديم التصميم٪ s للقالب٪ s. إصدار القالب في قاعدة البيانات هو٪ s ، لكن في config.xml فإنه٪ s. يرجى إعادة تثبيت القالب.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
ar: لا يمكن تقديم التخطيط٪ s. يرجى التحقق من وجود العرض أو الاتصال بالمشرف.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
ar: لا يمكن تحديث الخيارات لأنك تستخدم أنظمة متطابقة

en: Cancel
ar: ألغي

en: Cancel automatic sending
ar: إلغاء الإرسال التلقائي

en: Cancel editing
ar: إلغاء عملية التعديل

en: Cannot be changed
ar: لا يمكن تغييره

en: Cannot import the VVExport file.
ar: لا يمكن إستيراد ملف WExport

en: Case-insensitive strstr
ar: strst غير حساس لحالة الأحرف

en: Catalan
ar: اللغة الكاتلونية

en: Catalan (Valencian)
ar: كاتلوني (فالانسيا)

en: Category separator
ar: فاصل التصنيف

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
ar: تحذير: السماح للغة البرمجة  JavaScript موقوف في متصفحك. قد لا تستطع الإجابة على جميع الأسئلة في هذا الاستبيان. من فضلك،تأكد من ضبط المتصفح لتمكين JavaScript

en: Centered
ar: مركز

en: Central database
ar: قاعدة البيانات المركزية

en: Central participant database
ar: قاعدة بيانات المشاركين المركزية

en: Central participant management
ar: إدارة المشاركين المركزية

en: Central participants database summary
ar: ملخص قاعدة بيانات المشاركين المركزية

en: Change language
ar: تغيير اللغة

en: Change log
ar: تغير السجل

en: Change password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Change scenario number
ar: تغيير رقم السيناريو

en: Change settings
ar: تغيير الإعدادات

en: Change survey group
ar: تغيير مجموعة (الاستبيانات - الاستقصاءات - الاستطلاعات )

en: Change texts
ar: تغيير النصوص

en: Change the display style of the month when using select boxes
ar: تغيير نمط العرض من الشهر عند استخدام مربعات الاختيار

en: Change the language
ar: غير اللغة

en: Changed by
ar: تغيير من قبل

en: Changed on
ar: تم التغيير فى

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
ar: لا يمكن حفظ التغييرات للقالب الرئيسي

en: Character set for file import/export:
ar: مجموعة الأحرف لاستيراد / تصدير الملف:

en: Character set of file:
ar: مجموعة أحرف الملف:

en: Character set of the file:
ar: ملف اللغة الخاص بهذا الملف

en: Chart type
ar: نوع الرسم البياني

en: Chart type:
ar: نوع الرسم البياني:

en: Check again
ar: افحص ثانية

en: Check any that apply
ar: افحص كل ما يمكن تقديمه

en: Check data
ar: افحص البيانات

en: Check data integrity
ar: تحقق من سلامة البيانات

en: Check icon
ar: ايقونة علامة الاختيار

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
ar: تحقق مما إذا كان محتوى المتغير يمثل قيمة صحيحة

en: Check logic
ar: تحقق من المنطق

en: Check out the dedicated documentation for this format.
ar: تحقق من الوثائق المخصصة لهذا التنسيق.

en: Check survey logic for current question group
ar: تحقق من منطق الاستطلاع لمجموعة الأسئلة الحالية

en: Checkbox is checked
ar: تم تحديد خانة الاختيار

en: Checkbox is unchecked
ar: مربع الاختيار لم يتم التحقق منه

en: Checkbox layout
ar: تصميم صندوق الاختيار

en: Checked
ar: تم الفحص

en: Checking basic requirements...
ar: جار فحص المتطلبات الاساسية...

en: Checking existing LimeSurvey files...
ar: جاري فحص ملفات  LimeSurvey الموجودة...

en: Chinese (Simplified)
ar: اللغة الصينية( البسيطة)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
ar: اللغة الصينية( التقليدية- هونج كونج)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
ar: اللغة الصينية( التقليدية- تايوان)

en: Choice column width
ar: عرض عمود الاختيار

en: Choice header
ar: رأس الاختيار

en: Choice of rank %s
ar: اختيار الرتبة%s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
ar: اختر " تشغيل/ الجميع" من القائمة لبدء الاستيراد.

en: Choose file
ar: اختر ملف

en: Choose one of the following answers
ar: أختر احدى الاجابات التالية:

en: Choose the CSV file to upload:
ar: اختر ملف CVS للرفع:

en: Choose the file to upload:
ar: اختر الملف للرفع:

en: Choose when user can add a comment
ar: اختر متى يمكن للمستخدم من إضافة تعليق

en: Choose your language
ar: اختر لغتك

en: Chosen icon:
ar: الأيقونة المختارة:

en: Circle
ar: دائرة

en: Classes
ar: الفئات

en: Clear
ar: امسح

en: Clear all
ar: امسح الكل

en: Clear assets cache:
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت للأصول:

en: Clear now
ar: محو الآن

en: Clear selection
ar: اختيار واضح

en: Click here to log in.
ar: اضغط هنا كي تسجل الدخول

en: Click here to start the survey.
ar: اضغط هنا لبدء الإستبيان.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
ar: انقر هنا لاستخدام ComfortUpdate أو لتنزيله.

en: Click here to use ComfortUpdate.
ar: انقر هنا لاستخدام ComfortUpdate.

en: Click on 'Activate this survey'
ar: انقر فوق  'تنشيط هذا الاستبيان '

en: Click on 'No, thanks'
ar: انقر فوق  "لا ، شكرا "

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
ar: انقر فوق  "معاينة المسح " والعودة إلى هذه النافذة عند الانتهاء من الاختبار.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
ar: انقر فوق "حفظ وإغلاق " أو  "التالي " للمتابعة.

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
ar: انقر فوق مربع  "إنشاء استطلاع " - أو "التالي " في هذا البرنامج التعليمي

en: Click on the 'Edit answer options' button.
ar: انقر فوق الزر  'تحرير خيارات الإجابة'.

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
ar: انقر فوق الزر "تحرير الأسئلة الفرعية ".

en: Click on the following button if you want to
ar: انقر على زر التالي إذا كنت تريد

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
ar: انقر فوق اسم الاستطلاع الخاص بك للعودة إلى نظرة عامة على إعدادات الاستطلاع.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
ar: انقر فوق علامة الجمع٪ s لإضافة سؤال فرعي آخر على سؤالك.

en: Click this button to log out.
ar: انقر فوق هذا الزر لتسجيل الخروج.

en: Click to adjust.
ar: انقر لضبط.

en: Click to expand
ar: انقر فوق لتوسيع

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
ar: انقر لاختيار الموقع أو عن طريق سحب وإسقاط دبوس. يمكنك أيضا ادخال الاحداثيات

en: Close
ar: أغلق

en: Close editor
ar: أغلق المحرر

en: Close the picker
ar: إغلاق المنتقى

en: Closed group
ar: مجموعة مغلقة

en: Code
ar: رمز

en: Code filter
ar: فلتر رموز

en: Code/text separator:
ar: رمز / نص فاصل:

en: Code:
ar: الرمز:

en: Code: '%s' is a reserved word.
ar: رقم الكود : الكلمة '%s' محجوزة و لا يمكن استخدامها

en: Collapse all
ar: اهدم الكل

en: Collapsed menu
ar: القائمة المنهارة

en: Collapsible text
ar: نص قابل للطي

en: Columns
ar: أعمدة

en: ComfortUpdate could not download the update!
ar: لا يمكن لـ ComfortUpdate تنزيل التحديث!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
ar: لم يتمكن ComfortUpdate من العثور على بيانات معلومات التحديث.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
ar: لم يتمكن ComfortUpdate من ضغط ملفات النسخة الاحتياطية

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
ar: لم يتمكن ComfortUpdate من العثور على ملف التحديث على نظامك المحلي (أو ملف تحديث المحدث)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
ar: لم يتمكن ComfortUpdate من إزالة دليل أو أكثر تم حذفه مع التحديث.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
ar: لم يتمكن ComfortUpdate من إزالة ملف أو أكثر من الملفات التي تم حذفها مع التحديث.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
ar: لم يتمكن ComfortUpdate من فك ضغط ملف التحديث (أو ملف تحديث المحدث)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
ar: واجه ComfortUpdate خطأ أثناء محاولة الحصول على البيانات من قاعدة البيانات الخاصة بك.

en: ComfortUpdate has been updated!
ar: تم تحديث ComfortUpdate!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
ar: تم تعطيل ComfortUpdate في تكوين LimeSurvey. يرجى الاتصال بالمسؤول للحصول على مزيد من المعلومات.

en: ComfortUpdate key
ar: مفتاح ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
ar:  المعلومات الرئيسية لComfortUpdate

en: ComfortUpdate needs to be updated
ar: يجب تحديث برنامج ComfortUpdate

en: ComfortUpdate step %s
ar:  خطوة ComfortUpdate %s

en: Comma
ar: فصلة

en: Comma (,)
ar: فصلة(,)

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment only when
ar: فقط ضع تعليق عندما

en: Comment only when you choose an answer.
ar: قم بالتعليق فقط إذا قمت  بالإجابة .

en: Comment only when you don't choose an answer.
ar: قم بالتعليق فقط إذا لم تختر إجابة.

en: Comment your answers.
ar: علق على إجاباتك.

en: Comments
ar: تعليقات

en: Compact
ar: المدمج

en: Compare a string to a regular expression pattern
ar: مقارنة سلسلة بنمط تعبير عادي

en: Comparison operator
ar: معامل المقارنة

en: Compatible
ar: متوافق

en: Compatible with type coercion
ar: متوافق مع نوع الالزام

en: Complete only
ar: اكمل فقط

en: Completed
ar: تام

en: Completed responses only
ar: الردود الكاملة فقط

en: Completed?
ar: اكتمل؟

en: Completion state:
ar: حالة الإنجاز:

en: Condition
ar: الحالة

en: Condition added.
ar: تم اضافة الشرط

en: Condition successfully copied
ar: تمت عمليه النسخ بنجاح

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
ar: عملية النسخ تمت بنجاح (تم تجاهل البعض منها لأنها مكررة)

en: Condition updated.
ar: تم تحديث الشرط

en: Conditional processing
ar: مصمم الشروط

en: Conditions
ar: شروط

en: Conditions designer
ar: مصمم الشروط

en: Config file is malformed or null.
ar: ملف التكوين تالف أو فارغ.

en: Configuration
ar: إعدادات

en: Configuration directory is not writable
ar: مجلد الإعداد لا يسمح بالتعديل

en: Confirm
ar: أثْبَت

en: Confirm password:
ar: تأكيد كلمة المرور:

en: Confirm your admin password
ar: تأكيد كلمة السر الخاصة بك كمدير

en: Confirmation
ar: تأكيد

en: Confirmation attachments:
ar: مرفقات التأكيد :

en: Confirmation email
ar: تأكيد عبر البريد الإلكتروني

en: Confirmation email body
ar: تأكيد جسم البريد الإلكتروني

en: Confirmation email body:
ar: محتوى رسالة التأكيد:

en: Confirmation email subject
ar: موضوع رسالة النأكيد

en: Confirmation email subject:
ar: تأكيد عنوان موضوع البريد الإلكتروني:

en: Confirmation of your participation in our survey
ar: تأكيد مشاركتك في استبياننا

en: Constant
ar: ثابت

en: Continue
ar: استمر

en: Continue without answering
ar: تواصل دون إجابة

en: Continue?
ar: أستكمال؟

en: Convert N to:
ar: تحويل N إلى

en: Convert Y to:
ar:  تحويل  Y إلى

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
ar: تحويل سلسلة 8 بت إلى سلسلة قابلة للطباعة

en: Convert a date/time string to unix timestamp
ar: تحويل نص التاريخ/الوقت لتنسيق  unix timestamp

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
ar: تغيير القيمة العددية باستخدام جدول ادخال واخراج القيمة العددية

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
ar: تحويل سلسلة قابلة للطباعة إلى سلسلة 8 بت

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ar: حول جميع كيانات HTML إلى أحرفها القابلة للتطبيق (إستخدم دائمًا ENT_QUOTES و UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ar: حول جميع الأحرف القابلة للتطبيق إلى كيانات HTML (إستخدم دائمًا ENT_QUOTES و UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
ar: تحويل روابط الموارد وحقول التعبير؟

en: Convert resource links?
ar: تحويل روابط المصادر؟

en: Convert spaces in question text to underscores:
ar: تحويل المساحات الفارغة إلى درجات سفلية

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ar: حول كيانات HTML الخاصة إلى أحرف (إستخدم دائمًا ENT_QUOTES و UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ar: حول الأحرف الخاصة إلى كيانات HTML (إستخدم دائمًا ENT_QUOTES و UTF-8)

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy advanced settings?
ar: نسخ الإعدادات المتقدمة؟

en: Copy answer options?
ar: نسخ اختيارات الأجوبة؟

en: Copy conditions
ar: انسخ الشروط

en: Copy default answers?
ar: نسخ الإجابات المبدئية؟

en: Copy failed
ar: فشل النسخ

en: Copy of survey is completed.
ar: نسخة الاستبيان اكتملت.

en: Copy options
ar: نسخ الخيارات

en: Copy question
ar: نسخ السؤال

en: Copy subquestions?
ar: انسخ السؤال الفرعي

en: Copy survey
ar: انسخ الاستبيان

en: Copy the selected conditions to:
ar: نسخ الشروط المختارة إلى:

en: Copy to local theme and save changes
ar: نسخ إلى السمة المحلية وحفظ التغييرات

en: Core admin theme
ar: قالب الإدارة الأساسي

en: Core plugin can not be disabled.
ar: لا يمكن تعطيل الأداة المساعدة الأساسية (الإضافة).

en: Core theme
ar: القالب الأساسي

en: Corner boxes
ar: صناديق الزاوية

en: Corner lines
ar: خطوط الزاوية

en: Corrected time:
ar: الوقت الصحيح:

en: Cosine
ar: جيب التمام

en: Could not connect to LDAP server.
ar: لا يمكن الاتصال بخادم الـLDAP.

en: Could not create new box
ar: لا يمكن إنشاء مربع جديد

en: Could not delete user group.
ar: لا يمكن حذف مجموعة المستخدمين.

en: Could not delete user. User was not supplied.
ar: لم نتمكن من مسح المستخدم. لم يتم إعطاء اسم المستخدم.

en: Could not insert all conditions.
ar: لا يمكن إدراج جميع الشروط

en: Could not modify user data.
ar: لا يمكن تعديل بيانات المستخدم.

en: Could not open file
ar: لا يمكن فتح الملف

en: Could not remove deleted files
ar: لا يمكن إزالة الملفات المحذوفة

en: Could not remove the deleted directories
ar: لا يمكن إزالة الدلائل المحذوفة

en: Could not retrieve update info data
ar: لا يمكن استرداد بيانات التحديث

en: Could not save theme %s: %s
ar: لا يمكن حفظ السمة%s% : s

en: Could not update box
ar: لا يمكن تحديث مربع

en: Could not update condition.
ar: لا يمكن تحديث الشرط

en: Could not write file
ar: لا يمكن كتابة الملف

en: Count
ar: عدّ

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
ar:  إحصائية لكل سؤال بناءً على إجمالي عدد الردود التي تم عرض السؤال عليها

en: Count the number of answered questions in the list
ar: عد عدد الاسئلة المجابة في هذه القائمة.

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
ar: عدد الأسئلة المجابة في القائمة يساوي أول معامل

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
ar: حساب عدد الأسئلة التي تمت الإجابة عليها في القائمة والتي تمر بمقتضى critiera (arg op value)

en: Count the number of complete responses which are not empty
ar: حساب عدد الردود الكاملة والتي ليست فارغة

en: Create
ar: انشأ

en: Create a new box
ar: إنشاء مربع جديد

en: Create a new question group inside your survey.
ar: انشئ مجموعة اسئلة جديدة ضمن الإستبيان.

en: Create a new survey
ar: إنشاء إستبيان جديد

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
ar: أنشئ استطلاعًا جديدًا بالنقر على أيقونة %s

en: Create a new survey group
ar: إنشاء مجموعة استطلاع جديدة

en: Create a sample question and question group
ar: قم بإنشاء نموذج سؤال ومجموعة أسئلة

en: Create database
ar: أنشئ قاعدة بيانات

en: Create dummy participants
ar: إنشاء مشاركين وهميين

en: Create example question group and question?
ar: إنشاء مجموعة أسئلة المثال والسؤال

en: Create new survey menu
ar: إنشاء قائمة مسح جديدة

en: Create new survey menu entry
ar: إنشاء إدخال قائمة مسح جديدة

en: Create one or more questions inside the new question group.
ar: انشئ سؤالاً او اكثر ضمن مجموعة الاسئلة الجديدة.

en: Create or import new label set(s)
ar: انشيء أو استورد مجموعة(ات) علامات جديدة

en: Create survey
ar: إنشاء مسح

en: Create survey groups:
ar: إنشاء مجموعات استطلاع:

en: Create survey menu entries
ar: إنشاء إدخالات قائمة الاستطلاع

en: Create, import, or copy survey
ar: أنشيء أو استورد أو انسخ استبيانا

en: Create...
ar: خلق...

en: Create/edit user groups
ar: انشاء/تعديل مجموعات المستخدمين

en: Created
ar: خلقت

en: Created by
ar: انشأه

en: Created on
ar: تم إنشاؤها على

en: Created random users
ar: إنشاء مستخدمين عشوائيين

en: Creating file backup
ar: جاري انشاء النسخ الاحتياطى للملف

en: Credentials are valid but we failed to create a user
ar:  البيانات صالحة لكننا فشلنا في إنشاء مستخدم

en: Croatian
ar: اللغة الكرواتية

en: Cross-hover in matrix questions
ar: تحوم في الأسئلة المصفوفة

en: Current
ar: الحالي

en: Current database version:
ar: إصدار قاعدة البيانات الحالية:

en: Current group is disabled
ar: المجموعة الحالية معطلة

en: Current password:
ar: كلمة المرور الحالي:

en: Current theme options are applied for this survey.
ar: يتم تطبيق خيارات السمة الحالية لهذا الاستطلاع.

en: Current value
ar: القيمة الحالية

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
ar: حاليا لايوجد اي لغات اضافية مكونة لهذا الاستبيان.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
ar: حاليات لا يوجد اي شروط مكونة لهذا الاستبيان.

en: Currently we detect and handle the following changes:
ar: حالياً قمنا بتحديد والتعامل مع التغييرات التالية:

en: Custom
ar: إصْطِلاح

en: Custom attributes
ar: سمات مخصصة

en: Custom handle Unicode code
ar: مقبض مخصص رمز يونيكود

en: Czech
ar: اللغة التشيكية

en: Czech (informal)
ar: التشيكية الغير رسمية

en: DATA TO BE ENTERED
ar: البيانات المقرر إدخالها

en: DB backup created:
ar: تم إنشاء نسخة احتياطية لقاعدة البيانات:

en: DOS Central European (cp852)
ar: DOS الوسط الاوروبي  (cP852)

en: DOS Cyrillic (cp866)
ar: DOS السيريلية (cp866)

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak (cp895)
ar: DOS Kamenicky التشيكية-السلوفاكية (cp895)

en: DOS West European (cp850)
ar: DOS أوروبا الغربية (CP850)

en: Danish
ar: اللغة الدنماركية

en: Dari
ar:  الضارية

en: Data
ar: البيانات

en: Data consistency check
ar: فحص معاير البيانات

en: Data entry
ar: مدخل البيانات

en: Data entry screen
ar: صفحة ادخال بيانات الاستبيان

en: Data policy settings
ar: إعدادات سياسة البيانات

en: Data redundancy check
ar: فحص زيادة البيانات

en: Data selection
ar: البيانات المحددة

en: Data selection:
ar: اختيار بيانات:

en: Data view control
ar: التحكم بعرض البيانات

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Database %s has been successfully populated.
ar: قاعدة بيانات %s  قد اتمت التسكين بنجاح.

en: Database configuration
ar: تأكيد قاعدة البيانات

en: Database creation
ar: إنشاء قاعدة بيانات

en: Database doesn't exist!
ar: قاعدة البيانات غير موجودة!

en: Database driver
ar: مشغّل قاعدة البيانات

en: Database driver version
ar: إصدار برنامج تشغيل قاعدة البيانات

en: Database error
ar: خطأ في قاعدة البيانات

en: Database error!
ar: خطأ في قاعدة البيانات!

en: Database exists
ar: قاعدة البيانات موجودة

en: Database has been created.
ar: تم إنشاء قاعدة بيانات

en: Database has been successfully upgraded to version %s
ar: تم ترقية قاعدة البيانات بنجاح إلى نسخة  %s

en: Database location
ar: مكان قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Database name:
ar: اسم قاعدة البيانات:

en: Database password
ar: كلمة سر قاعدة البيانات

en: Database server info
ar: معلومات خادم قاعدة البيانات

en: Database server version
ar: إصدار خادم قاعدة البيانات

en: Database settings
ar: اعدادات قاعدة البيانات

en: Database type
ar: نوعية قاعدة البيانات

en: Database type:
ar: نوع قاعدة البيانات:

en: Database update
ar: تحديث قاعدة البيانات

en: Database upgrade
ar: تحديث قاعدة البيانات

en: Database usage
ar: استخدام قاعدة البيانات

en: Database user
ar: مستخدم قاعدة البيانات

en: Date
ar: تاريخ

en: Date %s is invalid, please review your answer.
ar: التاريخ٪ s غير صالح ، يرجى مراجعة إجابتك.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
ar: التاريخ ( اليوم- الشره- السنة) يساوي

en: Date added
ar: تم إضافة البيانات

en: Date entered is invalid!
ar: التاريخ الذي تم إدخاله غير صالح!

en: Date format
ar: صيغة التاريخ

en: Date format:
ar: تنسيق التاريخ

en: Date in the format: %s
ar: التاريخ بصيغة :  %s

en: Date is
ar: التاريخ هو

en: Date last action
ar: تاريخ آخر عمل

en: Date saved
ar: تم حفظ البيانات

en: Date stamp:
ar: ملصق التاريخ:

en: Date stamp?
ar:  الصاق التاريخ ؟

en: Date started
ar: تاريخ البدء

en: Date submitted
ar: سلم بتاريخ

en: Date/Time
ar: التاريخ / الزمن

en: Date/Time format
ar: تنسيق الوقت/التاريخ

en: Datestamp
ar: الوسمة التاريخية

en: Day
ar: يوم

en: Deactivate
ar: الغاء تفغيل

en: Deactivate Survey
ar: عطّل الاستبيان

en: Deactivate quotas
ar: إلغاء تنشيط الحصص

en: Deactivate survey
ar: عطّل الاستبيان

en: Deactivated result tables
ar: جداول النتيجة الغير مفعلة

en: Deactivated survey participants tables
ar: تم إلغاء تنشيط جداول المشاركين في الاستطلاع

en: Deactivation
ar: تعطيل

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ar: عزيزنا" الاسم الأول"، /n/nلقد دعوناك مؤخرا للمشاركة في استبيان./n/nلاحظنا أنك لم تكمل الاستبيان حتى الآن، ونتمنى أن نذكرك بأن الاستبيان ما زال متاحاهل ترغب في المشاركة./n/nعنوان الاستبيان:/n" اسم الاستبيان" /n/n/" وصف الاستبيان"/ /n/nللمشاركة، من فضلك اضغط على الرابط الموجود بالأسفل./n/nالمخلص،/n/nاسم المدير" " بريده الإلكتروني"/n/n----------------------------------------------
    اضغط هنا لتعمل استبيانا:/n" عنوان صفحة الويب الخاص بالاستبيان"

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
ar: عزيزي {FIRSTNAME},
    
    لقد قمت، أو قام شخص بإستخدام بريدك الإليكتروني لتسجيلك للمشاركة في الإستبيان  {SURVEYNAME}.
    
    لإكمال الإستبيان، انقر على هذا الرابط:
    
    {SURVEYURL}
    
    إن كان لديك اي تساؤل حول هذه الإستبيان او إذا لم تطلب التسجيل، يمكنك الإتصال ب {ADMINNAME} على هذا العنوان {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
ar: عزيزي {FIRSTNAME},
    
    إن هذه الرسالة تؤكد انك انهيت الإستبانة المعنونة  {SURVEYNAME} وتم حفظ الأجوبة. شكراً لإشتراكك.
    
    إن كان عندك اي سؤال عن هذه الرسالة, يمكنك الإتصال ب   {ADMINNAME}  علي  {ADMINEMAIL}.
    
    شكراً لك ,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ar: عزيزنا {FIRSTNAME},
    
    لقد تمت دعوتك للمشاركة في استبيان(استطلاع).
    
    عنوان الاستبيان هو:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    لكي تشارك اضغط على الرابط أدناه.
    
    أطيب التحيات,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    اضغط هنا لتشارك في الاستبيان:
    {SURVEYURL}

en: Dec
ar: ديسمبر/ كانون الأول

en: December
ar: ديسمبر

en: Decimal mark:
ar: العلامة العشرية:

en: Decrease
ar: نقصان

en: Default
ar: افتراضي

en: Default HTML editor mode:
ar: وضع محرر HTML  الافتراضي :

en: Default answer for scale %s:
ar: الإجابة الافتراضية للمقياس %s :

en: Default answer value:
ar: القيمة الرئيسية للاجابة

en: Default answers
ar: الاجوبة الرئيسية

en: Default attribute name:
ar: اسم السمة الافتراضي:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
ar: الإحداثيات الافتراضية للخريطة عند تحميل الصفحة لأول مرة. التنسيق: دائرة العرض [مسافة] خط الطول

en: Default language
ar: اللغة الإفتراضية

en: Default position
ar: الوضع الافتراضي

en: Default scenario
ar: السيناريو الافتراضي

en: Default site admin email:
ar: البريد الالكتروني لمدير الموقع الافتراضي:

en: Default site bounce email:
ar: البريد الالكتروني الاضافي للموقع الافتراضي:

en: Default site language:
ar: اللغة الافتراضية للموقع:

en: Default survey menu entries restored.
ar: استعادة قائمة  مدخلات الاستطلاعات الافتراضية.

en: Default survey menus restored.
ar: استعادة قوائم المسح الافتراضية.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
ar: سمة الاستقصاء الافتراضية٪ s غير مثبتة. الآن٪ s هو موضوع الاستقصاء الافتراضي الجديد

en: Default theme:
ar: القالب الافتراضي:

en: Default value for option 'Other':
ar: القيمة الاساسية للاختيار "اخري":

en: Default value settings were successfully saved.
ar: اعدادات القيمة الافتراضية تم حقظها بنجاح.

en: Default value:
ar: القيمة الإفتراضية:

en: Default:
ar: افتراضي :

en: Define panel integrations for your survey
ar: تحديد تكامل اللوحة للمسح الخاص بك

en: Delete
ar: امسح

en: Delete User
ar: امسح مستخدم

en: Delete all conditions
ar: حذف جميع الشروط

en: Delete all conditions in this scenario
ar: حذف كل الشروط في هذا السيناريو

en: Delete all files of this response
ar: مسح جميع ملفات هذا الرد أو الاستجابة

en: Delete all notifications
ar: حذف جميع الإخطارات

en: Delete attachments
ar: حذف المرفقات

en: Delete attribute
ar: حذف السمة

en: Delete box
ar: حذف الصندوق

en: Delete checked items!
ar: امسح الاشياء المفحوصة!

en: Delete condition
ar: حذف الشرط

en: Delete current question group
ar: امسح مجموعة الاسئلة الحالية

en: Delete current user group
ar: احذف مجموعة المستخدمين الحالية

en: Delete exported participants:
ar: حذف المشاركين المصدرين:

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
ar: حذف من اللوحة المركزية ، والدراسات الاستقصائية المرتبطة وجميع الردود المرتبطة

en: Delete from the central panel and associated surveys
ar: حذف من اللوحة المركزية والمسوحات المرتبطة بها

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
ar: حذف شامل لكل المشاركين في القائمة المحظورة من قاعدة البيانات

en: Delete label set
ar: احذف مجموعة علامات

en: Delete marked responses
ar: امسح الردود المعلم عليها

en: Delete menu entries
ar: حذف إدخالات القائمة

en: Delete menus
ar: حذف القوائم

en: Delete now
ar: احذف الان

en: Delete one or more participants...
ar: حذف أحد المشاركين أو أكثر ...

en: Delete only from the central panel
ar: حذف فقط من اللوحة المركزية

en: Delete participant
ar: حذف مشترك

en: Delete participants table
ar: حذف جدول المشاركين

en: Delete question(s)
ar: حذف السؤال (الأسئلة)

en: Delete quotas
ar: حذف الحصص

en: Delete responses
ar: حذف الردود( الاستجابات )

en: Delete survey
ar: حذف الاستبيان

en: Delete survey files
ar: حذف ملفات الإستبيان

en: Delete survey group
ar: حذف مجموعة المسح

en: Delete survey group not possible
ar: حذف مجموعة المسح غير ممكن

en: Delete survey participant
ar: حذف المشاركين في الاستطلاع

en: Delete survey participants
ar: حذف المشاركين في الاستطلاع

en: Delete survey participants table
ar: حذف جدول المشاركين في الاستطلاع

en: Delete surveys
ar: حذف الاستطلاعات

en: Delete table
ar: حذف الجدول

en: Delete the selected entries
ar: احذف المدخلات المختارة

en: Delete this assessment rule
ar: احذف قاعدة التقييم هذه

en: Delete this attribute
ar: حذف هذا الحقل

en: Delete this attribute:
ar: احذف هذه السمة

en: Delete this entry
ar: احذف هذا المدخل

en: Delete this participant
ar: حذف هذا المشارك

en: Delete this response
ar: احذف هذا الرد

en: Delete this subquestion
ar: احذف هذا السؤال الفرعي

en: Delete this survey menu
ar: احذف قائمة الاستطلاع هذه

en: Delete this survey menu entry
ar: حذف إدخال قائمة الاستطلاع هذا

en: Delete this user
ar: احذف هذا المستخدم

en: Delete this user group
ar: حذف مجموعة المستخدمين هذه

en: Delete user
ar: امسح مستخدم

en: Delete user group
ar: حذف مجموعة المستخدمين

en: Delete value
ar: احذف القيمة

en: Deleted
ar: تم الحذف

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ar: مسح هذا السؤال سيمسح الاجوبة الاختيارية و الاسئلة الفرعية التي يحتويها. هل أنت متأكد من المسح؟

en: Deleting User
ar: مسح المستخدم

en: Deleting answers: %u answers deleted
ar: حذف الاجوبة : %u تم حذفه

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
ar: جاري حذف التقيمات : %u تقيم مدخل حذف

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
ar: جاري حذق الشروط :%u شروط خذفت

en: Deleting groups: %u groups deleted
ar: حذف المجموعات : %u تم حذفه

en: Deleting orphan survey participants table: %s
ar: حذف جدول المشاركين في الاستطلاع اللَطِيم ٪ s

en: Deleting orphan survey table: %s
ar: جاري مسح جدول الاستبيانات المعزولة:%s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
ar: جاري حذف القيم الافتراضية المعزولة:تم حذف  %u من القيم الافتراضية

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
ar: جاري حذف لغات الحصة المعزولة: تم حذف %u  من لغات الحصة النسبية

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
ar: جاري حذف أعضاء الحصة المعزولة: تم حذف %u  من أعضاء الحصة المخصصة

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
ar:  جاري حذف الحصص المعزولة: تم حذف %u  من الحصص

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
ar: حذف تعيينات مجموعة المستخدم المعزول: تم حذف%u من الواجبات

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
ar: جاري مسح صفات السؤال %u صفة مسحت.

en: Deleting questions: %u questions deleted
ar: حذف الاسئلة : %u تم حذفه

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
ar: حذف اعدادات لغة الاستبيان : %u تم حذفه

en: Deleting survey participants table: %s
ar: حذف جدول المشاركين في الاستطلاع ٪ s

en: Deleting survey table: %s
ar: حذف جدول الإستبيان: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
ar: حذف الاستبيانات :%u تم حذفه

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
ar: سيؤدي حذف هذه الأسئلة أيضًا إلى حذف خيارات الإجابات والاسئلة الفرعية الخاصة بها. هل أنت متأكد أنك تريد المتابعة؟

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
ar: مسح هذه المجموعة سيمسح كل الاسئلة والاجوبة التي تحتويها. هل أنت متأكد من المسح؟

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ar: سيؤدي حذف هذا السؤال أيضًا إلى حذف أي خيارات للإجابة وأسئلة فرعية يتضمنها. هل أنت متأكد أنك تريد المتابعة؟

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
ar: في طريقه عرض البرنامج لغرض التجربة فقط: تم تعطيل رفع الملفات .

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
ar: في طريقه عرض البرنامج لغرض التجربة : بيانات تسجيل الدخول مدخله مسبقاً - فقط قم بالضغط على زر تسجيل الدخول .

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
ar: في طريقه عرض البرنامج لغرض التجربة : تم تعطيل خاصية رفع القوالب  .

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
ar: في طريقه عرض البرنامج لغرض التجربة : رفع القوالب  معطل

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
ar: إعتمادا على عدد المفات المرفوعة ، العملية ربما تأخذ وقت أطول .

en: Deprecated survey themes:
ar: موضوعات المسح المهملة:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
ar: صف الاستطلاع الخاص بك ، ولكن لا تسأل أي سؤال حتى الآن.

en: Description
ar: وصف

en: Description of the survey
ar: وصف الاستبيان

en: Description:
ar: وصف:

en: Descriptive statistics
ar: الإحصاءات الوصفية

en: Destination URL:
ar: عنوان URL المقصود:

en: Destination question group:
ar: مجموعة أسئلة الوجهة:

en: Detailed Error
ar: خطأ مفصل

en: Detailed admin notification
ar: منبه المدير المفصل

en: Detailed admin notification body
ar:  هيئة إعلام المشرف مفصلة

en: Detailed admin notification email body:
ar: تفاصيل محتوى رسالة التبية الأساسية للمشرف :

en: Detailed admin notification subject
ar: تفاصيل موضوع اخطار مدير النظام admin

en: Detailed admin notification subject:
ar: موضوع منبه المدير المفصل:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
ar: اعلام بريد الكتروني مفصل يحوي بيانات الاجابة يرسل الى:

en: Detailed notification attachments:
ar: مرفقات تفاصيل التبية :

en: Determine whether a variable is considered to be empty
ar: حدد ما إذا كان المتغير فارغًا أم لا

en: Did Not Save
ar: لم يحفظ

en: Dim answered array rows
ar: أبْهَت صفوف اجابات المصفوفة

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
ar: يوجد مجلد بإسم '%s' - اختر اسما آخر

en: Disable chart
ar: تعطيل الرسم البياني

en: Disable map display
ar: تعطيل عرض الخريطة

en: Disable only
ar: تعطيل فقط

en: Disable the next button until time limit expires
ar: لا تظهر الزر المقبل قبل ان ينتهي الوقت

en: Disable the prev button until the time limit expires
ar: قم بتعطيل الزر السابق حتى ينتهي الوقت المحدد

en: Disabled
ar: معطل

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
ar: معطل بواسطة التكوين. قم بتعيين الخيال 'show popups' في ملف config.php لتمكين هذا الخيار.

en: Display
ar: اعرض

en: Display CPDB participants
ar: عرض مشاركين CPDB

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ar: عرض تحذير  'مهلة زمنية ' عندما تبقى عدة ثوانٍ في العد التنازلي (لن يتم عرض التحذير في حالة تركه فارغًا)

en: Display a chart in the statistics?
ar: اظهار رسم بياني في الاحصائيات؟

en: Display as bar chart
ar: عرض كشريط رسم بياني

en: Display as pie chart
ar: اعرض كرسم بياني دائري

en: Display attribute warnings:
ar: عرض تحذيرات السمة:

en: Display chart
ar: اظهر الرسم البياني

en: Display chart:
ar: عرض الرسم البياني:

en: Display columns
ar: أعمدة للعرض

en: Display dropdown boxes
ar: عرض صناديق القوائم المنسدلة

en: Display logo:
ar: عرض الشعار:

en: Display map
ar: اظهر الخريطة

en: Display min and max value under the slider
ar: عرض الحد الأدنى والقيمة القصوى تحت شريط التمرير

en: Display mode:
ar: وضع العرض:

en: Display my CPDB participants
ar: عرض المشاركين من قاعدة بيانات المشاركين المركزية (CPDB)

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
ar: إعرض الأرقام بفاصلة كفاصل عشري ، إذا لزم الأمر

en: Display participants
ar: عرض المشاركين

en: Display responses
ar: عرض الردود

en: Display rows
ar: صفوف للعرض

en: Display slider min and max value
ar: عرض القيمة الصغري و العظمى لشريط المقياس

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
ar: عرض  'رسالة انتهاء الصلاحية المحددة ' للثواني العديدة قبل تنفيذ الإجراء 'time time ' (افتراضي لمدة ثانية واحدة إذا تركت فارغة)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ar: قم بعرض تحذير الوقت المحدد الثاني عندما يكون هناك عدة ثوانٍ متبقية في العد التنازلي (لن يظهر التحذير إذا ترك فارغًا)

en: Display this box to:
ar: عرض هذا المربع إلى:

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Display/Export
ar: اظهر / صدر

en: Display:
ar: اعرض:

en: Displaying {count} survey(s).
ar: عرض عدد {count} (استطلاعات) .

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
ar: عرض {البداية} - {النهاية} ل{عد} النتائج .

en: Do you really want to continue?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الأستمرار

en: Do you really want to delete all marked responses?
ar: هل أنت متأكد من مسح جميع الردود المعلم عليها؟

en: Do you really want to delete this asessment rule?
ar: هل تريد حقًا حذف قاعدة التقييم هذه؟

en: Do you really want to delete this label set?
ar: هل تريد حقا حذف هذه الخانة؟

en: Do you really want to delete this response?
ar: أمتأكد أنك تريد مسح هذه البيانات؟

en: Do you want to continue?
ar: هل تريد الأستمرار؟

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
ar: هل تريد إنشاء جدول مشارك في الاستطلاع لهذا الاستطلاع؟

en: Do you want to delete this user?
ar: هل تريد حذف هذا المستخدم؟

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
ar: هل ترغب في تسكين قاعدة البيانات الآن بإنشاء الجداول الضرورية؟

en: Don't import if label set already exists:
ar: لا تستورد لو مجموعة العلامة موجودة بالفعل:

en: Don't show
ar: لا تظهر

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
ar: لا تلمس القيم أدناه مالم تكن تعرف طبيعتها.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
ar: تمَّ بعون الله. يمكنك اختبار الإستبانة الجديدة بإستخدام الأيقونة %s

en: Dot (.)
ar: نقطة(.).

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
ar: يرجى النقر المزدوج أو سحب وإسقاط العناصر من اليسار إلى اليمين: يجب أن يكون خيارك المفضل في أعلى يمين، وخيارك الأقل تفضيلا في أسفل اليمين.

en: Doughnut
ar: تبرع

en: Doughnut chart
ar: رسم بيانى دونات Doughnut

en: Download
ar: تحميل

en: Download all files in this response as a zip file
ar: zip تحميل جميع الملفات في هذا الرد كملف

en: Download archive
ar: تحميل الأرشيف

en: Download error!
ar: خطأ تحميل!

en: Download files
ar: نزل الملفات

en: Download marked files
ar: حذف الملفات المعلم عليها

en: Download the data and the syntax file.
ar: حمّل البيانات وملف القواعد اللغوية

en: Download this file
ar: قم بتنزيل هذا الملف

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
ar: سحب وإسقاط دبوس إلى الموقع المطلوب. يمكنك أيضًا النقر بزر الماوس الأيمن على الخريطة لتحريك الدبوس.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
ar: اسحب هذه السمة إلى عمود آخر لتعيينها في قاعدة بيانات المشاركين المركزية

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
ar: قم بإسقاط حقل CSV في سمة مشارك موجودة مدرجة أدناه لاستيراد بياناتك إليها.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
ar: أسقط حقل CSV في هذه المنطقة لإنشاء سمة مشارك جديدة واستيراد بياناتك إليها.

en: Drop-down list
ar: قائمة منسدلة

en: Dropdown fields
ar: حقول القائمة المنسدلة

en: Dropdown prefix/suffix
ar: بادئة / لاحقة المنسدلة

en: Dropdown separator
ar: فاصل القائمة المنسدلة

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
ar: وجدت أنظمة متطابقة، فلن تحدّث تلك البنود

en: Duplicate label set name
ar: تكرار اسم المجموعة

en: Duplicate records removed
ar: أزيلت السجلات المتطابقة

en: Duplicates are determined by:
ar: يتم تحديد التكرارات حسب:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
ar: سيتم اكتشاف التكرارات من خلال مجموعة من الاسماء واسم العائلة وعناوين البريد الإلكتروني.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
ar: سيتم اكتشاف التكرارات باستخدام حقل مشارك في ملف CSV هذا.

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Dutch
ar: اللغة الهولندية

en: Dutch (informal)
ar: الهولندية الغير رسمية

en: E-mail:
ar: البريد الإلكتروني:

en: EM value
ar: قيمة الـEM

en: ERROR MESSAGE
ar: رسالة خاطئة

en: Each answer may only be a number.
ar: كل إجابة قد تكون مجرد رقم.

en: Each answer must be %s
ar: يجب أن يكون الجواب  %s

en: Each answer must be at least %s
ar: يجب أن يكون كل جواب يجب أن يكون %s على الأقل

en: Each answer must be at most %s
ar: يجب أن يكون كل جواب  %s على الأكثر

en: Each answer must be between %s and %s
ar: يجب أن يكون الجواب بين %s و%s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
ar: كل سؤال له نوع الرسم البياني الخاص به المحدد في إعداداته المتقدمة.

en: Earlier than:
ar: أقدم من:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
ar: سهولة التصفح مع  "التنقل التفصيلي"

en: Edge detection format:
ar: تنسيق الكشف عن الحافة:

en: Edit
ar: حرر

en: Edit Group
ar: حرر مجموعة

en: Edit URL parameter
ar: تعديل معامل URL

en: Edit and look at the assessements for this survey.
ar: تحرير وإلقاء نظرة على التقييمات لهذا الاستطلاع.

en: Edit answer options
ar: حرر الاجابة الاختيارية

en: Edit answer options for this question
ar: تحرير اجوبة اختيارية لهذا السؤال

en: Edit assessments
ar: تحرير التقييمات

en: Edit attribute
ar: تعديل السمة

en: Edit condition
ar: عدل الشرط

en: Edit current user group
ar: تعديل مجموعة المستخدمين الحالية

en: Edit data policy settings
ar: تحرير إعدادات سياسة البيانات

en: Edit default answer values
ar: عدل القيم الاساسية للاجوبة

en: Edit default answers
ar: تحرير الإجابات الافتراضية

en: Edit email templates
ar: حرر قوالب البريد الإلكتروني

en: Edit global settings
ar: تحرير الإعدادات العامة

en: Edit group
ar: تحرير المجموعة

en: Edit label set
ar: حرر مجموعة علامات

en: Edit label sets
ar: حرر مجموعة العلامات

en: Edit participant
ar: مراجعة المشارك

en: Edit permissions
ar: حرر الصلاحيات

en: Edit permissions for this survey
ar: تحرير الأذونات لهذا الاستطلاع

en: Edit presentation and navigation settings
ar: تحرير إعدادات العرض والتنقل

en: Edit publication and access settings
ar: تحرير اعدادات النشر والوصول

en: Edit question
ar: تعديل السؤال

en: Edit quota
ar: عدّل الحصة

en: Edit quotas
ar: تحرير الحصص

en: Edit quotas for this survey.
ar: تحرير الحصص لهذا الاستطلاع.

en: Edit response URL
ar: تحرير رابط الرد

en: Edit settings for notification and data management
ar: تحرير الإعدادات للإشعار وإدارة البيانات

en: Edit settings for publication and access control
ar: تحرير الإعدادات للنشر والتحكم في الوصول

en: Edit simple plugin settings
ar: تحرير إعدادات البرنامج المساعد

en: Edit subquestions
ar: حرر السؤال الفرعي

en: Edit subquestions for this question
ar: تحرير سؤال فرعي لهذا السؤال

en: Edit survey group
ar: تحرير مجموعة المسح

en: Edit survey menu
ar: تحرير قائمة المسح

en: Edit survey menu entry
ar: تحرير دخول قائمة المسح

en: Edit survey panel integration
ar: تحرير تكامل لوحة المسح

en: Edit survey participant
ar: تحرير المشاركين في الاستطلاع

en: Edit survey permissions
ar: حرر صلاحيات الاستبيان

en: Edit survey permissions for group %s
ar: تعديل صلاحيات الاستبيان للمجموعة %s

en: Edit survey permissions for user %s
ar: تعديل صلاحيات الاستبيان للمستخدم %s

en: Edit survey settings
ar: حرر خصائص الاستبيان

en: Edit text elements and general settings
ar: تحرير عناصر النص والإعدادات العامة

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
ar: عدل سطر %s واكمل اسم الملف مع اسم المسار كاملاً متضمنا اسم الملف المنزل

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
ar: قم بتحرير القوالب الخاصة برسائل الدعوة والتذكير والتسجيل

en: Edit theme options for this survey
ar: تحرير خيارات السمة لهذا الاستطلاع

en: Edit theme permissions for user %s
ar: تحرير أذونات السمات للمستخدم %s

en: Edit this assessment rule
ar: تحرير قاعدة التقييم هذه

en: Edit this attribute
ar: تعديل هذا الحقل

en: Edit this entry
ar: حرر هذا المدخل

en: Edit this participant
ar: تحرير هذا المشارك

en: Edit this response
ar: دل هذا الرد

en: Edit this survey menu
ar: تحرير قائمة الاستطلاع هذه

en: Edit this survey menu entry
ar: تحرير عنصر قائمة الاستطلاع هذا

en: Edit this survey participant
ar: تحرير هذا  المشارك  فى الاستطلاع

en: Edit this user
ar: عدل هذا المستخدم

en: Edit user group
ar: تحرير مجموعة المستخدم

en: Edit user permissions for user %s
ar: عدل صلاحيات المستخدمين لكلاً من %s

en: Edit user roles
ar: تعديل صلاحيات المستخدم

en: Edit value
ar: غير القيمة

en: Editing
ar: تحرير

en: Editing %s
ar: تحرير %s

en: Editing response (ID %s)
ar: تحرير الاجابات %s

en: Editing user
ar: حرر المستخدم

en: Editing user group (Owner: %s)
ar: جاري تحرير  مستخدم المجموعة ( المالك: %s)

en: Either admin login name, password or email is empty
ar: إما اسم الدخول ، كلمة المرور أو البريد الإلكتروني فارغة

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
ar: إما انك كنت غير نشيط لفترة طويلة، أو ان الكوكيز معطلة لديك، أو لديك مشاكل في الاتصال.

en: Email
ar: البريد الالكتروني

en: Email address
ar: البريد الالكتروني

en: Email address is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: Email address of the survey administrator
ar: عنوان البريد الإلكتروني الخاص بمدير الاستبيان

en: Email address:
ar: عنوان بريد الكتروني:

en: Email batch size:
ar: حجم دفعة البريد الالكتروني:

en: Email failed
ar: فشل في إرسال البريد الإلكتروني

en: Email method:
ar: طريقة البريد الالكتروني:

en: Email settings
ar: اعدادات البريد الالكتروني

en: Email status
ar: حالة البريد الإلكتروني

en: Email status:
ar: حالة البريد الإلكتروني

en: Email templates
ar: ارسل القوالب بالبريد الالكتروني

en: Email templates successfully saved.
ar: نجح تحديث قوالب البريد الالكتروني.

en: Email user group
ar: مجموعة مستخدمي البريد الإلكتروني

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
ar: لم ترسل الرسالة الإلكترونية بعد لأن النمط الحالي تجريبي فقط.

en: Email:
ar: البريد الالكتروني:

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable assessment mode:
ar: تمكين وضع التقييم Assessment :

en: Enable chart
ar: تفعيل الرسم البياني

en: Enable map display
ar: تمكين عرض الخريطة

en: Encryption type:
ar: نوع التشفير:

en: End
ar: النهاية

en: End URL:
ar: الرابط النهائي:

en: End message:
ar: رسالة ختامية:

en: End tour
ar: نهاية الجولة

en: End: %s
ar: النهاية:%s

en: English
ar: اللغة الانجليزية

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
ar: تأكد من الحد الأدنى لعدد الإجابات المحتملة (0 = بلا حدود)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
ar: أدخل معادلة منطقية للتحقق من صحة كل سؤال فرعي.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
ar: أدخل معادلة منطقية للتحقق من صحة السؤال بأكمله.

en: Enter a header text for the first scale
ar: أدخل صديرة النص  للمقياس الأول

en: Enter a header text for the second scale
ar: أدخل صديرة النص للمقياس الثاني

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
ar: أدخل قائمة بمعرّفات الاستجابة التي سيتم حذفها ، مفصولة بفواصل.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
ar: أدخل اسم وكلمة مرور  لهذا الاستبيان واضغط (حفظ).

en: Enter a new key
ar: أدخل مفتاح جديد

en: Enter a title for your first question group
ar: أدخل عنوانًا لمجموعة الأسئلة الأولى

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
ar: أدخل تسمية واحدة في كل سطر. يمكنك تقديم رمز عن طريق فصل نص الرمز والتسمية بفاصلة منقوطة أو علامة تبويب. بالنسبة للمسوحات متعددة اللغات ، يمكنك إضافة الترجمة (الترجمات) على نفس السطر مفصولة بفاصلة منقوطة أو علامة تبويب.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
ar: أدخل معرف السؤال للحصول على ترتيب الاستفسار من سؤال سابق

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
ar: أدخل رمز (رموز) سؤال (خيارات) الاختيار من متعدد (مفصولة بفواصل منقوطة) لاستبعاد خيارات الإجابة المطابقة في هذا السؤال.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
ar: أدخل رمز (رموز) سؤال (خيارات) الاختيار من متعدد (مفصولة بفواصل منقوطة) لإظهار خيارات الإجابة المطابقة فقط في هذا السؤال.

en: Enter your answers:
ar: ادخل إجاباتك:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
ar: ادخل معلوماتك بالأسفل، وسنرسل لك فورا رسالة بريد الكتروني بها رابط للمشاركة في الاستبيان.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
ar: أدخل اسم المضيف والمنفذ ، على سبيل المثال% s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
ar: أدخل اسم المضيف والمنفذ ، على سبيل المثال: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
ar: ادخل عناوينك:

en: Enter your update key:
ar: أدخل مفتاح التحديث الخاص بك:

en: Entity
ar: كيان

en: Equals
ar: يساوي

en: Equals sum value
ar: يساوي قيمة المجموع

en: Equals:
ar: يساوي:

en: Equation
ar: معادلة

en: Error
ar: خطأ

en: Error %s
ar: خطأ %s

en: Error : %s
ar: خطأ: %s

en: Error Files List
ar: قائمة ملفات خاطئة

en: Error code:
ar: خطا بالكود:

en: Error creating LDAP connection
ar: خطأ في إنشاء اتصال LDAP

en: Error files list
ar: قائمة بملفات الخطأ

en: Error in default value : %s
ar: خطأ في القيمة الافتراضية: %s

en: Error message
ar: رسالة خطأ

en: Error message returned by IMAP:
ar: رسالة الخطأ التي تم إرجاعها بواسطة IMAP:

en: Error on %s for subquestion %s: %s
ar: خطأ في%s للاستعلام % s% : s

en: Error saving results
ar: خطأ أثناء حفظ النتائج

en: Error when saving %s for plugin %s
ar: مشكل في الحفظ %s  للملحق %s

en: Error while creating zip file
ar: خطأ أثناء إنشاء ملف مضغوط

en: Error while updating template permissions.
ar: حدث خطأ اثناء قيامك بتغييرصلاحيات القالب .

en: Error!
ar: خطأ !

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
ar: خطأ. السمة %s المحذوفة. رسائل خاطئة

en: Error:
ar: خطأ:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
ar: خطأ: "أخري" هي كلمة محجوزة.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
ar: خطأ: لا يمكن تطهير الملفات من أجل مسح لا يتم حذفه. يرجى حذف الاستطلاع بشكل طبيعي في عرض الاستطلاع.

en: Error: Could not delete some files:
ar: هناك خطأ : لا يمكن حذف بعض الملفات.

en: Error: Could not delete survey files.
ar: هناك خطأ : لا يمكن حذف ملفات الإستبيان .

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
ar: خطأ: فشل البريد الإلكتروني ، قد يشير هذا إلى وجود مشكلة في إعداد بريد PHP على الخادم. لا يزال يتم حفظ تفاصيل الاستبيان الخاص بك ، ومع ذلك لن تتلقى رسالة بريد إلكتروني تحتوي على التفاصيل. يجب عليك ملاحظة  "الاسم " و  "كلمة المرور " التي استخدمتها للتو للرجوع إليها في المستقبل.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
ar: خطأ: جدول الاستجابة غير موجود. لا يمكن إلغاء تنشيط المسح.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
ar: القالب "%s" غير مثبت.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
ar: خطأ: لا يوجد اي اجابات اختيارية لهذا السؤال و / او قد تكون غير متاحة في هذه اللغة.

en: Error: There are no answers defined for this question.
ar: خطأ: لا توجد إجابات محددة لهذا السؤال.

en: Error: This question has no answers.
ar: خطأ: هذا السؤال لم يجب عنه.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
ar: خطأ: انت تحاول استخدام رمز إجابة مكرر.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
ar: خطأ : أنت تحاول استخدام رمز تسمية مكرر.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
ar: خطأ: انت تحاول استخدام رمز سؤال فرعي مكرر.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
ar: خطأ: يجب أن تدخل عنوان المجموعة لكل لغة.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
ar: خطأ: لابد أن تدخل اسما لمجموعة العلامات هذه.

en: Estonian
ar: اللغة الاستونية

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
ar: كل صف هو سؤال فرعي واحد. نوصي باستخدام الرموز المنطقية أو العددية للاستفسارات الفرعية. لا يمكن للمشاركين رؤية رمز الاستفهام ، بل نص الاستفهام نفسه فقط.

en: Everybody
ar: الجميع

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
ar: كل شئ يبدو على ما يرام. من فضلك تابع للخطوة القادمة.

en: Example data
ar: مثال للبيانات

en: Exclude answers?
ar: استخراج الاجابات؟

en: Exclude quotas?
ar: استبعاد الحصص ؟

en: Exclude record IDs?
ar: استخرج أرقام السجل؟

en: Exclude survey permissions?
ar: استبعاد أذونات المسح؟

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
ar: يستبعد جميع الخيارات الأخرى إذا تم تحديد إجابة معينة - فقط أدخل رمز (رموز) الإجابة مفصولة بفاصلة منقوطة.

en: Exclusive option
ar: اختيار حصري

en: Execute survey
ar: معاينة الاستبيان

en: Existing attribute
ar: السمة الحالية

en: Existing participant attributes
ar: سمات المشاركين الحالية

en: Existing survey participant attributes
ar: سمات المشاركين في الاستبيان الحالي

en: Exit and clear survey
ar: الخروج ومسح الأستبيان

en: Expand all
ar: وسع الكل

en: Expand/Collapse
ar: فتح / غلق

en: Expected expressions separated by commas
ar: التعبيرات المتوقعة تم فصلها بنقاط

en: Expected left parentheses after function name
ar: يتوقع الأقواس اليسرى بعد اسم الوظيفة

en: Expected right parentheses
ar: الأقواس الصحيحة المتوقعة

en: Expert mode
ar: وضع الخبراء

en: Expiration
ar: انتهاء

en: Expiration date/time:
ar: تاريخ / وقت انتهاء الصلاحية:

en: Expire survey
ar: انهي الاستبيان

en: Expired
ar: منته

en: Expired: %s
ar: منتهية الصلاحية: %s

en: Expiry date/time:
ar: تاريخموعد الانتهاء:

en: Exponential expression
ar: التعبير الأسي

en: Export
ar: تصدير

en: Export
ar: تصدير

en: Export %s participants to CSV
ar: تصدير  %s المشاركين إلى CSV

en: Export VV file
ar: تصدير ملف vv

en: Export a VV survey file
ar: صدّر ملف استبيان من نوع VV

en: Export all participants
ar: تصدير جميع المشاركين

en: Export as CSV
ar: تصدير بتنسيق CSV

en: Export as...
ar: تصدير كـ ...

en: Export data
ar: تصدير البيانات

en: Export format:
ar: تنسيق التصدير:

en: Export images
ar: تصدير الصور

en: Export label set
ar: تصدير مجموعة التسمية

en: Export language:
ar: تصدير اللغة

en: Export multiple label sets
ar: صدَر مجموعات العلامة ثنائيا

en: Export participant to CSV
ar: تصدير %s المشاركين الى ملف CSV

en: Export participants
ar: تصدير المشاركين

en: Export printable survey
ar: تصدير مسح للطباعة

en: Export questions as:
ar: تصدير الأسئلة كـ:

en: Export resources as ZIP archive
ar: تصدير الموارد مثل أرشيف ZIP

en: Export response data to SPSS
ar: صدّر نتائج البيانات إلى SPSS

en: Export responses
ar: تصدير الاستجابات

en: Export responses as:
ar:  تصدير الردود كـ:

en: Export responses to SPSS
ar: تصدير الردود الى SPSS

en: Export results
ar: صدّر النتائج

en: Export selected label sets
ar: صدَر مجموعات العلامة المحددة

en: Export survey
ar: تصدير الإستبيان

en: Export survey archive
ar: أرشيف مسح الصادرات

en: Export survey results
ar: تصدير نتائج الاستبيان

en: Export survey structure
ar: هيكل مسح الصادرات

en: Export syntax
ar: تصدير التركيب

en: Export this label set
ar: صدَر  مجموعة العلامات هذه

en: Export this question group
ar: صدر مجموعة الاسئلة المشار اليها

en: Export this question to PDF.
ar: تصدير هذا السؤال إلى PDF.

en: Export this response
ar: تصدير هذا الرد

en: Export type
ar: نوع التصدير

en: Export:
ar: تصدير:

en: Exported
ar: تم التصدير .

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
ar: يتيح لك تصدير استبيان إلى queXML إنشاء مستندات PDF يمكن طباعتها وتعبئتها ثم مسحها ضوئيًا ومعالجتها باستخدام برنامج queXF.

en: Extend
ar: تمديد

en: Extend theme
ar: امتداد القالب

en: Extended
ar: موسع

en: Extends
ar: يمتد

en: External Link
ar: الرابط الخارجي

en: Extra comma found in function
ar: فاصلة إضافية موجودة في الوظيفة

en: Extra right parentheses detected
ar: تم اكتشاف أقواس يمينية إضافية

en: Extra token found after expressions
ar: تم العثور على رمز إضافي بعد التعبيرات

en: Extra tokens found
ar: تم العثور على الرموز الإضافية

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
ar: لم يتم العثور على الملفات المستخرجة - ربما  تكون مشكلة سماحية؟

en: Failed
ar: فشل

en: Failed to activate the plugin.
ar: فشلت عمليه تفعيل الإضافة (الاداة المساعدة).

en: Failed to add group! Group already exists.
ar: فشل في إضافة المجموعة! المجموعة موجودة بالفعل.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
ar: فشلت عملية إضافة المجموعة! اسم المجموعة أكثر من 20 حرف.

en: Failed to add user
ar: فشل إضافة المستخدم.

en: Failed to add user group.
ar: فشلت عملية إضافة مجموعة المستخدمين.

en: Failed to add user.
ar: فشل إضافة المستخدم

en: Failed to deactivate the plugin.
ar: فشلت عمليه إلغاء تفعيل الإضافة (الاداة المساعدة).

en: Failed to delete answer
ar: فشل حذف الإجابة

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
ar: فشل في فتح صندوق الوارد الخاص بحساب البريد الإلكتروني للرسائل المرتدة .

en: Failed to open the uploaded file!
ar: فشل في فتح الملف الذي تم تحميله!

en: Failed to remove user.
ar: فشلت عمليه إزالة المستخدم .

en: Failed to update answer:
ar: فشل في تحديث الإجابة:

en: Failed to update answers
ar: فشل تحديث الأجوبة

en: Failed to update survey permissions!
ar: فشل تحديث صلاحيات الاستبيان!

en: Fax to:
ar: فاكس إلى:

en: Feb
ar: فبراير/ شباط

en: February
ar: فبراير

en: Female
ar: أنثى

en: Field caption
ar: عنوان الحقل

en: Field description
ar: حقل الوصف

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
ar: الحقول التي تحمل علامة النجمة (%s ) إلزامية.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
ar: المجالات التي تحمل علامة النجمة هي إلزامية.

en: Fields with %s are required.
ar: الحقول مع% s مطلوبة.

en: Fields with %s*%s are required.
ar: الحقول ذات  %s*%s  مطلوبة.

en: File
ar: ملف

en: File %s
ar: ملف  %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
ar: لا يمكن حذف الملفs% s لأسباب أمنية.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
ar: لا يمكن حذف الملف %s. يرجى التحقق من الأذونات في مجلد  تحميل / سمات

en: File %s deleted
ar: الملف  %s تم حذف

en: File %s uploaded
ar:  %s ملف تم رفعه

en: File %s, line %s.
ar: الملف٪ s ، السطر٪ s.

en: File backup created: %s
ar: تم إنشاء ملف النسخة الأحتياطية : %s

en: File count
ar: عدد الملفات

en: File extension:
ar: إمتداد الملف :

en: File metadata
ar: ملف البيانات الوصفية

en: File name
ar: اسم الملف

en: File seems empty or has only one line
ar: يبدو أن الملف فارغ أو يحتوي على سطر واحد فقط

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
ar: يجب أن يكون الملف ملف CSV (محدد بفواصل) مع علامات اقتباس مزدوجة اختيارية حول القيم (افتراضي لمعظم أدوات جداول البيانات). يجب أن يحتوي السطر الأول على أسماء الحقول. يمكن أن تكون الحقول في أي ترتيب.

en: File size
ar: حجم الملف

en: File system
ar: نظام الملفات

en: File upload
ar: رفع ملف

en: File upload succeeded.
ar: نجح تحميل الملف

en: File: %s
ar:   الملف:  %s

en: File: %s (%s)
ar:   الملف: s%) %s)

en: Files
ar: الملفات

en: Files imported:
ar: الملفات المستوردة:

en: Files skipped:
ar: الملفات التي تم تخطيها:

en: Filter HTML for XSS:
ar: تصفية HTML لـ XSS:

en: Filter blank email addresses:
ar: رشّح عناوين البريد الإلكتروني الفارغة:

en: Filter by email address:
ar: تصفية حسب عنوان البريد الإلكتروني:

en: Filter by language:
ar: تصفية حسب اللغة:

en: Filter duplicate records:
ar: رشّح السجلات المضاعفة:

en: Filter the available answers by this value
ar: رشح الاجابات المتاحة بهذه القيمة

en: Filtered from statistics script
ar: اختيرت عبر  سكريبت الإحصاءات

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
ar: المعادلة النهائية للتعيين في قاعدة البيانات ، تخلف إلى نص السؤال.

en: Finalize response submission
ar: أنهِ تقديم الرد

en: Finally, activate your survey
ar: أخيرًا ، قم بتنشيط الاستطلاع الخاص بك

en: Find first occurrence of a string
ar: البحث عن التواجد الأول لسلسلة

en: Find highest value
ar: جد اكبر قيمة

en: Find lowest value
ar: جد اقل قيمة

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
ar: ابحث عن موضع التواجد الأول لسلسلة غير متحسسة لحالة الأحرف

en: Find position of first occurrence of a string
ar: العثور على موقف التواجد الأول للسلسلة

en: Find updates
ar: البحث عن التحديثات

en: Find whether the type of a variable is string
ar: إعرف ما إذا كان نوع المتغير سلسلة

en: Finds whether a value is not a number
ar: جد ما إذا كانت القيمة ليست رقمًا

en: Finds whether a variable is NULL
ar: جد ما إذا كان المتغير NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
ar: جد ما إذا كان المتغير رقمًا أم سلسلة رقمية

en: Finds whether the type of a variable is float
ar: جد ما إذا كان نوع المتغير عشري

en: Finish
ar: إنهاء

en: Finish & save
ar: إنهاء وحفظ

en: Finnish
ar: اللغة الفلندية

en: First choice
ar: الإختيار الأول

en: First line contains the code of questions:
ar: السطر الأول يحتوي على رمز السؤال :

en: First name
ar: الاسم الاول

en: First name:
ar: الاسم الاول:

en: Fix automatically numeric value
ar: إصلاح تلقائي للقيم الرقمية

en: Flash
ar: فلاش

en: Folder
ar: مجلد

en: Folder: %s
ar: المجلد: %s

en: Follow the following link to update it
ar: اتبع الرابط التالي لتحدّثه

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
ar: الاستبيان(الاستبيانات) التالية غير مفعلة حاليا و لكن يمكن التسجيل فيها.

en: Font color
ar: لون الخط

en: Font size of PDFs:
ar: مقاس الخط المستخدم  لملفات ال PDF

en: Fontawesome icon
ar: أيقونة Fontawesome

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
ar: للسهولة في فتح  MS Excelغير الامتداد الي "tab" او "txt"

en: For expression
ar: للتعبير التالى

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
ar: بالنسبة إلى مربعات القوائم المنسدلة ، قم بعرض هذه الصفوف المتعددة

en: For more information consult our manual, or our forums.
ar: لمزيد من المعلومات ، راجع دليلنا ، أو منتدياتنا.

en: For more information please consult our manual or our forum.
ar: لمزيد من المعلومات ، يرجى الرجوع إلى دليلنا أو منتدانا.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
ar: من الأفضل الآن ترك هذه الإعدادات الإضافية كما هي. إذا كنت تريد معرفة المزيد عن إعدادات التوزيع العشوائي والملاءمة ، فراجع دليلنا.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
ar: للمسح البسيط الذي أجريناه ، من الأفضل البدء في وضع الوصول المفتوح.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
ar: في هذا الاستبيان البسيط ، تكون الإعدادات الافتراضية على ما يرام ، ولكن اقرأ إخلاء المسؤولية بعناية عند تنشيط الاستطلاعات الخاصة بك.

en: Forbidden Extension
ar: امتداد ممنوع

en: Force HTTPS:
ar: اجبار HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height.
ar: قم بإحكام كل خيارات الأجوبة بحيث تكون بنفس الارتفاع

en: Force import:
ar:  فرض الإستيراد:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
ar: فرض قائمة الاختيار وقائمة الترتيب لها نفس الارتفاع.

en: Forgot your password?
ar: هل نسيت كلمة المرور؟

en: Format
ar: تنسيق

en: Format a GMT date/time
ar: نسق توقيت/تاريخ جرينتش

en: Format a local date/time
ar: نسق وقت/تاريخ محلي

en: Format a local time/date as integer
ar: نسق الوقت / التاريخ المحلي كعدد صحيح

en: Format a number with grouped thousands
ar: تنسيق رقم مع آلاف مجمعة

en: Format:
ar: الصيغة:

en: Format: %s
ar: %s الصيغة

en: Found & writable
ar: وجدت وقابل للكتابة

en: Found no participant share
ar: لم يتم العثور على مشاركة مشارك

en: Found no response with ID %d
ar: لم يتم العثور على استجابة بالمعرف%d

en: Four
ar: أربعة

en: French
ar: اللغة الفرنسية

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
ar: من اليسار إلى اليمين ، يجب أن يكون  "إنشاء استبيان " ، و "استطلاعات قائمة " و "إعدادات عمومية ". الأفضل أن نبدأ بإنشاء استطلاع.

en: From survey participants table
ar: من جدول المشاركين في الاستطلاع

en: From:
ar: من :

en: Fruity fonts
ar: طاقم رموز على شكل  الفواكه

en: Fula
ar: لغة الفولا

en: Full
ar: كاملا

en: Full answers
ar: الإجابات كاملة

en: Full name
ar: الاسم الكامل

en: Full name:
ar: الاسم الكامل:

en: Full names
ar: الاسماء كاملة

en: Full question text
ar: نص السؤال كامل

en: Full responses
ar: الردود المكتملة

en: Full selector
ar: محدد كامل

en: Full template editor
ar: محرر القالب الكامل

en: Function does not support %s arguments
ar: الوظيفة لا تدعم وسيطات %s

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
ar: تدعم الدالة العديد من الوسائط ، حيث -1 = غير محدود: %s

en: Further settings for application administrator
ar: مزيد من الإعدادات لمسؤول التطبيق

en: GET data method
ar: الحصول على طريقة البيانات

en: GNU General Public License:
ar: رخصة جنو العمومية (رخصة برمجيات حرة)

en: Gender
ar: نوع

en: General
ar: عام

en: General filters
ar: فلترات عامة

en: General options
ar: خيارات عامة

en: General settings
ar: إعدادات عامة

en: General settings & texts
ar: الإعدادات العامة والنصوص

en: General survey settings
ar: إعدادات المسح العام

en: Generate QR-Code
ar: توليد رمز QR

en: Generate a random integer
ar: انتج عدد صحيح عشوائي

en: Georgian
ar: الجورجية

en: German
ar: اللغة الالمانية

en: German (informal)
ar: الألمانية الغير رسمية

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
ar: احصل على الطابع الزمني UNIX لتاريخ ما (كل من الوسائط الستة اختيارية)

en: Get order from previous question
ar: خذ الترتيب من الاسئلة السابقة

en: Get string length
ar: هات طول سلسلة حرفية

en: Get system information
ar: الحصول على معلومات النظام

en: Get the default location using the user's IP address?
ar: الحصول على الموقع الافتراضي بواسطة عنوان الاي بي الخاص بالمستخدم؟

en: Get the integer value of a variable
ar: احصل على قيمة عدد صحيح من متغير

en: Get value of pi
ar: احصل على قيمة ط

en: Global
ar: عام

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Global settings were saved.
ar: تم حفظ الاعدادت العامة .

en: Go to question
ar: الذهاب إلى سؤال رقم

en: Go to question group
ar: اذهب الي مجموعة الاسئلة

en: Go to survey
ar: اذهب إلى الاستبيان

en: Go to survey participant and token settings
ar: انتقل إلى  المشاركين وإعدادات الرمز المميز

en: Go to today
ar: اذهب إلى اليوم

en: Google Analytics Tracking ID:
ar: معرف تتبع  Google Analytics:

en: Google Analytics settings:
ar: إعدادات Google Analytics:

en: Google Analytics style:
ar: نمط Google Analytics:

en: Google Maps
ar: Google خرائط

en: Google Maps API key:
ar: API Key لخرائط جوجل

en: Google Translate API key:
ar: Google API API key:

en: Grand total
ar: المجموع الإجمالي

en: Graph labels:
ar: تسميات الرسم البياني:

en: Greater than
ar: أكثر من

en: Greater than (Strings)
ar: أكبر من (سلاسل)

en: Greater than or equal to
ar: أكثر من او يساوي

en: Greater than or equal to (Strings)
ar: أكبر من أو يساوي (سلاسل)

en: Greater than:
ar: أكثر من:

en: Greek
ar: اللغة اليونانية

en: Gross percentage
ar: النسبة المئوية الإجمالية

en: Group
ar: مجموعة

en: Group / Question order
ar: ترتيب المجموعة / السؤال

en: Group 1: The first lot of questions
ar: المجموعة 1 : اول اجابات للاسئلة

en: Group ID
ar: معرف مجموعة

en: Group by Group
ar: مجموعة بعد مجموعة

en: Group by group
ar: مجموعة بمجموعة

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
ar: المجموعة لا يمكن حذفها ، بسبب الظروف المعتمدة

en: Group could not be deleted
ar: لا يمكن حذف المجموعة

en: Group description
ar: وصف المجموعة:

en: Group description:
ar: وصف المجموعة:

en: Group member can only see own group:
ar: مستخدم المجموعة فقط يستطيع ان يري المجموعة:

en: Group members
ar: اعضاء المجموعة

en: Group name
ar: أسم المجموعة

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
ar: يجب أن يكون اسم المجموعة  مكون من (حروف أبجدية وأرقام ، أو تسطير سفلى ( _ ) أو   نقطة ( . ) فقط ).

en: Group not found
ar: مجموعة غير موجودة

en: Group not found.
ar: لم يتم العثور على المجموعة.

en: Group of checkboxes
ar: مجموعة صناديق اختيار

en: Group order
ar: ترتيب المجموعة

en: Group quick actions
ar: مجموعة الإجراءات السريعة

en: Group relevance:
ar: علاقية المجموعة:

en: Group summary
ar: ملخص المجموعة

en: Group time
ar: وقت المجموعة

en: Group:
ar: مجموعة:

en: Group:
ar: مجموعة:

en: Groups to which I belong
ar: المجموعات التي أنتمي إليها

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: HTML editor
ar: محرر HTML

en: HTML editor mode:
ar:   أسلوب للتعديل HTML

en: Handle shape
ar: التعامل مع الشكل

en: Header for first scale
ar: صديرة النطاق الأول

en: Header for second scale
ar: مسمى رأس المقياس الثانى

en: Heading
ar: رأسية

en: Headings
ar: العناوين

en: Hebrew
ar: اللغة العبرية

en: Height of dropdown
ar: ارتفاع القائمة المنسدلة

en: Hello
ar: مرحبا

en: Hello %s,
ar: السلام عليكم يا %s،

en: Hello World From Global Settings!
ar: مرحبا من الإعدادات العالمية!

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
ar: اهلا, 
    
    اجابات جديدة قد تم اضافتها لهذا الاستبيان '{SURVEYNAME}'.
    
    اضغط علي العنوان الاتي لاعادة تحميل الاستبيان:
    {RELOADURL}
    
    اضغط علي العنوان الاتي لروئية الاجابات المنفردة:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    اضغط علي العنوان الاتي لتعديل الاجابات المنفردة:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    شاهد الاحصائيات بالضغط هنا:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
ar: اهلا, 
    
    اجابات جديدة قد تم اضافتها لهذا الاستبيان '{SURVEYNAME}'.
    
    اضغط علي العنوان الاتي لاعادة تحميل الاستبيان:
    {RELOADURL}
    
    اضغط علي العنوان الاتي لروئية الاجابات المنفردة:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    اضغط علي العنوان الاتي لتعديل الاجابات المنفردة:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    شاهد الاحصائيات بالضغط هنا:
    {STATISTICSURL}
    
    
    الاجابات الاتية جمعت من المشاركات:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
ar: مساعدة

en: Help about this question
ar: طلب مساعدة بخصوص هذا السؤال

en: Help:
ar: مساعدة:

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
ar: هنا يمكنك تحديد بدء الاستطلاع في وضع الوصول المغلق.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Hidden:
ar: مخفي:

en: Hide advanced settings
ar: احفظ الاعدادات المتقدمة

en: Hide blacklisted participants:
ar: إخفاء المشاركون ممن هم القائمة السوداء:

en: Hide both
ar: اخفي الاثنين

en: Hide privacy info
ar: إخفاء معلومات الخصوصية

en: Hide the tip that is normally shown with a question
ar: إخفي الطرف الذي يظهر عادة مع سؤال

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
ar: إخف هذا السؤال في أي وقت. هذا مفيد لتضمين البيانات باستخدام الإجابة المسبقة للإجابة.

en: Hide tip
ar: اخف النصيحة

en: Hindi
ar: هندي(ة)

en: Hint when response is valid
ar: تلميح عندما تكون الاستجابة صحيحة

en: Hints and warnings:
ar: تلميحات وتحذيرات:

en: Home page settings
ar: إعدادات الصفحة الرئيسية

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Hour
ar: ساعة

en: How many roads must a man walk down?
ar: كم عدد الشوارع يجب ان يسير فيها الفرد؟

en: How many rows to display
ar: كم عدد الصفوف التي ستعرض

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
ar: ومع ذلك ، من المهم للغاية مسح ذاكرة التخزين المؤقت للمتصفح الآن. بعد ذلك يرجى الضغط على الزر أدناه.

en: Hungarian
ar: اللغة الهنغارية

en: I accept
ar: موافق

en: I confirm
ar: انا اؤكد

en: ID
ar: الرقم التسلسلي

en: ID:
ar: المعرف:

en: ID: %s
ar: الهوية :%s

en: IFrame embedding allowed:
ar: تضمين IFrame مسموح :

en: IP Addresses will be logged
ar: سيتم تسجيل عنوان الـ IP

en: IP Info DB API Key:
ar: مفتاح ال API الخاص بقاهدة بيانات رقم معرف الانترنت IP

en: IP address
ar: عنوان بروتوكول الإنترنت

en: IP as default location
ar: عنوان الاي بي كموقع افتراضي

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
ar: ISO 8859-1 أوروبا الغربية (LATIN1)

en: ISO 8859-13 Baltic (latin7)
ar: ISO 8859-13 البلطيق (latin7)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
ar: ISO 8859-2 المركزي الأوروبي (latin2)

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
ar: ISO 8859-9 التركية (latin5)

en: Icelandic
ar: اللغة الىيسلندية

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
ar: يجب أن يكون اسم الأيقونة بسيط بدون حروف خاصة (حروف أبجدية وأرقام ، مسافة ، علامة ناقص ( - ) أو تسطير سفلى ( _ )).

en: Icon:
ar: الايقونة :

en: Identifier
ar: المعرّف

en: Identifier:
ar: المعرّف:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
ar: إذا ظهرت لك أخطاء قد تضطر إلى تنفيذ هذا الscript  بتكرار.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
ar: إذا لزم الأمر سيتم تحديث قاعدة البيانات في خطوة أخيرة.

en: If necessary the database will be updated.
ar: اذا كان ضروري فإن قاعدة البيانات ستتحدث.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
ar: إذا تم وضع علامة على أحد الأسئلة الفرعية ، فبالنسبة لكل سؤال فرعي محدد ، تتم إضافة هذه القيمة كتقييم.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
ar: إذا لم تكن قاعدة البيانات موجودة بالفعل سيتم إنشاءها (تأكد من أن مستخدم قاعدة البيانات لديه الصلاحيات الضرورية للإنشاء) في المقابل لوكان هناك جدول لايم سرڨي في قاعدة بياتات سيتم ترقيتها تلقائياً بعد عملية التثبيت .

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
ar: الخيارات الخارجية غير متوفرة، سيتم الحاقها ب admin url.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
ar: إذا لم يعمل الرابط وقمت بتشغيل HTTPS ، فسوف ينقطع LimeSurvey ولن تتمكن من الوصول إليه.

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
ar: اذا بامكان الرابط ان يتضمن اقساما اخرى، يرجى ادراجها هنا.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
ar: إذا تم تنشيط الخيار - الردود غير المعروفة - فسيتم فقط استخدام طابع تاريخ وهمية (1980-01-01) لجميع الردود لضمان عدم الكشف عن هويتك للمشاركين.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
ar: إذا قام المشارك بتحديد جميع الخيارات ، فقم بإلغاء تحديد الكل وتحقق من الخيار المحدد في إعداد  "خيار خاص"

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
ar: إذا كان اسم المستخدم وعنوان البريد الإلكتروني صالحًا ويُسمح لك باستخدام مصادقة قاعدة البيانات الداخلية ، فقد تم إرسال كلمة مرور جديدة إليك.

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
ar: إذا كان غير مسموح لك بالمشاركة في هذا الإستبيان وتريد أن تتلقى دعوة للمشاركة فيه نرجوا منك اتباع الرابط التالي :
    {اختياري}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
ar: إذا كنت تستخدم وظيفة الرموز أو تنبيهات البريد الإلكتروني يجب أن تستخدم بريد المشرف .

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
ar: إذا قمت باختيار '%s' قم بتوضيح اختيارك في حقل النص التالي

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
ar: إذا قمت بالنقر على علامة التبويب  ، سيتم عرض قائمة إعدادات الاستطلاع. يمكن الوصول إلى الإعدادات الأكثر أهمية في الاستطلاع الخاص بك من هذه القائمة.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
ar: لو انك لا تريد المشاركة في هذا الاستبيان و لا تريد ان تستقبل المزيد من الدعوات اضغط علي العنوان الاتي: 
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
ar: اذا لم يكن لديك حساب على لايم سيرفي يرجى %sالتسجيل أولا%s

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
ar: إذا أدخلت عنوان URL يدويًا ، فيرجى التحقق من الإملاء والمحاولة مرة أخرى.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
ar: إذا اعطيت عنوان بريد الكتروني، سترسل رسالة تحتوى على التفاصيل.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
ar: إذا كان لديك الكثير من العناصر واستخدمت مرشحًا ، يمكنك تعطيل هذا لتحسين سرعة المتصفح.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
ar: إذا كانت لديك أي مشاكل ، الرجاء محاولة استخدام متصفح حديث أولاً ، قبل الإبلاغ عنه.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
ar: لو كان عندك اي استفسار بخصوص هذه الرسالة، لا تتردد في الإتصال بمدير الموقع على هذا العنوان: %s. شكراً لك.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
ar: إذا قمت بإزلة السمة ، ستفقد كل البيانات.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
ar: إذا قمت باستبدال التصنيف ، سيتم فقد قيم التقييم الحالية.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
ar: إذا قمت باستبدال مجموعة القوائم النصية ، فستفقد هذه الترجمات.

en: If you think this is a server error, please contact %s.
ar: إذا كنت تعتقد أن هذا خطأ في الخادم ، فيرجى الاتصال بـ %s.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ar: إذا قمت بتشغيل الخيار - الردود غير المعروفة - وقمت بإنشاء جدول الرموز ، فسيقوم LimeSurvey بتمييز الرموز المكتملة فقط مع  'Y ' بدلاً من التاريخ / الوقت لضمان عدم الكشف عن هويتك للمشاركين.

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
ar: إذا استخدمت رمز وصول تعريف للوصول إلى هذا الاستطلاع ، فيرجى التأكد من أن هذا الرمز لن يتم تخزينه مع ردودك. تتم إدارته في قاعدة بيانات منفصلة وسيتم تحديثه فقط للإشارة إلى ما إذا كنت قد أكملت (أو لم) هذا الاستطلاع. لا توجد طريقة لمطابقة رموز الوصول إلى الهوية مع الردود على الاستطلاع.

en: If you want to activate it click here:
ar: إذا كنت ترغب في تفعيلها ، انقر هنا:

en: If you want to apply original theme options, click here:
ar: إذا كنت تريد تطبيق خيارات السمة الافتراضية، انقر هنا:

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
ar: إذا كنت ترغب في تصدير مشتركين مدرجين في القائمة السوداء ، فاضبط "إخفاء المشاركين المدرجين في القائمة السوداء" على  "لا " في إعدادات CPDB.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
ar: إذا أردت جلب استبيان من اصدار سابق او واجهت مشكلة في استبيانك : استخدم إصدار أقدم (استخدم هذا الخيار إذا تكررت بعض الأكواد)

en: If you want to know more about them, check our manual.
ar: إذا كنت تريد معرفة المزيد عنها ، فراجع دليلنا.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
ar: إذا كنت ترغب في تعديله٪ s ، فيمكنك تمديده٪ s.

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
ar: إذا كنت تريد تحديد رابط لسياسة بيانات الاستطلاع ، فقم بتعيين  "إظهار نص سياسة الاستقصاء مع مربع اختيار إلزامي " إلى  "نص قابل للطي " واستخدم العناصر النائبة {STARTPOLICYLINK} و {ENDPOLICYLINK} في  "سياسة بيانات الاستطلاع" خانة اختيار خانة الاختيار  "لتحديد الرابط الذي يفتح نافذة السياسة المنبثقة. إذا لم يكن هناك عنصر نائب معين ، فسيكون هناك ملحق.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
ar: إذا رغبت فبإمكانك أن تقوم برفع  %s ملف (ملفات) أخرى : أوبإمكانك العودة إلى لإستبيان .

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
ar: إذا تمت مشاركة قاعدة البيانات الخاصة بك ، تكون البادئة الموصى بها "lime_ " ، يمكنك ترك هذا الإعداد فارغًا.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
ar: إذا كانت قاعدة البيانات الخاصة بك تستخدم منفذ مخصص ، فقم بإرفاقها باستخدام نقطتين. مثال: db.host.com:5431

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignored columns
ar:  الأعمدة المتجاهلة

en: Image
ar: صورة

en: Images
ar: الصور

en: Import
ar: استورد

en: Import CSV
ar: استيراد CSV

en: Import Label Set
ar: نقل مجموعة الخيارات

en: Import VV file
ar: استورد ملف من نوع VV

en: Import a VV response data file
ar: استورد ملف استبيان من نوع VV

en: Import a VV survey file
ar: استورد ملف استبيان من نوع VV

en: Import a group
ar: استرد مجموعة

en: Import a question
ar: استيراد سؤال

en: Import as not finalized answers?
ar: استورد لكن ليس كأجوبة نهائية؟

en: Import failed because of page reload.
ar: فشل الاستيراد بسبب إعادة تحميل الصفحة.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
ar: فشلت عمليه الجلب . لقيامك بتحديد ملف غير صالح  '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
ar: فشلت عمليه الإستيراد : تم تنفيذ طلب الإستيراد ولكن لا يحتوي ملف الإدخال على ما يكفي من الأعمدة  لتعبئة الإستبيان .

en: Import failed: No answers could be mapped.
ar: فشل الاستيراد: لا يمكن تعيين إجابات.

en: Import label set resources
ar: استيراد مجموعة موارد التسمية

en: Import label set(s)
ar: استورد  مجموعة علامات

en: Import of label set(s) is completed.
ar: اكتمال استيراد مجموعة (مجموعات) الملصقات.

en: Import of survey is completed.
ar: اكتمل استيراد الاستبيان.

en: Import participants from:
ar: استيراد المشاركين من:

en: Import question
ar: استورد سؤالا

en: Import question group
ar: استورد مجموعة اسئلة

en: Import resources ZIP archive
ar:  استيراد موارد أرشيف الـZIP

en: Import responses
ar: جلب الردود

en: Import responses from a deactivated survey table
ar: استورد الأجوبة من جدول استبيان غير مفعّل

en: Import survey
ar: استورد الاستبيان

en: Import survey data
ar: استورد ملفات الاستبيان

en: Import survey participants from CSV file
ar: استيراد المشاركين في الاستبيان من ملف CSV

en: Import survey participants from LDAP
ar: استيراد المشاركين في الاستبيان من LDAP

en: Import survey resources
ar: استيراد موارد الاستبيان

en: Import theme result:
ar: استيراد نتيجة السمة:

en: Import timings (if exist)
ar: اجلب التوقيت (إذا كان موجود)

en: Import users
ar: استيراد المستخدمين

en: Importance
ar: أهمية

en: Important instructions
ar: تعليمات ضرورية

en: Imported Files List
ar: قائمة الملفات المستوردة

en: Imported files list
ar: قائمة الملفات المستوردة

en: Imported files:
ar: الملفات المستوردة:

en: Imported resources for
ar: مصادر الموارد المستوردة لـ

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
ar: لا يمكن مسح هذه المجموعة لان فيها على الاقل سؤال مشروط

en: In this field you may type a short description of your survey.
ar: في هذا المجال ، يمكنك كتابة وصف قصير للاستطلاع الخاص بك.

en: Inactive
ar: معلق

en: Include:
ar: اشمل:

en: Incomplete only
ar: غير مكتمل فقط

en: Incomplete responses
ar: الردود الغير مكتملة

en: Incomplete responses only
ar: الردود الغير كاملة فقط

en: Incorrect permissions in your %s folder.
ar: صلاحيات خاطئة في ملف %s الخاص بك.

en: Incorrect username and/or password!
ar: اسم مستخدم أو كلمة المرور خاطئة

en: Increase
ar: زيادة

en: Incremental
ar: تدريجي

en: Indonesian
ar: اللغة الاندونسية

en: Info
ar: معلومات

en: Inherit everything
ar: وراثة كل شيء

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
ar: لا يمكن حذف ال... الابتدائي/ الافتراضي

en: Initialise participant table
ar: بدء جدول المشاركين

en: Inline HTML editor
ar: محرر HTML مدمج بالصفحة

en: Inline text
ar: النص المضمن

en: Input
ar: ادخال

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
ar: أدخل فاصل صفحات قبل هذا السؤال في طريقة العرض القابلة للطباعة عن طريق تعيين هذا على "نعم".

en: Insert page break in printable view
ar: إدراج فاصل الصفحات في طريقة العرض القابلة للطباعة

en: Insert/edit placeholder field
ar: إدراج / تحرير حقل العنصر النائب

en: Inserting the label set failed.
ar: فشلت عملية إدارج  تسمية للمجموعة.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
ar: إدراج فواصل أسطر HTML قبل كل أسطر جديدة في السلسلة

en: Install
ar: ثبّت

en: Installed survey themes:
ar: قوالب الاستبيان المثبتة

en: Instructions for the impatient
ar: أوامر لنافد الصبر

en: Integer only
ar: عدد صحيح فقط

en: Interface language:
ar: لغة الواجهة

en: Interfaces
ar: واجهات

en: Internal database authentication
ar: مصادقة قاعدة البيانات الداخلية

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
ar: طريقة مصادقة قاعدة البيانات الداخلية غير مسموح بها لهذا المستخدم

en: Interview time
ar: وقت المقابلة

en: Invalid ID
ar: بطاقة التعريف ال ID غير صالحة

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
ar: ال Regular Expression  بلغة PERL غير صحيح : %s

en: Invalid action
ar: إجراء غير صحيح

en: Invalid datetime %s value for %s
ar: قيمة التاريخ / الوقت غير صالحة %s للاستخدام ل %s

en: Invalid email address.
ar: البريدالالكتروني غير صحيح.

en: Invalid group id
ar: معرف المجموعة غير صحيح

en: Invalid group number for this survey:
ar: رقم المجموعة غير صالح في هذا الإستبيان:

en: Invalid label set.
ar: المجموعة النصية للمسميات غير صحيحة .

en: Invalid notification id
ar: معرف الإعلام غير صالح

en: Invalid numeric value for %s
ar: قيمة رقمية غير صالحة لـ %s

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
ar: سؤال خاطي - ربما السؤال الفرعي غير موجود أو تم الضبط بلغة معينة للغة %s

en: Invalid question id
ar: معرف السؤال غير صحيح

en: Invalid screen name
ar: اسم الشاشة غير صالح

en: Invalid survey ID
ar: رمز الإستبيان خطأ

en: Invalid survey id
ar: معرف استطلاع غير صالح

en: Invalid theme name
ar: اسم قالب غير صحيح

en: Invalid type.
ar: نوع غير صالح.

en: Invalid value(s) on the stack
ar: قيمة (قيم) غير صالحة على ال stack

en: Invitation
ar: دعوة

en: Invitation %s skipped, already sent.
ar: تم تخطي الدعوة٪ s ، التي تم إرسالها بالفعل.

en: Invitation attachments:
ar: مرفقات الدعوة :

en: Invitation email
ar: البريد الالكتروني للدعوة

en: Invitation email body
ar: هيئة دعوة البريد الإلكتروني

en: Invitation email body:
ar: محتوى رسالة الدعوة بالبريد الإلكتروني  :

en: Invitation email subject
ar: موضوع رسالة الدعوة

en: Invitation email subject:
ar: موضوع الدعوة المرسلة بالبريد الإلكتروني:

en: Invitation email:
ar: البريد الإلكتروني المدعو:

en: Invitation sent date
ar: تريخ إرسال الدعوة

en: Invitation sent to:
ar: دعوة مرسلة إلى:

en: Invitation sent?
ar: ارسلت الدعوة؟

en: Invitation status:
ar: حالة الدعوة:

en: Invitation to participate in a survey
ar: دعوة للمشاركة في استبيان

en: Invitations & reminders
ar: الدعوات والتذكير

en: Invited
ar: المدعو

en: Irish
ar: الأيرلاندية

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
ar: هل لا توجد إجابة (مفقودة) عندما يتم تعيين  'يساوي قيمة المجموع ' أو  'الحد الأدنى لقيمة المبلغ '؟

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
ar: هل يلزم المشارك بوضع تعليق للملف.

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
ar: هل يلزم المشارك بوضع عنوان للملف.

en: Is your ComfortUpdate up to date?
ar: هل برنامج التحديث الخاص بك محدث؟

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
ar: كما أنه يجعل من السهل إجراء تحرير جماعي للمسح الخاص بك ، مثل البحث عن الاستبدال وإعادة ترتيب السائبة والحلقات (مجموعات مكررة) والاختبار (مثل تعطيل معايير إلزامية أو التحقق من الصحة بشكل مؤقت).

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
ar: إلغاء تام للاعتماد على رموز SGQA.

en: It is missing a quota message for the following languages:
ar: يفتقد رسالة الحصص للغات التالية:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
ar:  غير مناسبة لإجراء نسخ احتياطي لاستطلاع LimeSurvey نظرًا لأنه لا يمكن تصديره ، كما أنها غير قادرة على تصدير جميع أنواع الأسئلة.

en: It is presented group by group.
ar: ستعرض مجموعة تلو الأخرى.

en: It is presented on one single page.
ar: سيعرض على صفحة واحدة.

en: It is presented question by question.
ar: سيعرض سؤال تلو الآخر.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
ar: يبدو أن ComfortUpdate لا يعرف الإصدار الذي تحاول التحديث إليه. يرجى إعادة العملية.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
ar: يبدو أن خادم ComfortUpdate لا يستجيب. يرجى المحاولة مرة أخرى في بضع دقائق أو الاتصال بفريق LimeSurvey.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
ar: يبدو أن الخادم الخاص بك لا يدعم مكتبة PHP CURL. يرجى تثبيته قبل المتابعة إلى ComfortUpdate.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
ar: يبدو أنك تستخدم نسخة قادمة من مستودع LimeSurvey GitHub. لا يمكنك استخدام ComfortUpdate.

en: It uses cookies for access control.
ar: ستستخدم الـ cookies من اجل الدخول

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
ar: سيحتوي أيضًا على أوراق الأنماط اللازمة لوضعه على أي أجهزة أو مستعرضات جاهزة لـ HTML.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
ar: سوف تمسح ايضا اي مصادر/ملفات قد رفعت لهذا الاستبيان

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
ar: سيتضمن البيانات التالية في ملف ZIP المنتهية بـ '. lsa '.

en: It will not affect your update key.
ar: لن يؤثر على مفتاح التحديث الخاص بك.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
ar: لن يحتوي على أي منطق أو وظيفة EM ، يجب عليك أن تأخذ ذلك في الاعتبار بنفسك.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
ar: ما زال ممكناً تأدية احصاءات عن الاستجابات باستخدام LimeSurvey.

en: Italian
ar: اللغة الإيطالية

en: Italian (informal)
ar: الايطالية (الغير رسمية)

en: Iterate survey
ar: كرر الاستبيان

en: JS-Debug mode [Backend]:
ar: وضع JS-Debug الخلفي:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
ar: وضع JS-Debug الأمامي :

en: Jan
ar: يناير/ كانون الثاني

en: January
ar: يناير

en: Japanese
ar: اللغة اليابانية

en: JavaScript files:
ar: ملفات JavaScript:

en: Join array elements with a string
ar: ضم عناصر المصفوفة مع سلسلة

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
ar: ضم السلاسل ، إرجع السلاسل المرتبطة. هذه الوظيفة هي اسم مستعار للانفجار ("" ، argN)

en: Jul
ar: يوليو/ تمّوز

en: July
ar: يوليو

en: Jun
ar: يونيو/ حزيران

en: June
ar: يونيو

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
ar: فقط انقر على هذا الزر وسيتم فتح نافذة جديدة ، حيث يمكنك اختبار تشغيل الاستطلاع الخاص بك.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
ar: ما عليك سوى مشاركة هذا الرابط مع بعض أصدقائك وبالطبع اختباره بنفسك.

en: Kazakh
ar: الكازاخستانيه

en: Keep old value
ar: الحفاظ على القيمة القديمة

en: Key can't be null!
ar: لا يمكن أن يكون المفتاح فارغًا!

en: Key update
ar: مفتاح التحديث

en: Kinyarwanda
ar: كينيارواندا

en: Kirundi
ar: كيروندي

en: Korean
ar: اللغة الكورية

en: Kurdish (Sorani)
ar: كردية (سوراني)

en: Kyrgyz
ar: قيرغيزستان

en: LDAP authentication
ar: مصادقة LDAP

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
ar: فشل مصادقة LDAP: وحدة LDAP PHP غير متاحة.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
ar: متوقف أو لم يُعرّف أي استفسار LDAP.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
ar: يتم تعريف استعلامات LDAP بواسطة المسؤول في ملف التكوين / application/config/ldap.php.

en: LDAP query
ar: استعلام LDAP

en: Label
ar: علامة

en: Label %s
ar: علامات %s

en: Label for 'Other:' option
ar: عنوان الاختيار "أخر:"

en: Label set ID
ar: معرف مجموعة التسمية

en: Label set browser
ar: متصفح مجموعة العلامة

en: Label set import summary
ar: تسمية ملخص مجموعة الاستيراد

en: Label set name
ar: اسم المجموعة

en: Label set storage
ar: تخزين مجموعة التسمية

en: Label set sucessfully deleted.
ar: تم حذف التسمية بنجاح.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
ar: تم حذف المجموعة النصية للمسميات  " %s " بنجاح.

en: Label sets
ar: مجموعات علامات

en: Label sets list
ar: مجموعات القوائم النصية

en: Label:
ar: علامة:

en: Labels
ar: علامات

en: Labels sucessfully updated
ar: تم تغير التسميات بنجاح

en: Landscape
ar: المناظر الطبيعيه

en: Language
ar: اللغة

en: Language code
ar: لغة الكود

en: Language selection
ar: إختيار اللغة

en: Language successfully deleted
ar: تم حذف اللغة بنجاح

en: Language:
ar: لغة:

en: Language?
ar: لغة؟

en: Languages
ar: اللغات

en: Languages:
ar: اللغات:

en: Last VV version
ar: نسخة VV الأخيرة

en: Last invited
ar: اخر دعوة

en: Last login
ar: آخر تسجيل دخول

en: Last name
ar: اسم العائلة

en: Last name:
ar: الكنية (اسم العائلة):

en: Last page
ar: الصفحة الاخيرة

en: Last reminder sent date
ar: تاريخ ارسال أخر تذكير

en: Last visited question:
ar: آخر سؤال تمت زيارته :

en: Last visited survey:
ar: آخر استطلاع الذي تمت زيارته :

en: Later than:
ar: أحدث من:

en: Latvian
ar: اللغة اللاتفينية

en: Left to right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Less than
ar: أقل من

en: Less than (Strings)
ar: أقل من (سلاسل)

en: Less than or equal to
ar: أقل من او يساوي

en: Less than or equal to (Strings)
ar: أقل من أو يساوي (نصوص)

en: Less than:
ar: أقل من:

en: Let's add a question group
ar: دعنا نضيف مجموعة أسئلة.

en: Let's have a look at your first survey.
ar: دعنا نلقي نظرة على الاستطلاع الأول.

en: Let's start with subquestions.
ar: دعنا نبدأ مع الأسئلة الفرعية.

en: Level
ar: مستوى

en: License
ar: الترخيص

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
ar: لا يدعم LimeSurvey 3.x أو اصداراته الاحدث   Internet Explorer   فيما يخص واجهة ادارة LimeSurvey بعد الان
    و لكن ما زالت معظم الوظائف تعمل

en: LimeSurvey build
ar: رقم البناء الخاص ب LimeSurvey

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
ar: قد يحاول ال LimeSurvey إنشاء قاعدة بيانات لك.

en: LimeSurvey extension marketplace
ar: سوق الاضافات الخاص ب LimeSurvey

en: LimeSurvey has been installed successfully.
ar: تم تثبيت LimeSurvey بنجاح.

en: LimeSurvey installer
ar: مثبت لايم سيرڤي

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
ar: LimeSurvey يقدم لك الكثير من أنواع الأسئلة المختلفة.

en: LimeSurvey online manual
ar: دليل الانترنت الخاص بLimeSurvey

en: LimeSurvey version
ar: نسخة LimeSurvey

en: Limesurvey online manual
ar: دليلLimesurvey  على الانترنت

en: Limit
ar: حدّد

en: Limit the number of possible answers
ar: حدد رقم الاجابات الممكنة

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
ar: الحد من عدد الإجابات المحتملة الثابتة حسب عدد الأعمدة في قاعدة البيانات

en: Limit time to answer question (in seconds)
ar: حد وقت للاجابة عن السؤال (بالثوانى)

en: Limit:
ar: الحد:

en: Line
ar: خط

en: Line %s
ar: خط %s

en: Line %s : %s
ar: السطر s : %s%

en: Line %s : %s %s
ar: الخط %s : ا %s ا %s

en: Line %s : %s %s (%s)
ar: السطر %s _ فى %s  %s  %s

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
ar: السطر %s : %s %s (%s) - الرمز المميز: %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
ar: السطر%s : الحقول التي تم العثور عليها:%s  متوقع:  %s

en: Line chart
ar: خط الرسم البياني

en: List
ar: قائمة

en: List (Dropdown)
ar: القائمة( المنسدلة)

en: List (Radio)
ar: قائمة ( راديو)

en: List active surveys
ar: قائمة الاستطلاعات النشطة

en: List available surveys
ar: قائمة الاستطلاعات المتاحة

en: List menu entries
ar: قائمة إدخالات القائمة

en: List question groups
ar: اظهار مجموعات الاسئلة

en: List questions
ar: قائمة الأسئلة

en: List survey publicly:
ar: نشر الاستبيان للعموم:

en: List surveys
ar: قائمة المسوحات

en: List with comment
ar: قائمة بها تعليقات

en: Listed publicly:
ar: مدرج في العلن:

en: Lithuanian
ar: اللغة الليتوانية

en: Load
ar: تحميل

en: Load now
ar: حمل الآن

en: Load unfinished survey
ar: تحميل استبيان سابق

en: Load with pjax
ar: حمل باستعمال pjax

en: Loading translations
ar: تحميل التجمة

en: Loading...
ar: تحمبل...

en: Local Server
ar: الملقم المحلي

en: Location
ar: مكان

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Logic
ar: منطق

en: Logic File for Survey #
ar: ملف المنطق للمسح #

en: Logo
ar: الشعار

en: Logo file
ar: ملف الشعار

en: Logout
ar: تسجيل خروج

en: Logout successful.
ar: تم تسجيل الخروج بنجاح

en: Luxembourgish
ar: اللوكسمبرجية

en: MYSQL version is only %s
ar: الإصدار MYSQL هو %s فقط

en: MYSQL version required:
ar: MYSQL الإصدار المطلوب:

en: Macedonian
ar: اللغة المقدونية

en: Mail to all Members
ar: ارسل الى جميع الاعضاء

en: Main Admin Screen
ar: لوحة التحكم الرئيسية

en: Main survey menu
ar: قائمة الاستبيان الرئيسية

en: Maintenance!
ar: اعمال صيانة!

en: Make a comment on your choice here:
ar: اكتب تعليقا على اختيارك هنا:

en: Make a string lowercase
ar: اجعل المتغير النصي بأحرف صغيرة

en: Make a string uppercase
ar: اجعل المتغير النصي بأحرف كبيرة

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
ar: تأكد من تحميل جميع الصور على هذه الشاشة قبل النقر على الزر.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
ar: اجعل حقل التعليق 'الآخر: ' إلزاميًا عندما يكون الخيار  'الآخر: ' نشطًا

en: Make these mappings automatic in future
ar: اجعل هذه التعيينات تلقائية في المستقبل

en: Malay
ar: الملايو

en: Malayalam
ar: المالايالامية

en: Male
ar: ذكر

en: Maltese
ar: المالطية

en: Manage attribute fields
ar: إدارة حقول السمات

en: Manage attributes
ar: إدارة السمات

en: Manage label sets
ar: إدارة مجموعات الملصقات

en: Manage menu entries
ar: إدارة إدخالات القائمة

en: Manage survey administrators
ar: إدارة مشرفين الإسيبيان

en: Manage your key
ar: أشْرَف على المفتاح الخاص بك

en: Mandatory
ar: إلزامي

en: Mandatory Question
ar: سؤال اجباري

en: Mandatory field:
ar: حقل إلزامي:

en: Mandatory fields:
ar: الحقول الإلزامية:

en: Mandatory:
ar: الزامي:

en: Mandatory?
ar: إلزامية؟

en: Map height
ar: ارتفاع الخريطة

en: Map height in pixel
ar: ارتفاع الخريطة بالبكسل

en: Map participant attributes
ar: خريطة سمات المشارك

en: Map survey participant attributes
ar: تعيين سمات المشاركين

en: Map width
ar: عرض الخريطة

en: Map width in pixel
ar: عرض الخريطة بالبكسل

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
ar: ارسم سمات مشاركك في الاستطلاع إلى سمة مشارك موجودة أو أنشئ سمة جديدة

en: Map zoom level
ar: مستوى تكبير الخريطة

en: Mar
ar: مارس/ آذار

en: March
ar: مارس

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
ar: همش قبل الاستبيان معلومات العنصر (مم)

en: Mask questions
ar: حجب اللأسئلة

en: Max number of files
ar: الحد الأقصى لعدد الملفات

en: Max reminders:
ar: التذكيرات القصوى

en: Maximum
ar: الأقصى

en: Maximum answers
ar: الحد الاقصى للاجابات

en: Maximum characters
ar: أقصى عدد للأحرف

en: Maximum characters allowed
ar: اكثر حروف مسموحة

en: Maximum columns for answers
ar: الأعمدة القصوى للإجابات

en: Maximum date
ar: تاريخ بصيغة عرض طويلة

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
ar: التاريخ الأقصى ، تاريخ القيمة في أي وصف للوقت النصي باللغة الإنجليزية (YYYY-MM-DD على سبيل المثال). يمكن استخدام Expression Managed (فقط بتنسيق YYYY-MM-DD). بالنسبة إلى القائمة المنسدلة: يتم تقييد السنة فقط إذا كان تاريخ استخدام المتغير ليس في نفس الصفحة.

en: Maximum file size allowed (in KB)
ar: اكبر مساحة لملف مسموح بها (بالكليوبايت)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
ar: أقصى عدد من الملفات التى يمكن للمشارك اضافتها لهذا السؤال

en: Maximum sum value
ar: القيمة الكبرى للمجموع

en: Maximum sum value of multiple numeric input
ar: قيمة الحد الأقصى لمجموع المدخلات الرقمية

en: Maximum value
ar: الأقصى الحد

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
ar: القيمة القصوى لنوع السؤال (متعدد المرونة)

en: Maximum value of the numeric input
ar: القيمة العظمى لمدخل الرقمى

en: Maximum:
ar: أقصى:

en: May
ar: مايو/ آيار

en: Maybe you don't have permission.
ar: ربما ليست لديك صلاحيات

en: Median:
ar: الوسيط:

en: Members
ar: أفراد

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu ID?
ar: معرف القائمة؟

en: Menu class
ar: فئة القائمة

en: Menu class?
ar: فئة القائمة؟

en: Menu configuration
ar: إعداد القائمة

en: Menu entries
ar: إدخالات القائمة

en: Menu entries configuration
ar: إعداد إدخالات القائمة

en: Menu icon
ar: أيقونة القائمة

en: Menu icon type
ar: نوع أيقونة القائمة

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Menu title
ar: عنوان القائمة

en: Message
ar: رسالة

en: Message:
ar: الرسالة :

en: Microsoft Excel
ar: ميكروسفت أكسل

en: Microsoft Word
ar: ميكروسفت وورد

en: Millisecond
ar: 1/1000 ثانية

en: Min days between reminders:
ar: الوقت الأدنى بين تذكير وآخر

en: Min number of files
ar: الحد الأدنى لعدد الملفات

en: Minimum
ar: الأدنى

en: Minimum answers
ar: أقل أجابة

en: Minimum date
ar: تاريخ بطريقة عرض قصيرة

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
ar: الحد الأدنى للتاريخ ، تاريخ القيمة في تنسيق YYYY-MM-DD أو أي وصف للوقت النصي باللغة الإنجليزية. يمكن استخدام Expression Managed (فقط بتنسيق YYYY-MM-DD). بالنسبة إلى القائمة المنسدلة: يتم تقييد السنة فقط إذا كان تاريخ استخدام المتغير ليس في نفس الصفحة.

en: Minimum height of single choice answer boxes
ar: ارتفاع الحد الأدنى من مربعات الإجابة اختيار واحد

en: Minimum height of subquestion items
ar: ارتفاع الحد الأدنى من عناصر الاستفسار

en: Minimum memory available
ar: الحد الأدني من الذاكرة المتوفرة

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
ar: الحد الأدنى لعدد الملفات التي يجب تحميلها للمشاركة بهذا السؤال

en: Minimum password length
ar: الحد الأدنى لطول كلمة المرور

en: Minimum requirements
ar: الحد الأدنى من المتطلبات

en: Minimum section height (mm)
ar: ارتفاع القسم الحد الأدنى (مم)

en: Minimum sum value
ar: أدنى قيمة مسموحة للمجموع

en: Minimum value
ar: الأدنى الحد

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
ar: الحد الأدنى لقيمة مجموعة الأسئلة (متعددة المرونة)

en: Minimum value of the numeric input
ar: الحد الأدنى لقيمة المدخلات الرقمية

en: Minimum:
ar: الحد الأدنى:

en: Minute
ar: دقيقة

en: Minute step interval
ar: الفاصل بالدقيقة للخطوة

en: Missing %s closing right parentheses
ar: %s مفقود,  إغلاق الأقواس الصحيحة

en: Missing columns
ar: الأعمدة المفقودة

en: Mobile
ar: الجوال

en: Modified by
ar: تم التعديل بواسطة

en: Modified on
ar: تم التعديل في

en: Modify
ar: تعديل

en: Mongolian
ar: المنغولية

en: Montenegrin
ar: الجبل الأسود

en: Month
ar: شهر

en: Month display style
ar: طريقة عرض الشهر

en: Move all fields to create column
ar: نقل جميع الحقول لإنشاء العمود

en: Move on without warning
ar: استمر بدون تحذير

en: Move to question:
ar: انتقل إلى السؤال:

en: Moving user templates to new location at %s...
ar: نقل قوالب المستخدم الي مكان جديد ووضعها في %s...

en: Multiple choice
ar: خيار متعدد

en: Multiple choice questions
ar: خيارات متعددة أسئلة ذو

en: Multiple choice with comments
ar: خيار متعدد مه تعليقات

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
ar: يجب أن يساوي مجموع المدخلات الرقمية المتعددة هذه القيمة

en: My account
ar: حسابي

en: My first question group
ar: مجموعتي السؤال الأول

en: My personal menu entries
ar: عناصر القائمة الشخصية

en: My personal menus
ar: قوائمي الشخصية

en: My personal settings
ar: إعداداتك الخاصة

en: My profile
ar: حسابي الشخصي

en: My user groups
ar: مجموعات المستخدمين الخاصة بي

en: Myanmar (Burmese)
ar: ميانمار (بورما)

en: Name
ar: الاسم

en: Name [ID]
ar: اسم [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
ar: اسم الصفحة التي يجب أن يظهر فيها المربع

en: Name of the survey
ar: اسم الاستبيان

en: Name of the survey administrator
ar: اسم مدير الاستبيان

en: Name:
ar: الاسم

en: Navigation
ar: التصفح

en: Navigation delay (seconds):
ar: تأخير الملاحة (ثواني):

en: New
ar: جديد

en: New UNSTABLE update available:
ar: تحديث غير مستقر جديد متوفر:

en: New answer for quota '%s'
ar: إجابة جديدة للحصص  '%s'

en: New answer option
ar: اجابة اختيارية جديدة

en: New box
ar: مربع جديد

en: New box created
ar: تم إنشاء مربع جديد

en: New dummy participants were added.
ar: تمت إضافة المشاركين الدمية .

en: New entry was added.
ar: تمت إضافة إدخال جديد.

en: New files were successfully installed.
ar: تم تثبيت الملفات الجديدة بنجاح

en: New files will be downloaded and installed.
ar: سيتم تنزيل و تثبيت ملفات جديدة.

en: New key
ar: مفتاح جديد

en: New label set
ar: مجموعة تسمية جديدة

en: New password:
ar: كلمة المرور الجديدة:

en: New password: %s
ar: كلمة المرور الجديدة : %s

en: New question group was saved.
ar: مجموعة الاسئلة الجديدة تم حذفها

en: New quota
ar: حصة جديدة

en: New quota saved
ar: تم حفظ الحصة الجديدة

en: New scenario number:
ar: رقم سيناريو (توضيح) جديد:

en: New survey
ar: مسح جديد

en: New survey id:
ar: id استبيان جديد :

en: New survey title:
ar: عنوان جديد للاستبيان

en: New update available:
ar: التحديث الجديد متاح:

en: Next
ar: التالي

en: Next century
ar: القرن القادم

en: Next choice
ar: الخيار التالي

en: Next decade
ar: العقد القادم

en: Next month
ar: الشهر القادم

en: Next year
ar: السنة القادمة

en: Next, we will create subquestions and answer options.
ar: بعد ذلك ، سنقوم بإنشاء أسئلة فرعية وخيارات الإجابة.

en: No
ar: لا

en: No (but optional)
ar: لا (لكن اختياري)

en: No CFIELDNAME field set!
ar: لم يتم تعيين حقل CFIELDNAME!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
ar: لم يتم التزويد بأي( استبيان) SID. لا يمكن استيراد السؤال.

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
ar: لم يتم التزويد بأي( استبيان) SID. لا يمكن استيراد السؤال.

en: No Username selected.
ar: لم يتم اختيار اسم مستخدم

en: No answer
ar: بدون إجابة

en: No answer:
ar: لا اجابة:

en: No answers have been set for this quota.
ar: لم يتم تحديد إجابات لهذه الحصة.

en: No attributes found.
ar: لم يتم العثور على سمات.

en: No available surveys
ar: لا يوجد أي استبيان

en: No build version found!
ar: لم يتم العثور على نسخة بناء!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
ar: لا يوجد شروط يمكن نقلها(بسبب التكرار)

en: No control on checkbox
ar: لا سيطرة على مربع الإختبار

en: No customizable entries found.
ar: لم يتم العثور على إدخالات قابلة للتخصيص.

en: No database action required!
ar: لا يتطلب أي فعل لقاعدة البيانات!

en: No file selected
ar: لم يتم اختيار اي ملف

en: No file was uploaded.
ar: لم يتم تحميل أي ملف.

en: No group found!
ar: لم يتم العثور على مجموعة!

en: No info or no data found
ar: لم يتم العثور على معلومات أو لا توجد بيانات

en: No invitation code is needed to complete the survey.
ar: ليست هناك حاجة لنظام دعوة لاكمال هذا الاستبيان

en: No issues with question group order found.
ar: لا توجد مشاكل مع ترتيب مجموعة الأسئلة.

en: No issues with question order found.
ar: لا توجد مشاكل مع ترتيب السؤال .

en: No label sets available
ar: لا توجد مجموعات قوائم نصية متاحة

en: No label sets found.
ar: لم يتم العثور على مجموعات علامات.

en: No matching CFIELDNAME group!
ar: لا توجد مجموعة CFIELDNAME مطابقة!

en: No matching CQID
ar: لا يوجد تطابق CQID

en: No matching group
ar: لا توجد مجموعة متطابقة

en: No matching question
ar: لا يوجد سؤال متطابق

en: No matching survey
ar: لا يوجد استبيان متطابق

en: No new participants were created
ar: لايوجد مشاركين جدد تم إنشاءهم

en: No notifications found
ar: لا توجد إخطارات

en: No of surveys
ar: عدد الاستبيانات

en: No old responses found.
ar: لا توجد ردود قديمة

en: No old survey or survey participants table selected.
ar: لم يتم تحديد جدول المشاركين في الاستطلاع أو المسح القديم.

en: No parent menu
ar: لا وجود للقائمة الأم

en: No participant information lost.
ar: لم تفقد معلومات مشارك.

en: No participant shares were deleted
ar: لم يتم حذف مشاركات المشاركين

en: No participant table found for this survey!
ar: لا يوجد أي جدول خاص بهذا الإستبيان.

en: No participants deleted
ar: لم يتم حذف أي مشارك

en: No participants found.
ar: لم يتم العثور على المشاركين.

en: No permission
ar: لا يوجد إذن

en: No preview available
ar: لا تتوفر معاينة

en: No question group found.
ar: لم نجد مجموعة الأسئلة

en: No question group in this survey
ar: لا توجد مجموعة أسئلة في هذا الاستطلاع

en: No question index will be shown with this format.
ar: لن يتم عرض فهرس اسئلة بهذا التنسيق

en: No questions found.
ar: لا توجد أسئلة.

en: No quotas
ar: لا حصص

en: No quotas have been set for this survey
ar: لم توضع اي حصة لهذا الاستبيان

en: No reminder(s) sent
ar: لم يتم ارسال تذكير(تذكيرات).

en: No replacement variable available for this field
ar: لا يوجد بديل متاح لهذا الحقل

en: No response lines in your file.
ar: لا يوجد ردود في ملفك .

en: No responses are lost.
ar: لا يوجد اجابات مفقودة

en: No server answer
ar: لا توجد إجابة للخادم

en: No server answer!
ar: لا جواب الخادم!

en: No shared participants found
ar: لم يتم العثور على مشتركين

en: No simple graph for this question type
ar: لا يوجد رسم بياني بسيط لهذا النوع من الأسئلة

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
ar: هوية الاستبيان المطلوب لم تقدم . لا يمكن نسخ استبيان

en: No survey participants found.
ar: لم يتم العثور على المشاركين في الاستطلاع.

en: No survey participants table.
ar: لا  يوجد جدول المشاركين في الاستطلاع.

en: No surveys found.
ar: لم يتم العثور على استطلاعات.

en: No syntax errors detected in this survey.
ar: لم يتم اكتشاف أخطاء في بناء الجملة في هذا الاستطلاع.

en: No update available for your version.
ar: لا يوجد تحديث متوفر للإصدار الخاص بك.

en: No user groups found.
ar: لم يتم العثور على مجموعات المستخدمين.

en: No, cancel
ar: لا ، ألغي

en: No, thanks.
ar: لا و شكرا.

en: Nobody
ar: لا أحد

en: Nominal
ar: اعتباري

en: Non-existing survey participants table
ar: جدول المشاركين في المسح غير الموجودين

en: None
ar: لا اختيار

en: None found
ar: لا شيء وجد

en: None selected
ar: لم يتم تحديد

en: Norwegian (Bokmal)
ar: اللغة النرويجية (.)

en: Norwegian (Nynorsk)
ar: اللغة النرويجية ( ....)

en: Not Selected
ar: لم يتم التحديد

en: Not a broken theme!
ar: ليست سمة معطلة

en: Not a valid expression
ar: تعبير غير صالح

en: Not active.
ar: غير نشيط.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ar: لم يتم حفظ جميع خيارات الإجابة. يحدث هذا عادة بسبب قيود الخادم (إعداد PHP max_input_vars) - يرجى الاتصال بمسؤول النظام.

en: Not all emails were sent:
ar: لم يتم إرسال جميع رسائل البريد الإلكتروني:

en: Not all labels were updated successfully.
ar: لم يتم تحديث جميع التصنيفات بنجاح.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ar: لم يتم حفظ كل اﻷسئلة الفرعية .يحدث هذا عادة بسبب محدودية الخادم( PHP setting max_input_vars) يرجى الاتصال بمدير النظام.

en: Not completed
ar: لم يكتمل

en: Not completed or Not displayed
ar: غير مكتمل أو غير معروض

en: Not displayed
ar: غير ظاهرة

en: Not enough response data
ar: لا توجد بيانات استجابة كافية

en: Not enough space
ar: لا توجد مساحة كافية

en: Not enough values for calculation
ar: لا توجد قيم كافية للحساب

en: Not equal to
ar: لا يساوي

en: Not found
ar: لم يوجد

en: Not found!
ar: غير معثور عليه!

en: Not imported label sets
ar: مجموعات علامات  غير مستوردة

en: Not invited
ar: غير مدعو

en: Not relevant for this question type
ar: غير مناسب لهذا النوع من الأسئلة

en: Not started
ar: لم تبدأ

en: Not updatable!
ar: غير قابلة للتحديث!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
ar: ملاحظة: في بعض الاستضافة ، مثل الاستضافة المشتركة ، يمكن أن يحدث أن المساحة الحرة المتاحة لم يتم تقييمها بشكل صحيح. إذا قمت بالتحقق يدويًا من أن لديك مساحة حرة كافية للتحديث ، فالرجاء ، فقط تجاهل هذا الخطأ.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
ar: لاحظ أن قسم التقييم هذا سيظهر فقط في حالة تعيين قواعد التقييم وتفعيل وضع التقييم.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
ar: لاحظ: انك لن تسطتيع ان تعيد عملية المسح لو بدات. و الملفات هتتمسح.

en: Note:
ar: ملحوظة:

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
ar: ملاحظة: ستؤدي إضافة دور (أدوار) إلى مستخدم إلى الكتابة فوق أي أذونات مستخدم فردية!

en: Note: All fields marked with (*) are required.
ar: ملحوظة: جميع الحقول المميزة ب(*) مطلوبة.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
ar: ملاحظة: لا يمكن تحميل عنوان URL النهائي تلقائيًا إلا إذا تم تنشيط الاستطلاع.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
ar: ملاحظة: نظرًا لأنك تقوم بالتحديث من إصدار ثابت إلى إصدار غير مستقر أو العكس ، فقد لا يكون سجل التغيير متاحًا أو غير مكتمل.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
ar: ملاحظة: الوضع التجريبي فعال. أي خاصية وضعت عليها هذة العلامة (*) لايمكن تغيرها.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
ar: ملحوظة: اذا عطلت هذا الاستبيان بالخطأ، يمكن استرجاع بياناته اذا لم تدخل عليها تغيرات.

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ar: ملاحظة: إذا قمت بتشغيل الخيار - الردود غير المعروفة - لهذا الاستطلاع ، فسيقوم LimeSurvey بتمييز المشاركين الذين يكملون الاستبيان فقط بـ  'Y ' بدلاً من التاريخ / الوقت لضمان عدم الكشف عن هويتهم للمشاركين.

en: Note: Print will not include items on this page
ar: ملاحظة: لن تتضمن الطباعة عناصر في هذه الصفحة

en: Note: This is a standard theme.
ar: ملاحظة : هذا هو القالب الرئيسي .

en: Note: This link only works if the survey is activated.
ar: ملاحظة:  هذا الرابط شغال فقط إذا تم تنشيط الاستطلاع.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
ar: ملاحظة: يتم دائمًا تعطيل تصفية XSS للمشرف الفائق.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
ar: ملاحظة : بإمكانك منح صلاحيات محددة فقط لبقية المستخدمين لأن صلاحياتك محدودة .

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
ar: ملاحظة: لا يمكنك تحرير معادلة الصلة لأنه توجد حاليًا شروط محددة لهذا السؤال.

en: Nothing to translate on this page
ar: لا يوجد شئ للترجمة على هذه الصفحة

en: Nothing to update
ar: لا يوجد أي تحديث

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
ar: إشعار: تم ترك الحقل '٪ s ' فارغًا ، على الرغم من أنه سمة إلزامية.

en: Notification %s not found
ar: لم يتم العثور على الإشعار %s

en: Notification & data management
ar: إدارة البيانات والتبليغ

en: Notification and data management settings
ar: إعدادات الإخطار وإدارة البيانات

en: Notifications
ar: الإخطارات

en: Notifications & data
ar: الإشعارات والبيانات

en: Nov
ar: نوفمبر/ تشرين الثاني

en: November
ar: توفمبر

en: Now click on "Save & activate survey"
ar: الآن انقر على"حفظ وتفعيل المسح "

en: Now click on 'Save and add question'.
ar: الآن انقر فوق "حفظ وإضافة سؤال ".

en: Now save the answer options
ar: الآن احفظ خيارات الإجابة

en: Now save the created question
ar: الآن حفظ السؤال الذي تم إنشاؤه

en: Now save the subquestions
ar: الآن حفظ الأسئلة الفرعية

en: Now save your survey
ar: الآن إحفظ الاستطلاع الخاص بك

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
ar: الآن بعد أن حصلنا على بعض الأسئلة الفرعية ، يتعين علينا إضافة خيارات الإجابة أيضًا.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
ar: الآن عند الانتهاء ، انقر فوق "حفظ وإضافة سؤال ".

en: Now, activate your survey.
ar: الآن ، قم بتنشيط الاستطلاع الخاص بك.

en: Null values are ignored in calculations
ar: تم تجاهل القيم الملغاة في الحساب

en: Number greater than
ar: رقم أكبر من

en: Number less than
ar: رقم أصغر من

en: Number of attribute fields to add:
ar: عدد حقول الخصائص لتضاف:

en: Number of cases
ar: عدد الحالات

en: Number of characters:
ar: عدد المحارف :

en: Number of columns:
ar: عدد الأعمدة:

en: Number of files greater than
ar: عدد الملفات أكثر من

en: Number of files less than
ar: عدد الملفات أقل من

en: Number of participants:
ar: عدد المشاركين:

en: Number of questions/groups:
ar: عدد الاسئلة/المجموعات

en: Number of records in this query:
ar: عدد السجلات في هذا الأستعلام:

en: Numbers
ar: الارقام

en: Numbers only
ar: ارقام فقط

en: Numbers only for 'Other'
ar: الارقام فقط للاخرون

en: OK
ar: موافق

en: OK!
ar: حسنا!

en: OR
ar: أو

en: Occitan
ar: عامية اللاتينية

en: Oct
ar: أكتوبر/ تشرين الأول

en: October
ar: اكتوبر

en: Off
ar: لا يعمل

en: Offset:
ar: موازن :

en: Ok
ar: نعم

en: Old VV version
ar: نسخة VV القديمة

en: On
ar: يعمل

en: On errors
ar: في اخطاء

en: On page
ar: على الصفحة

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
ar: خلال طلب معلومات التحديث من limesurvey.orgكان هناك خطأ :

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
ar: في الصفحة التالية ، ستتمكن من إنشاء ملف PDF يمكن طباعته وتعبئته مسحه مرة أخرى.

en: Once a survey is activated you can no longer:
ar: بمجرد تفعيل الاستبيان لن تتمكن من:

en: One
ar: واحد

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
ar: لقد تجاوز ملف واحد أو أكثر حجم الملف / ليس بالتنسيق الصحيح أو لم يتم تحميل الحد الأدنى لعدد الملفات المطلوبة. لا يمكنك المتابعة حتى يتم الانتهاء منها

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
ar: لايمكنك الإستمرار حتى تجيب على الإسئلة الإلزامية - الإجبارية

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
ar: سؤال أو أكثر تمت الاجابة عليه بطريقة غير صحيحة .لاتستطيع الاستمرار حتى تصحح الاجابات الخاطئة

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
ar: بعض الملفات لم تحفظ بشكل صحيح، لا يمكنك المتابعة حتى تكون الأجوبة صحيحة.

en: Online Manual
ar: دليل على الانترنت

en: Online manual
ar: دليل الأستخدام عن طريق الانترنت

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
ar: تمت إضافة  فقط  %s من المشاركين الزائفين بعد عدد %s من التجارب.

en: Only CSV files are allowed.
ar: فقط الملفات من نوع  CSV هي المسموح باستخدامها .

en: Only Superadmin
ar: فقط مشرف متميز

en: Only admin
ar: المشرف فقط

en: Only an integer value may be entered in this field.
ar: فقط الأعداد الصحيحة تدخل في هذا الحقل .

en: Only answer the following question if:
ar: اجب على السؤال التالي فقط إذا:

en: Only answer this if the following conditions are met:
ar: أجب عن هذا إذا ما تطابقت الشروط التالية:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
ar: أجب فقط عن هذا السؤال للعناصر التي لم تحددها في السؤال s% (%s)

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
ar: أجب فقط عن هذا السؤال للعناصر التي حددتها في السؤال s% (%s)

en: Only answer this question if the following conditions are met:
ar: أجب عن هذا فقط إذا تطابقت الشروط التالية:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
ar: تصدير فقط الإدخالات التي تحتوي على هذه السلسلة في عنوان البريد الإلكتروني.

en: Only integer values may be entered in these fields.
ar: فقط قيم عديدة بالإمكان إدخالها في هذه الحقول .

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
ar: يمكن إدخال الأرقام فقط في حقل النص المصاحب  '%s '.

en: Only numbers may be entered in these fields.
ar: يجب أن تدخل أرقام في هذا الحقل

en: Only numbers may be entered in this field.
ar: الأرقام فقط مسموح بادخالها في هذا الحقل .

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
ar: يتم تعيين سمة CSV واحدة فقط مع السمة المركزية.

en: Only previous pages answers are available
ar: فقط إجابات الصفحات السابقة متوفرة

en: Only show question
ar: إظهر فقط السؤال

en: Only variables can be assigned values
ar: يمكن تعيين المتغيرات كقيم فقط

en: Oops, There was an error deleting the file
ar: الغاء الملف قد تعثر

en: Open general survey settings
ar: افتح إعدادات المسح العام

en: Open imported theme
ar: افتح السمة المستوردة

en: Open printable view
ar: افتح عرض قابل للطباعة

en: Open sharing panel
ar: افتح لوحة المشاركة

en: Open the general survey overview
ar: افتح نظرة عامة على الاستطلاع

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
ar: افتح ملف القواعد اللغوية في ال SPSS بنظام اليونيكود

en: Open-access mode:
ar: نظام الصلاحيات غير المحددة

en: OpenStreetMap via MapQuest
ar: خريطة الشارع المفتوح عبر MapQuest

en: Operating system
ar: نظام التشغيل

en: Option
ar: خيارات

en: Option 'Other':
ar: اختيار طأخريط:

en: Optional
ar: اختياري

en: Optional Question
ar: سؤال اختياري

en: Optional fields:
ar: حقول اختيارية :

en: Optional modules
ar: وحدات اختيارية

en: Or, try out our interactive tutorial tour
ar: أو ، جرب جولتنا التعليمية التفاعلية

en: Order
ar: طلب

en: Order - like 3)
ar: ترتيب - مثل 3

en: Ordinal
ar: ترتيبي

en: Orientation
ar: اتجاه

en: Original value
ar: القيمة الأصلية

en: Other
ar: آخر

en: Other comment
ar: تعليق اخر

en: Other files:
ar: ملفات أخرى:

en: Other users may edit this participant
ar: يمكن للمستخدمين الآخرين تحرير هذا المشارك

en: Other:
ar: اخرى:

en: Outdated
ar: غير محدث

en: Output format
ar: تنسيق المخرج

en: Output options
ar: خيارات المعلومات الخارجة

en: Overall assessment score
ar:  نتيجة التقييم الشامل

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
ar: هل تريد الكتابة فوق قيم السمات الحالية إذا كان المشارك موجودًا بالفعل؟

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
ar: هل تريد الكتابة فوق قيم الخصائص المخططة تلقائيًا إذا كان المشارك موجودًا بالفعل؟

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
ar: هل تريد الكتابة فوق قيم الحقول القياسية الموجودة في حالة وجود مشارك بالفعل؟

en: Overwrite existing users
ar: الكتابة فوق المستخدمين الحاليين

en: Owner
ar: المالك

en: Owner ID
ar: ID المالك

en: Owner UID
ar: مالك UID

en: Owner:
ar: صاحب:

en: Owner?
ar: المالك

en: PDF export
ar: تصدير PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
ar: عنوان الـPDF (إذا كان فارغ , سيستخدم اسم الإستبيان كعنوان)

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
ar: عنوان الترويسة ( سيتخدم  اسم الموقع إذا ترك فارغ )

en: PDF questions in bold:
ar: أسئلة PDF بالخط العريض:

en: PHP GD library
ar: PHP مكتبة GD

en: PHP LDAP library
ar:  مكتبة PHP LDAP

en: PHP PDO driver library
ar: مكتبة تعريفات PHP PDO

en: PHP Sodium library [data encryption]
ar: مكتبة PHP Sodium [تشفير البيانات]

en: PHP imap library
ar: مكتبة IMAP PHP

en: PHP mbstring library
ar: مكتبة PHP mbstring

en: PHP version
ar: نسخة الPHP

en: PHP version is only %s
ar: إصدار PHP هو %s فقط

en: PHP version required:
ar: إصدار PHP مطلوب:

en: PHP zip library
ar:  مكتبة PHP للرمز البريدي

en: PHP zlib library
ar: مكتبة PHP zlib

en: PHP/PECL JSON library
ar: مكتبة PHP/PECL JSON

en: PHP_CURL library not loaded
ar: مكتبة PHP_CURL لم يتم تحميلها

en: Pad a string to a certain length with another string
ar: بطّنَ  سلسلة إلى طول معين مع سلسلة أخرى

en: Page format:
ar: تنسيق الصفحة:

en: Page orientation:
ar: اتجاه الصفحة:

en: Panel integration
ar: لوحة التكامل

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
ar: البابيامينتو (كوراساو وبونير)

en: Parameter
ar: المعامل

en: Parent
ar: الأصل

en: Parent group
ar: المجموعة الأم

en: Parent menu?
ar: القائمة الأم؟

en: Partial
ar: جزئي

en: Partial (saved) responses
ar: الاستجابات الجزئية (المحفوظة)

en: Partial:
ar: جزئي:

en: Participant
ar: المشارك

en: Participant ID
ar: ID المشارك

en: Participant attributes to create
ar: سمات المشارك لخلق

en: Participant deleted
ar: تم حذف المشارك

en: Participant may save and resume later:
ar: يمكن للمشارك الحفظ والاستئناف لاحقًا:

en: Participant removed from sharing
ar: تمت إزالة المشارك من المشاركة

en: Participant settings
ar: إعدادات المشارك

en: Participant share deleted
ar: تم حذف مشاركة المشاركين

en: Participant shared.
ar: مشارك مشترك.

en: Participant successfully added
ar: تمت إضافة المشارك بنجاح

en: Participant successfully updated
ar: تم تحديث المشارك بنجاح

en: Participants can save partially finished surveys
ar: المشاركون يستطيعون حفظ الردود الجزئية للاستبيان

en: Participants may print answers:
ar: يمكن للمشاركين طباعة الإجابات:

en: Participants owned by you
ar: هذه المشاركات امتلكت بواسطتك

en: Participants shared with you
ar: تم مشاركة المشاركين معك

en: Participants you have shared
ar: المشاركون الذين شاركتهم

en: Pashto
ar: الباشتو

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password warning
ar: تحذير كلمة المرور

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Passwords do not match!
ar: كلمتي المرور غير متطابقتين

en: Percentage
ar: النسبة المئوية

en: Percentage of total:
ar: النسبة المئوية للإجمالي

en: Permission
ar: إذن

en: Permission level
ar: مرتبة الإذن

en: Permission level?
ar: مرتبة الإذن؟

en: Permission to activate/deactivate a survey
ar: صلاحية تفعيل/تعطيل استبيان

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
ar: صلاحية إنشاء المشاركين الخاصة بك في قاعد البيانات (حيث تعطى كل الصلاحيات بشكل تلقائي) والمعاينة وتحديث وحذف المشاركين من المستخدمين الاخرين

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
ar: صلاحية إنشاء الإستبيان (حيث تعطى كل  الصلاحيات بشكل تلقائي) والمعاينة وتحديث وحذف الاستبيان من المستخدمين الاخرين

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
ar: صلاجية إنشاء (البيانات المدخله)/معاينة/تحديث/حذف/تصديرالردود

en: Permission to create, view, update and delete user groups
ar: صلاحية إنشاء ، ومعاينة ، وتعديل وحذف المجموعات

en: Permission to create, view, update and delete users
ar: صلاحية إنشاء ، ومعاينة ، وتعديل وحذف المستخدمين

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
ar: صلاحية إنشاء ، ومعاينة ، وتعديل وحذف وتصدير وجلب التسمية ومجموعة التسميات

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
ar: صلاحية إنشاء ، ومعاينة ، وتعديل وحذف وتصدير وجلب القوالب

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
ar: سماحيات إنشاء / عرض / تحديث / حذف الخاصة بالاستبيانات

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
ar: صلاحية إنشاء/معاينة /تحديث/حذف حصص قواعد اللإستبيان

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
ar: إذن لإنشاء / عرض / تحديث / حذف / استيراد / تصدير الأسئلة والمجموعات والإجابات وشروط المسح

en: Permission to delete a survey
ar: صلاحية حذف استبيان

en: Permission to modify survey security settings
ar: صلاحيات لتعديل اعدادات حماية الاستبيان

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
ar: صلاحية معاينة و تحديث الترجمة باستخدام ميزة الترجمة السريعة

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
ar: صلاحية معاينة وتعديل الإعدادات العامة وصلاحية حذف وجلب الإضافات

en: Permission to view statistics
ar: صلاحية مشاهدة الاحصائيات

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
ar: إذن لعرض / تحديث إعدادات المسح بما في ذلك إنشاء جدول المشاركين في الاستطلاع

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
ar: ...صلاحية الإطلاع وتغيير عناصر الإستبيان : عنوان الإستبيان , ووصف الإستبيان , ورسالة الترحيب والنهاية

en: Permission?
ar: الإذن؟

en: Permissions were successfully updated.
ar: تم التعديل على الصلاحيات بنجاح.

en: Persian
ar: اللغة الفارسية

en: Pie chart
ar: الرسم البياني الدائري

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
ar: وضع الأسئلة في مجموعة التوزيع العشوائي المحددة، جميع الأسئلة المدرجة في المجموعة المحددة ستظهر في ترتيب عشوائي

en: Placeholder fields
ar: حقول العنصر النائب

en: Please %s check your settings %s.
ar: يرجى التحقق من إعدادات %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
ar: رجاءا <a href="%s">سجل الدخول</a>.

en: Please add at least two subquestions
ar: الرجاء إضافة سؤالين على الأقل

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
ar: يرجى العلم بأنه لن يتم حفظ إجاباتك ، لأن الاستطلاع لم يكن نشطًا بعد.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
ar: يرجى توخي الحذر - إذا قمت بحذف الإدخالات الافتراضية الاساسية ، فقد لا تتمكن من الوصول إلى بعض أجزاء التطبيق.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
ar: رجاءا كن صبورا و حاول مرة اخري خلال 5 دقائق.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
ar: يرجى التحلي بالصبر حتى يتم إعادة توجيهك إلى عنوان URL النهائي.

en: Please be very careful.
ar: يرجى توخي الحذر الشديد.

en: Please buy a new one!
ar: يرجى شراء واحدة جديدة!

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
ar: من فضلك قم بتغيير صلاحيات المجلد %s لكي تعاين  القالب.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
ar: من فضلك افحص اذ كان هناك اي مشاكل بالاعلي ثم اكمل الي اخر خطوة.

en: Please check at least one box per row.
ar: من فضلك . . قم بوضع علامة على صندق واحد  في كل صف على الأقل

en: Please check at least one item.
ar: من فضلك اختر بندا واحدا على الاقل

en: Please check the directory permissions.
ar: من فضلك تأكد من صلاحيات المجلد

en: Please check the format of your answer.
ar: الرجاء التأكد من صيغة اجابتك

en: Please check the matching combinations.
ar: يرجى التحقق من مجموعات مطابقة.

en: Please check these settings now:
ar: يرجى التحقق من هذه الإعدادات الآن:

en: Please choose
ar: من فضلك اختر

en: Please choose *all* that apply:
ar: من فضلك اختر * كل* ما يمكن تقديمه:

en: Please choose *only one* of the following:
ar: من فضلك اختر * واحدا فقط* مما يلي:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
ar: من فضلك اختر كل ما يمكن تقديمه وضع تعليقا:

en: Please choose at least %s items.
ar: الرجاء اختيار عناصر %s على الأقل.

en: Please choose no more than %s items.
ar: يرجى اختيار ما لا يزيد عن %s  من العناصر.

en: Please choose one option.
ar: اختر خيار واحد من فضلك

en: Please choose the appropriate response for each item:
ar: من فضلك اختر الرد المناسب لكل بند:

en: Please choose the label sets you want to export:
ar: أختر مجموعات العلامة التي ترغب في تصديرها:

en: Please choose...
ar: الرجاء اختيار...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
ar: قم بالضغط وسحب الشريط الجانبي لادخال الجواب

en: Please complete all parts of the date.
ar: فضلا قم بإكمال جميع اجزاء التاريخ

en: Please complete all parts.
ar: الرجاء إكمال جميع الأجزاء

en: Please confirm
ar: يرجى تأكيد

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
ar: يرجى تأكيد أنك تريد إلغاء الاشتراك في هذا الاستطلاع من خلال النقر على الزر أدناه.

en: Please confirm you want to clear your response?
ar: يرجى تأكيد أنك تريد مسح ردك؟

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
ar: الرجاء الاتصال بـ %s ( %s ) لمزيد من المساعدة.

en: Please contact %s to report this problem.
ar: يرجى الاتصال بـ %s للإبلاغ عن هذه المشكلة.

en: Please contact the LimeSurvey team.
ar: يرجى الاتصال بفريق LimeSurvey.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
ar: يرجى الاتصال بمدير نظام الأستبيان لمعرفة كلمة المرور الخاصة بك.

en: Please continue with populating the database.
ar: من فضلك اكمل تسكين قاعدة البيانات.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
ar: يرجى عمل نسخة احتياطية من عناصر القائمة التي تريد الاحتفاظ بها.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
ar: يرجى القيام بنسخة احتياطية من القوائم التي تريد الاحتفاظ بها.

en: Please do not repeat the request without modifications.
ar: يرجى عدم تكرار الطلب دون تعديلات.

en: Please enter a date:
ar: من فضلك ادخل تاريخا:

en: Please enter only numbers.
ar: الرجاء إدخال الأرقام فقط.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
ar: من فضلك قم بإدخال اعدادات قاعدة البيانات التي تريد استخدامها لـ  LimeSurvey:

en: Please enter the name for the new theme:
ar: من فضلك ادخل اسم لاسم نسخة قالب السمات  :

en: Please enter your comment here
ar: من فضلك سجل تعليقك هنا

en: Please explain something in detail:
ar: من فضلك شرح شئ بالتفصيل:

en: Please fax your completed survey to:
ar: من فضلك أرسل فاكسا باستبيانك المكتمل إلى:

en: Please fill in %s answers
ar: قم بالإجابة على  %s الأسئلة

en: Please fill in at least %s answers
ar: قم بتعبئة جواب واحد على الأقل %s من الأجوبة

en: Please fill in at least one answer
ar: قم بتعبئة إجابة واحدة على الأقل

en: Please fill in at most %s answers
ar: قم بالإجابه على  %s على الأكثر .

en: Please fill in at most one answer
ar: من فضلك قم بتعبئة جواب واحد على الأكثر

en: Please fill in from %s to %s answers.
ar: يرجى ملء الإجابات من %s إلى%s.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
ar: الرجاء أولاً تحديث الإصدار 2.6.4 أو أي إصدار 2.x لاحق قبل التحديث إلى الإصدار 3.x.

en: Please fix this error in your database and try again
ar: رجاءاً قم بتصحيح هذا الخطأ في قاعدة البيانات وقم بالمحاولة مرة أخرى

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
ar: يرجى التحلي بالصبر وإعادة المحاولة في 30 دقيقة. شكرا لتفهمك.

en: Please log in first.
ar: الرجاء تسجيل الدخول أولا.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
ar: بمجرد إدخال البيانات في هذا الاستبيان، إذا رغبت في إضافة أو إزالة مجموعات أو أسئلة او تغير شئ من الاعدادات اعلي ، سوف تحتاج إلى تعطيل هذا الاستبيان، وسيؤدي هذا إلى إزالة جميع البيانات التى أدخلتها في سجل جدول منفصل.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
ar: يرجى ملاحظة: هذا الملف لا يحتوي على أي ردود تم جمعها.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
ar: من فضلك رقّم كل صندوق بالترتيب للمراجعة من 1 إلى

en: Please rank all items.
ar: من فضلك رتب جميع البنود

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
ar: يرجى تذكر أنه من أجل الحصول على رمز صالح ، يجب أن يحتوي على أحرف وأرقام فقط ، كما يرجى التحقق من أنه يبدأ بحرف.

en: Please select %s answers
ar: قم باختيار جواب %s  من فضلك

en: Please select a file to import!
ar: من فضلك اختر ملفا لينقل!

en: Please select a language:
ar: الرجاء اختيار لغة:

en: Please select a user first
ar: من فضلك اختار مستخدم أولاً

en: Please select a user group first
ar: من فضلك اختار مجموعة مستخدمين أولاً!

en: Please select an answer for each combination.
ar: يرجى تحديد إجابة لكل مجموعة.

en: Please select at least %s answers
ar: قم باختيار جواب %s واحد على الأقل من فضلك

en: Please select at least one answer
ar: قم باختيار جواب واحد على الأقل من فضلك

en: Please select at least one file for deletion
ar: من فضلك افحص بندا واحدا على الاقل للحذف

en: Please select at least one file for download
ar: من فضلك اختار بندا واحدا على الاقل للتحميل

en: Please select at least one item
ar: يرجى اختيار عنصر واحد على الأقل

en: Please select at most %s answers
ar: الرجاء اختيار %s أجوبة على أقصى حد

en: Please select at most one answer
ar: قم باختيار جواب واحد على الاكثر من فضلك

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
ar: يرجى تحديد المرشحات والنقر على الزر "عرض الإحصائيات " لإنشاء الإحصاءات.

en: Please select from %s to %s answers.
ar: الرجاء الاختيار من الإجابات من %s إلى %s.

en: Please select one answer
ar: يرجى اختيار إجابة واحدة

en: Please select the 'Array'-type.
ar: يرجى تحديد نوع المصفوفة.

en: Please select your preferred language:
ar: رجاءا إختر لغتك المفضلة

en: Please solve the following equation:
ar: من فضلك قم بحل المسألة التالية .

en: Please submit by %s
ar: من فضلك اعرض عن طريق%s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
ar: يرجى كتابة رمز يتكون فقط من أحرف وأرقام ، ولا يبدأ برقم.

en: Please type in the new theme name above.
ar: الرجاء كتابة اسم السمة الجديد أعلاه.

en: Please upload %s files
ar:  قم برفع ملف %s واحد من فضلك

en: Please upload %s more file(s).
ar: من فضلك ارفع %s ملف(ات) زيادة .

en: Please upload at least %s files
ar:  قم برفع ملف %s واحد على الاقل من فضلك

en: Please upload at least one file
ar:  قم برفع ملف واحد على الاقل من فضلك

en: Please upload at most %s files
ar:  قم برفع ملف %s واحد على الاكثرمن فضلك

en: Please upload at most one file
ar: من فضلك قم برفع ملف واحد على الاكثر

en: Please upload between %s and %s files
ar: قم برفع ملفات مابين   %s و %s

en: Please upload one file
ar:  قم برفع ملف واحد من فضلك

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
ar: استخدم زر التنقل في Limesurvey أو الفهرس . يبدو أنك تحاول استخدام زر العودة في المتصفح للعودة إلى الصفحة .

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
ar: من فضلك اكد المعلومات الاتية قبل ان تتابع تطوير قاعدة البيانات:

en: Please wait, loading data...
ar: الرجاء الانتظار ، جارٍ تحميل البيانات ...

en: Please write your answer here:
ar: من فضلك اكتب إجابتك هنا:

en: Please write your answer(s) here:
ar: من فضلك اكتب إجاباتك هنا:

en: Plugin
ar: الإضافة

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
ar: الملحق %s لا يوجد ، لم يتم إستيراد الإعدادت

en: Plugin error
ar: خطأ البرنامج المساعد

en: Plugin is not active
ar: البرنامج الاضافى Plugin  غير نشط

en: Plugin manager
ar: مدير الإضافات

en: Plugin settings:
ar: إعدادات الملحق :

en: Plugin was activated.
ar: تم تفعيل البرنامج المساعد.

en: Plugin was deactivated.
ar: تم إلغاء تنشيط البرنامج المساعد.

en: Plugins
ar: إضافة

en: Polar chart
ar: المخطط القطبي

en: PolarArea
ar:  نطاق قطبي

en: Polish
ar: اللغة البولندية

en: Polish (Informal)
ar: البولندية (غير رسمي)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
ar: تعبير منتهي بشكل سيء - يتوقع ثابت أو متغير

en: Populate database
ar: تعبئة قاعدة البيانات

en: Popup
ar: انبثاق

en: Portrait
ar: صورة

en: Portuguese
ar: اللغة البرتغالية

en: Portuguese (Brazilian)
ar: اللغة البرتغالية ( البرازيلية)

en: Position
ar: الموقع :

en: Position:
ar: موضع:

en: Position?
ar: موضع؟

en: Pre-installation check
ar: فحص ما قبل التنصيب

en: Pre-installation check for LimeSurvey
ar: فحص ما قبل التنصيب ل LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
ar: سمات محددة مسبقا

en: Predefined
ar: معرف مسبقاً

en: Prefix for list items
ar: بادئة عناصر القائمة

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
ar: بادئة | لاحقة للقوائم المنسدلة

en: Present answer options in reverse order
ar: اعرض خيارات الأجوبة بطريقة عكسية

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
ar: اعرض كمربع إدخال بدلاً عن قائمة منسدلة

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
ar: قدم عنصر (عناصر) تحكم منسدلة بدلاً من قائمة أزرار الاختيار

en: Present subquestions/answer options in random order
ar: تقديم خيارات الأسئلة / الإجابات الفرعية بترتيب عشوائي

en: Presentation
ar: تقديم

en: Presentation & navigation
ar: العرض والتصفح

en: Presentation & navigation settings
ar: إعدادات العرض و التصفح

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview image
ar: معاينة  الصورة

en: Preview question
ar: معاينة السؤال

en: Preview question group
ar: معاينة مجموعات الاسئلة

en: Preview question type
ar: معاينة نوع السؤال

en: Preview survey
ar: معاينة المسح

en: Preview:
ar: اعرض أولا:

en: Previous
ar: السابق

en: Previous answer fields
ar: حقول الإجابة السابقة

en: Previous century
ar: القرن السابق

en: Previous decade
ar: العقد السابق

en: Previous month
ar: الشهر الماضى

en: Previous questions
ar: الاسئلة السابقة

en: Previous session is set to be finished.
ar: لقد تم إنهاء الجلسة الماضية.

en: Previous year
ar: السنة الماضية

en: Print answers
ar: اطبع الإجابات

en: Print your answers.
ar: طباعة إجاباتك

en: Printable survey
ar: مسح للطباعة

en: Printable survey (*.html)
ar: مسح قابل للطباعة (*.html)

en: Prior to 16
ar: حتى 16

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
ar: نصيحة للمحترفين: قد يحتوي السؤال الفرعي على تعليمات HTML البرمجية.

en: Processing...
ar: جاري المعالجة...

en: Progress
ar: تقدم

en: Public statistics:
ar: الإحصاءات العامة:

en: Publication & access
ar: النشر والوصول

en: Publication & access control
ar: تحكم النشر والدخول

en: Publication & access control settings
ar: إعدادات التحكم في النشر

en: Publication and access settings
ar: إعدادات النشر والوصول

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
ar: نشر واجهة برمجة التطبيقات على / admin / remotecontrol:

en: Punjabi
ar: البنجابية

en: Q1 and Q3 calculated using %s
ar: ااستخدام حساب الحد الربعي1 والحد الرعبي2%s

en: Question
ar: سؤال

en: Question ID
ar: معرف السؤال id

en: Question Type:
ar: نوع السؤال:

en: Question animation
ar: تنشيط الأسئلة

en: Question attribute
ar: سمة السؤال

en: Question attributes
ar: خصائص السؤال

en: Question attributes:
ar: خصائص السؤال:

en: Question background color
ar: لون خلفية السؤال

en: Question borders
ar: حدود السؤال

en: Question by Question
ar: سؤال بعد سؤال

en: Question by question
ar: سؤال بسؤال

en: Question by question mode not yet supported.
ar:  وضع سؤال من سؤال غير معتمد حتى الآن.

en: Question code
ar: كود السؤال

en: Question code %s was updated to %s.
ar: رمز السؤال تم تغييره من %s إلى %s.

en: Question code & question text
ar: كود السؤال ونص السؤال

en: Question code / ID
ar: رمز السؤال / ID

en: Question code:
ar: كود السؤال:

en: Question codes must be unique.
ar: رمز السؤال يجب أن يكون فريد .

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
ar: رموز الأسئلة  يجب أن تبدأ بحرف ويمكن أن تحتوي على أحرف وأرقام فقط.

en: Question codes were successfully regenerated.
ar: تم تجديد رموز الأسئلة بنجاح .

en: Question could not be created with error on %s: %s
ar: لا يمكن إنشاء السؤال مع وجود خطأ على   % s% : s

en: Question could not be created.
ar: لا يمكن إنشاء سؤال.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
ar: لم يتم إلغاء السؤال. هناك شروط لأسئلة أخرى تعتمد على إجابة هذا السؤال.
    لايمكن إلغاء هذا السؤال حتى تتم إزالة هذه الشروط.

en: Question could not be updated
ar: لا يمكن تحديث السؤال

en: Question could not be updated with error on %s: %s
ar: لا يمكن تحديث السؤال مع وجود خطأ على % s% : s

en: Question could not be updated.
ar: تعذر تحديث السؤال .

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
ar: لا يمكن تحديث السؤال . هناك شروط لبعض الأسئلة المرتبطة بجواب هذا السؤال وتغيير نوعها سيسبب مشكلة . يجب حذفة هذه الشروط قبل تغيير نوع هذا السؤال.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
ar: لا يمكن تحديث سؤال. هناك شروطا للأسئلة الأاخرى تعتمد على إجابات هذا السؤال وتغيير النوع سيسبب مشاكل. يجب أن تحذف هذه الشروط قبل تغيير نوع هذا السؤال.

en: Question explorer
ar:  مستكشف الأسئلة

en: Question group
ar: مجموعة أسئلة

en: Question group description
ar: وصف مجموعة السؤال

en: Question group import is complete.
ar: اكتمل استيراد مجموعة الاسئلة.

en: Question group import summary
ar: موجز استيراد مجموعة سؤال

en: Question group name
ar: اسم مجموعة السؤال

en: Question group successfully saved.
ar: تم إضافة مجموعة الاسئلة بنجاح!

en: Question group:
ar: نوع السؤال:

en: Question groups
ar: مجموعوة أسئلة

en: Question groups in this survey
ar: مجموعات الأسئلة في هذا الاستطلاع

en: Question help
ar: مساعدة فى السؤال

en: Question id
ar: معرف السؤال

en: Question import is complete.
ar: اكتمل استيراد السؤال.

en: Question import summary
ar: موجز استيراد السؤال

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
ar: السؤال باللغة  %s لا يمكن إنشاؤه رقم الخطأ  %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
ar: السؤال في لغة %s لا يمكن انشائها.

en: Question index
ar: فهرس الاسئلة

en: Question is added to target (result is set to database default value).
ar: تم إضافة الهدف (تم تعيين النتيجة في القيمة الافتراضية لقاعدة البيانات).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
ar: تم نقل السؤال إلى مجموعة اخرى (النتيجة تم توريدها بشكل صحيح).

en: Question is removed from target (result is ignored).
ar: تم نقل السؤال من الهدف (النتيجة تم تجاهلها).

en: Question not found
ar: السؤال غير موجود

en: Question preview
ar: معاينة السؤال

en: Question quick actions
ar: إجراءات السؤال السريعة

en: Question selection
ar: اختيار السؤال

en: Question shadow
ar: ظل السؤال

en: Question summary
ar: ملخص السؤال

en: Question text
ar: نص السؤال

en: Question theme
ar: قالب السؤال

en: Question theme:
ar: موضوع السؤال:

en: Question themes
ar: قوالب الأسئلة

en: Question themes:
ar: موضوعات السؤال:

en: Question time
ar: وقت السؤال

en: Question title
ar: عنوان السؤال

en: Question type
ar: نوع السؤال

en: Question type selector:
ar: تحديد نوع السؤال:

en: Question type:
ar: نوع السؤال:

en: Question validation equation
ar: معادلة التحقق من صحة السؤال

en: Question validation tip
ar: التلميح الخاص بالتحقق من السؤال

en: Question was successfully added.
ar: تم اضافة الاسئلة بنجاح.

en: Question was successfully deleted.
ar: تم حذف السؤال بنجاخ

en: Question was successfully saved.
ar: الاسئلة حفظت بنجاح.

en: Question:
ar: سؤال:

en: Question:
ar: السؤال :

en: Questions
ar: اسئلة

en: Questions in group:
ar: الاسئلة الموجودة فى المجموعة :

en: Questions in this survey
ar: أسئلة في هذا الاستطلاع

en: Questions with conditions to this group
ar: الاسئلة المشروطة لهذه المجموعة

en: Quick CSV report
ar: تقرير CSV سريع

en: Quick add...
ar: اضافة سريعة

en: Quick menu
ar: القائمة السريعة

en: Quick statistics
ar: إحصاءات سريعة

en: Quick translation
ar: ترجمة سريعة

en: Quick-add answers
ar: اضافة سريعة للأجوبة.

en: Quick-add conditions
ar: اضافة سريعة للشروط

en: Quick-add subquestion or answer items
ar: أضافة سؤال فرعي أو عناصر الإجابة

en: Quick-translation
ar: ترجمة سريعة

en: Quota action
ar: حصة العمل

en: Quota could not be added!
ar: الحصة لا يمكن أن تضاف!

en: Quota language settings:
ar: إعدادات لغة الحصة:

en: Quota members
ar: أعضاء الحصة

en: Quota members:
ar: أعضاء الحصة:

en: Quota message (%s)
ar: رسالة الحصص (%s)

en: Quota message:
ar: رسالة الحصة:

en: Quota name
ar: اسم الحصة

en: Quota name (%s)
ar: اسم الحصص (%s)

en: Quota out
ar: خارج الحصة المخصصة

en: Quota saved
ar: تم حفظ الحصة

en: Quota with ID %s was deleted
ar: تم حذف الحصة النسبية ذات المعرف %s

en: Quotas
ar: الحصص: الكميات المحددة لشخص ما

en: Quote meta characters
ar: اقتباس الأحرف الفوقية

en: R (data file)
ar: R (ملف البيانات)

en: R (syntax file)
ar: R (Syntax File)

en: RANK
ar: المرتبة

en: RPC interface enabled:
ar: تم تمكين واجهة RPC:

en: Radar
ar: رادار

en: Radar chart
ar: مخطط الرادار

en: Radio button animation
ar: نوع التأثير الحركى للزر من النوع راديو Radio Button

en: Radio list
ar: قائمة الراديو

en: Random order
ar: ترتيب عشوائي

en: Random order:
ar: ترتيب عشوائي:

en: Randomization group name
ar: اختر اسم عشوائي للمجموعة

en: Randomization group:
ar: مجموعة عشوائية:

en: Randomize on each page load
ar: بطريقة عشوائية في كل صفحة تحمل

en: Range
ar: النطاق:

en: Rank %s
ar: المرتبة %s

en: Rank header
ar:  رأس الترتيب

en: Ranking
ar: ترتيب

en: Read
ar: اقرأ

en: Really delete this survey menu entry?
ar: هل تريد حقًا حذف إدخال قائمة الاستطلاع هذا؟

en: Really delete this survey menu?
ar: هل تريد حذف قائمة الاستبيان هذه؟

en: Really restore the default survey menu entries?
ar: حقا هل تريد  استعادة إدخالات القائمة  الافتراضية للاستبيانات او الاستطلاعات ؟

en: Really restore the default survey menus?
ar: حقا استعادة القوائم الافتراضية المسح؟

en: Reason:
ar: السبب:

en: Recommended
ar: مفضل

en: Record Deleted
ar: حُذف السجل

en: Records displayed:
ar: السجلات المعروضة:

en: Records imported
ar: نُقلت السجلات

en: Recover your password
ar: استرداد كلمة السر

en: Referrer URL
ar: رابط مرجعي

en: Referrer URL will be saved.
ar: سيحفظ الرابط الذي ارشدك

en: RegExp
ar: التعبير العادي

en: Regenerate question codes
ar: تجديد رموز الأسئلة.

en: Registration
ar: تسجيل

en: Registration attachments:
ar: مرفقات التسجيل :

en: Registration email
ar: البريد الالكتروني المراد التسجيل به

en: Registration email body
ar: هيئة تسجيل البريد الإلكتروني

en: Registration email body:
ar: محتوى رسالة التسجيل :

en: Registration email subject
ar: موضوع البريد الالكترونى الخاص بالتسجيل

en: Registration email subject:
ar: موضوع رسالة التسجيل :

en: Regular expression
ar: التعبير المنتظم

en: Regular update
ar: تحديث منتظم

en: Relative width of checkbox wrapper element
ar: العرض النسبي لعنصر غلاف الصندوق

en: Relative width of the labels
ar: العرض النسبي للعلامات

en: Relative width of the text input wrapper element
ar: العرض النسبي لعنصر مجمع إدخال النص

en: Relevance
ar: ملاءمة

en: Relevance equation:
ar: توازن العلاقة:

en: Relevance:
ar: ملاءمة:

en: Reload URL
ar: أعد تحميل الرابط

en: Reload captcha
ar: تحديث كلمة التحقق

en: Reload image
ar: اعادة تحميل الصورة

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
ar: أعد تحميل استبيانك بالضغط على الرابط التالي( أو ضعه في متصفحك):

en: Reloading screen. Please wait.
ar: إعادة تحميل الشاشة. فضلا انتظر..

en: Remaining
ar: باقي

en: Remaining updates:
ar: التحديثات المتبقية:

en: Remember the plus button
ar: تذكر زر زائد

en: Reminder
ar: المذكر

en: Reminder %s skipped, already sent.
ar: تم تخطي التذكير % s ، تم إرساله بالفعل.

en: Reminder Email:
ar: البريد الإلكتروني المرسل إليه رسالة تذكير:

en: Reminder attachments:
ar: مرفقات التذكير :

en: Reminder count
ar: عددالتذكيرات

en: Reminder count:
ar: عدد المذكرات:

en: Reminder email
ar: البريد الإلكتروني المرسل إليه رسالة تذكير:

en: Reminder email body
ar: نص البريد الإلكتروني الخاص بالتذكير

en: Reminder email body:
ar: محتوى رسالة البريد الإلكتروني التذكيرية :

en: Reminder email subject
ar: موضوع رسالة التأكيد

en: Reminder email subject:
ar: موضوع البريد الالكتروني النبه:

en: Reminder sent to:
ar: إرسال رسالة تذكير إلى:

en: Reminder sent?
ar: هل ارسل التذكير؟

en: Reminder status:
ar: حالة التذكير:

en: Reminder to participate in a survey
ar: تذكير بالمشاركة في الاستبيان

en: Reminder(s) sent
ar: التذكير(التذكيرات) المرسلة.

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
ar: التحكم عن بعد هو متاح باستخدام %s  للنقل والكشف عن الوظائف التالية:

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove attachment
ar: إزالة المرفق

en: Remove filters
ar: إزالة المرشحات

en: Remove from blacklist?
ar: إزالة من القائمة السوداء؟

en: Remove link
ar: امسح الرابط

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
ar: إزالة النصوص أو الأختيارت الغير معلم عليها  تلقائيا

en: Rename
ar: إعادة تسمية

en: Rename this theme to:
ar: إعادة تسمية هذا الموضوع إلى:

en: Renumber scenarios
ar: إعادة ترقيم السيناريوهات

en: Renumber the new record.
ar: أعد ترقيم السجل الجديد

en: Reorder
ar: المسجل

en: Repeat a string
ar: كرر سلسلة حرفية

en: Repeat headers
ar: كرر العناوين

en: Repeat new password:
ar: تكرار كلمة المرور:

en: Repeat password:
ar: أدخل كلمة المرور مرة أخرى

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
ar: تكرار العناوين في مجموعة أسئلة كل X الفرعية:

en: Replace
ar: بدل

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
ar: استبدل كل تكرارات سلسلة البحث بسلسلة الاستبدال

en: Replace answers in file in the existing record.
ar: استبدال الإجابات في الملف في السجل الموجود.

en: Replace choice header (default: "%s")
ar: استبدال رأس الاختيار (الافتراضي:  "%s")

en: Replace label set?
ar: استبدال التسمية؟

en: Replace rank header (default: "%s")
ar: استبدال رأس الترتيب (الافتراضي: "%s")

en: Replace the existing record.
ar: استبدل السجل الحالي.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
ar: استبدل تسمية 'اخرى:'في خيارات الأجوبة بتسمية من اختيارك

en: Report and skip the new record.
ar: بلغ و تخطي التسجيل الجديد.

en: Require at least one digit
ar: مطلوب رقم واحد على الأقل

en: Required
ar: الزامي

en: Required PHP modules:
ar: وحدات PHP المطلوبة:

en: Reset
ar: أعد

en: Reset conditions
ar: اعد الشروط

en: Reset now
ar: إعادة تعيين الآن

en: Reset response start ID?
ar: إعادة تعيين معرف الاستجابة  ؟

en: Reset start/end date/time?
ar: إعادة ضبط البداية/والنهاية و التاريخ /الوقت

en: Reset this template
ar: حذف هذا القالب

en: Reset this theme
ar: إعادة تعيين قالب الشكل للوضع الاصلى

en: Reset to default boxes
ar: اعادة  إلى القيم الافتراضية

en: Reset to default settings:
ar: إعادة التعيين على الإعدادات الافتراضية:

en: Resources
ar: موارد

en: Resources Import Summary
ar: موجز استيراد المواد

en: Resources import summary
ar: استيراد ملخص للموارد

en: Response
ar: إستجابة

en: Response ID
ar: رقم الاستجابة

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
ar: بيانات الاستجابة (انتباه: لا يشمل الملفات التي تم تحميلها في سؤال تحميل الملف. يجب تصديرها بشكل منفصل.)

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
ar: ملف بيانات الاستجابة (* .csv ، *. vv ، *. txt) (الحد الأقصى للحجم:%d ميغابايت):

en: Response filters
ar: فلترات الردود

en: Response import summary
ar: موجز استيراد الاجابات

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
ar: تقديم الإجابة للاستبيان {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
ar: الاجابات تقدم لاستبيان {SURVEYNAME} مع النتائج

en: Response summary
ar: موجز الاجابات

en: Response(s) deleted.
ar: تم حذف الرد (الردود)

en: Responses
ar: ردود

en: Responses & statistics
ar: ردود و إحصائيات

en: Responses and statistics
ar: الردود والاحصائيات

en: Responses containing
ar: ردود تحتوي

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
ar: الاجابات على هذا الاستبيان غير مجهولة المصدر.

en: Responses to this survey are anonymized.
ar: الاجابات على هذا الاستبيان مجهولة المصدر.

en: Responses will be date stamped.
ar: سوف تكون الردود ذات قواعد مميزة.

en: Responses will have their referring URL logged.
ar: سوف تحمل الردود عنوان صفحة الويب المعنية المدخول بها.

en: Responses will not be date stamped.
ar: لن تكون الردود ذات قواعد مميزة.

en: Responses will not have the IP address logged.
ar: لن تحمل الردود عنوان بروتوكول الانترنت المدخول به.

en: Responses will not have their referring URL logged.
ar: لن تحمل الردود عنوان صفحة الويب المعنية المدخول بها.

en: Restart this survey
ar: أعد هذا الاستبيان من البداية

en: Restore
ar: استرجع

en: Restore options
ar: استرجع الخيارات

en: Restrict input to integer values
ar: تقييد الإدخال على قيم عدد صحيح

en: Result
ar: نتيجة

en: Results
ar: النتائج

en: Results from LDAP Query.
ar: نتائج من استعلام LDAP.

en: Resume later
ar: الاستكمال لاحقا

en: Return a formatted string
ar: الرجوع بنص منسق

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
ar: إرجاع قائمة retAttr من sgqa1  ...sgqaN التي  تتجاوز المعايير ( قيمة cmpAttr op)

en: Return comma-separated list of values
ar: إرجاع قائمة مفصولة بفواصل

en: Return current UNIX timestamp
ar: إرجاع الطابع الزمني UNIX الحالي

en: Return part of a string
ar: هات جزء من السلسلة الحرفية

en: Return to admin home
ar: العودة إلى المسؤول الأساسي

en: Return to label set administration
ar: العودة إلى إدارة مجموعة التسمية

en: Return to survey
ar: عد الى الاستبيان

en: Return to survey administration
ar: عد إلى إدارة الاستبيان

en: Return to survey list
ar: العودة إلى قائمة الاستطلاع

en: Return to theme list
ar: العودة إلى قائمة السمات

en: Returns true if all non-empty responses are unique
ar: إرجاع صحيح إذا كانت جميع الاستجابات غير الفارغة فريدة

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
ar: إرجاع true (1) إذا كان تاريخًا صحيحًا في التقويم الميلادي

en: Reverse a string
ar: اعكس سلسلة حرفيو

en: Reverse answer order
ar: اقلب ترتيب الاسئلة

en: Reverse the slider direction
ar: عكس اتجاه شريط التمرير

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
ar: لعكس اتجاه شريط التمرير وإعادة وضع النص الحد الأدنى/ الحد الأقصى  وفقًا لذلك.

en: Right to left
ar: من اليمين الى اليسار

en: Romanian
ar: اللغة الرومانية

en: Root URL:
ar: عنوان URL الجذر:

en: Round fractions down
ar: قرب الكسور إلى اعداد صحيحة

en: Round fractions up
ar: قرب الكسور إلى أعداد صحيحة

en: Rounds a number to an optional precision
ar: تقريب رقم إلى دقة اختيارية

en: Rows
ar: صفوف

en: Rows & columns
ar: الصفوف و الأعمدة

en: Russian
ar: اللغة الروسية

en: SMTP debug mode:
ar: وضع تصحيح SMTP:

en: SMTP debug output:
ar: تصحيح إخراج  SMTP:

en: SMTP encryption:
ar: تشفير SMTP:

en: SMTP host:
ar: مضيف SMTP:

en: SMTP password:
ar: كلمة مرور SMTP:

en: SMTP username:
ar: اسم مستخدم SMTP:

en: SPSS export scale type
ar: نوع مقياس التصدير SPSS

en: SPSS version:
ar: نسخة SPSS  :

en: SQL CODE THAT FAILED
ar: نظام الSQL الذي فشل

en: SQL command failed: %s
ar: فشل أمر أستعلام قاعدة البيانات: %s

en: STATA (.xml)
ar: البيانات الأحصائية (.xml)

en: Same
ar: نفسه

en: Same height for all answer options
ar: نفس الارتفاع لجميع خيارات الأجوبة

en: Same height for lists
ar: نفس الأرتفاع للقوائم

en: Same origin
ar: نفس الأصل

en: Save
ar: احفظ

en: Save & activate survey
ar: حفظ و تنشيط لاستبيان

en: Save IP address:
ar: حفظ عنوان IP:

en: Save IP address?
ar: حفظ عنوان بروتوكول الإنترنت؟

en: Save Now
ar: احفظ الان

en: Save and add a new question
ar: احفظ وأضف سؤالًا جديدًا

en: Save and add question
ar: حفظ وإضافة سؤال

en: Save and close
ar: أحفظ ثم أغلق

en: Save and close now and let's edit the answer options.
ar: احفظ وأغلق الآن ودعنا نحرر خيارات الإجابة.

en: Save and new
ar: حفظ و انشاء الجديد

en: Save and new group
ar: حفظ و انشاء مجموعة جديدة

en: Save as PDF
ar: الحفظ كـ PDF

en: Save as label set
ar: احذف كمجموعة علامات

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
ar: احفظ كلاهما في دليل العمل R (استخدم getwd () و setwd () في نافذة أمر R للحصول عليه وضبطه)

en: Save boxes settings
ar: حفظ إعدادات الصناديق

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save city
ar: حفظ المدينة

en: Save country
ar: حفظ الدولة

en: Save for further completion by survey user
ar: احفظ للاتمام لاحقا عن طريق مستخدم الاستبيان

en: Save postal code
ar: حفظ الصندوق البريدي

en: Save question group
ar: حفظ مجموعة الاسئلة

en: Save referrer URL:
ar: حفظ عنوان URL للإحالة:

en: Save referrer URL?
ar: احفظ عنوان صفحة الويب المشار إليها؟

en: Save settings
ar: احفظ الاعدادات

en: Save state
ar: حفظ  الولاية

en: Save this, then create another:
ar: من فضلك احفظ هذا و قم بانشاء واحد آخر

en: Save timings:
ar: حفظ التوقيت:

en: Save timings?
ar: احفظ التوقيتات

en: Save your unfinished survey
ar: حفظ استبيان غير مكتمل

en: Saved
ar: تم الحفظ

en: Saved Survey Details
ar: تفاصيل الاستبيان المحفوظة

en: Saved name:
ar: الاسم المحفوظ

en: Saved responses
ar: الردود او الاستجابات المحفوظة

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
ar: يتم تعطيل حفظ الردود إذا لم يتم تنشيط الاستطلاع.

en: Say hello
ar: قل مرحبا

en: Scale
ar: النطاق

en: Scale 1
ar: مقياس 1

en: Scale 2
ar: مقياس 2

en: Scenario
ar: سيناريو

en: Scope
ar: مجال

en: Scope:
ar: النطاق:

en: Screen part files:
ar: ملفات جزء الشاشة:

en: Screen:
ar: شاشة:

en: Search
ar: ابحث

en: Search by group name:
ar: البحث باستخدام اسم المجموعة:

en: Search for something...
ar: ابحث عن شيء ...

en: Search:
ar: بحث:

en: Second
ar: ثانية

en: Second choice
ar: الخيار الثاني

en: Section
ar: قسم

en: Security
ar: الامن

en: Security question:
ar: سؤال الأمان

en: Security update
ar: تحديث الأمان

en: Security update!
ar: تحديث الأمان!

en: Seed
ar: بذرة

en: Select
ar: حدد

en: Select ZIP file:
ar: اختر ملف ZIP:

en: Select additional languages
ar: اختر لغات إضافية

en: Select all
ar: اختيار الكل

en: Select answer:
ar: اختر جوابا

en: Select columns
ar: حدد الأعمدة

en: Select columns:
ar: حدد الأعمدة:

en: Select decade
ar: حدد العقد

en: Select file
ar: اختر ملف

en: Select icon
ar: اختر أيقونة

en: Select label set file (*.lsl):
ar: حدد ملف مجموعة التسمية (* .lsl):

en: Select language to add
ar: إختر اللغة لإضافتها .

en: Select language...
ar: اختار اللغة...

en: Select languages
ar: اختر اللغات

en: Select month
ar: إختر الشهر

en: Select none
ar: لا تختر شيء

en: Select question
ar: اختر سؤال

en: Select question file (*.lsq):
ar: حدد ملف السؤال (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
ar: اختر سؤال المجموعة من نوع (*.lsg):

en: Select question type
ar: اختر نوع السؤال

en: Select role(s):
ar: اختر الدور (الأدوار):

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
ar: حدد ملف بنية الاستطلاع (*.lss.* ,.txt) أو أرشيف الاستطلاع (*.lsa) (الحد الأقصى لحجم الملف: % 01.2f ميغابايت)

en: Select survey to copy:
ar: اختر استبيان للنسخ:

en: Select template ZIP file:
ar: ZIP اختر ملفا مضغوطا بصيغة

en: Select the LDAP query you want to run:
ar: اختر استفسار LDAP الذي ترغب في تشغيله:

en: Select the type of chart to be displayed
ar: حدد نوع الرسم البياني ليظهر

en: Select this
ar: اختر هذا

en: Select time
ar: اختر الوقت

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
ar: حدد الحقول التي تريد استيرادها كسمات مع مشاركتك {n}. | حدد الحقول التي تريد استيرادها كسمات مع المشاركين {n}.

en: Select year
ar: اختر سنة

en: Select your theme:
ar: اختر قالبك:

en: Select...
ar: اختر واحد(ة) ...

en: Selected
ar: تم اختياره

en: Selected answers
ar: الإجابات المحددة

en: Selected attribute(s)...
ar: السمة (السمات) المحددة ...

en: Selected menu entry/entries...
ar: إدخال / إدخال القائمة المختارة ...

en: Selected menu(s)...
ar: القائمة (القوائم) المحددة ...

en: Selected participant share(s)...
ar: سجل المشارك المحدد

en: Selected participant(s)...
ar: مشارك (مشاركون) محددون ...

en: Selected question(s)...
ar: السؤال (الأسئلة) المحدد ...

en: Selected quota(s)...
ar: الحصة (الحصص) المحددة ...

en: Selected response(s)...
ar: استجابة محددة (ردود) ...

en: Selected survey(s)...
ar: مسح (استبيانات) مختارة ...

en: Selected!
ar: محدد!

en: Selected:
ar: المحدد:

en: Selection
ar: اختيار

en: Semicolon
ar: منقوطة

en: Send
ar: ارسال

en: Send Invitations
ar: أرسال دعوات

en: Send Reminders
ar: أرسل رسائل تذكير

en: Send basic admin notification email to:
ar: ارسال اعلام بريد الكتروني بسيط الى:

en: Send confirmation emails:
ar: إرسال رسائل التأكيد الإلكترونية:

en: Send detailed admin notification email to:
ar: ارسل بريد الكتروني المنيه و المفصل للمدير الي :

en: Send email invitation
ar: أرسل دعوة بالبريد الإلكتروني

en: Send email invitations
ar: أرسل دعوة بالبريد الإلكتروني

en: Send email reminder
ar: أرسل رسالة تذكير بالبريد الإلكتروني

en: Send invitations
ar: إرسال دعوات

en: Send me a copy:
ar: ارسل لي نسخة :

en: Send reminders
ar: إرسال تذكير

en: Sending invitations...
ar: جاري ارسال الدعوات ...

en: Sending reminders...
ar: يتم إرسال رسائل التذكير...

en: Sep
ar: سبتمبر/ أيلول

en: Separator used:
ar: فاصل المستخدمة:

en: September
ar: سبتمبر

en: Serbian (Cyrillic)
ar: صربي (كريليك)

en: Serbian (Latin)
ar: صربي (لاتيني)

en: Server error!
ar: خطأ في الخادم!

en: Server name & port:
ar: اسم و منفذ الخادم:

en: Server time:
ar: وقت الخادم

en: Server type:
ar: نوع الخادم:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
ar: مدة الجلسة للمسوحات (بالثواني):

en: Session writable
ar: جلسة قابلة التعديل

en: Set "Mandatory" state
ar: تعيين حالة "إلزامية "

en: Set "Other" state
ar: تعيين "حالة أخرى "

en: Set CSS class
ar: تعيين فئة CSS

en: Set Survey Rights
ar: حدد صلاحيات الاستبيان

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
ar: عيّن نوع جدول تصدير SPSS محددًا لهذا السؤال

en: Set additional options for survey participants
ar: اضبط خيارات إضافية للمشاركين في الاستطلاع

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
ar: حدد أدناه إذا تم عرض أسئلتك واحدًا تلو الآخر ، أو تجميعًا حسب المجموعة أو الكل في صفحة واحدة.

en: Set conditions
ar: وضع الشروط

en: Set cookie to prevent repeated participation:
ar: ضبط ال Cookies فى المتصفحات  من اجل منع المشاركات المكررة؟

en: Set equation value
ar: اضبط قيمة المعادلة

en: Set expiry date
ar: تحديد تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Set global permissions for this user
ar: حدد الصلاحيات العامة لهذا المستخدم

en: Set name:
ar: ضع اسما:

en: Set question group
ar: تعيين مجموعة الأسئلة

en: Set question group and position
ar: تعيين مجموعة الأسئلة والموقف

en: Set question group for those question
ar: قم بتعيين مجموعة أسئلة لتلك الأسئلة

en: Set statistics options
ar: ضبط خيارات الإحصاءات

en: Set survey permissions
ar: حدد حصص الاستبيان

en: Set survey theme
ar: اختيار تصميم الاستبيان

en: Set template permissions for this user
ar: ضع صلاحيات قالب لهذا المستخدم

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
ar: ضبط شكل المقبض. يتم تعريف  'Custom ' في CSS باستخدام الخط Font Awesome.

en: Set the orientation.
ar: ضبط الاتجاه.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
ar: حدد نسبة مئوية من عرض عامود الأسئلة الرئيسية والفرعية (1-100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
ar: عيّن النسبة المئوية لعرض عمود الإجابات (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
ar: اضبط الحجم على الإدخال أو textarea ، سيتم عرض الإدخال مع عرض هذا الحجم تقريبًا.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
ar: ادخل عنوان الـ IP/net في خادم البيانات (database server) الخاص بك. في معظم الأحيان سيكون العنوان "localhost". بإمكانك فرض استخدام منفذ Unix مع مسار المنفذ كامل .

en: Set user permissions
ar: ضبط صلاحيات المستخدم

en: Set your question type.
ar: حدد نوع سؤالك.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings & Plugins
ar: الإعدادات والإضافات

en: Settings for plugin %s
ar: إعدادات الإضافة لـ%s

en: Settings for this survey group
ar: الإعدادات لمجموعة الاستطلاع هذه

en: Share
ar: مشاركة

en: Share QR-code:
ar: مشاركة رمز QR:

en: Share on Facebook:
ar: أنشرها على الفيسبوك:

en: Share on Twitter:
ar: مشاركة على تويتر:

en: Share panel
ar: شارك اللوحة

en: Share participant(s)
ar: مشاركة المشارك (المشاركين)

en: Share survey
ar: مشاركة الاستبيان

en: Share this link
ar: مشاركة هذا الرابط

en: Share this participant
ar: مشاركة بيانات هذا المشارك

en: Share with all users
ar: مشاركته مع جميع المستخدمين

en: Share your survey
ar: مشاركة الاستطلاع الخاص بك

en: Shared by
ar: نشر بواسطة

en: Sharing panel:
ar: لوحة المشاركة:

en: Short names
ar: اسماء قصيرة

en: Should this attribute be visible on the panel?
ar: هل يجب أن تكون هذه السمة مرئية على اللوحة؟

en: Should we proceed with the delete?
ar: هل نتقدم في الحذف؟

en: Show
ar: أعرض

en: Show "No answer":
ar: اظهر "بدون اجابة"

en: Show "There are X questions in this survey":
ar: إظهار  "هناك أسئلة X في هذا الاستطلاع ":

en: Show PHPInfo
ar: عرض معلومات PHP

en: Show a HTML list with elements
ar: إظهار قائمة HTML مع العناصر

en: Show a map in the statistics?
ar: اظهار خريطة في الاحصائيات؟

en: Show advanced settings
ar: عرض الاعدادات المتقدمة

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
ar: أظهر تنبيهًا إذا تجاوزت الإجابات عدد الإجابات القصوى

en: Show both
ar: اظهر الاثنين

en: Show comment
ar: التعليق إظهار

en: Show conditions for this question
ar: اظهر شروط هذا السؤال

en: Show during registration?
ar: تظهر أثناء التسجيل؟

en: Show grand total
ar: اظهر المجموع الكبير

en: Show grand total for either columns or rows
ar: إظهار الإجمالي الكلي لأي من الأعمدة أو الصفوف

en: Show graphs in public statistics:
ar: اظهار الرسوم البيانية في الإحصائيات المنشورة للعامة ؟

en: Show graphs:
ar: عرض الرسومات البيانية

en: Show group description only
ar: اظهر وصف المجموعات فقط

en: Show group name and/or group description:
ar: اظهر اسم المجموعة و/او وصف المجموعة

en: Show group name only
ar: اظهر اسم المجموعات فقط

en: Show header in answers export PDFs:
ar: أظهر الترويسة في الإجابات المصدرة بصيغة PDF ؟

en: Show in public statistics
ar: عرض فب أحصاءات عامة

en: Show in public statistics:
ar: عرض في الإحصاءات العامة:

en: Show javascript alert
ar: اظهر تنبية الجافاسكربت

en: Show last visited survey and question:
ar: عرض آخر استطلاع رأي وسؤال تمت زيارتهما :

en: Show last..
ar: اعرض الاخير..

en: Show less
ar: عرض أقل

en: Show more
ar: أظهر المزيد

en: Show next..
ar: اظهر التالي..

en: Show next...
ar: اظهر التالي...

en: Show on-screen keyboard:
ar: إظهار لوحة المفاتيح على الشاشة:

en: Show policy
ar: عرض السياسة

en: Show popups
ar: إظهار النوافذ المنبثقة

en: Show previous..
ar: اظهر السابق..

en: Show previous...
ar: اظهر السابق...

en: Show progress bar:
ar: إظهار شريط التقدم:

en: Show question code only
ar: عرض كود السؤال فقط

en: Show question index / allow jumping:
ar: إظهار مؤشر السؤال / السماح بالقفز:

en: Show question number and/or code:
ar: اظهر رقم السؤال و/او الكود

en: Show question number only
ar: اظهر رقم السؤال فقط

en: Show search box on survey list:
ar: إظهار مربع البحث في قائمة الاستطلاع:

en: Show start...
ar: اعرض البداية..

en: Show statistics of this question in the public statistics page
ar: اظهر الاحصائيات للسؤال فقط في الصفحة العامة للاحصائيات

en: Show survey list:
ar: عرض قائمة الاستطلاع:

en: Show survey logic file
ar: عرض ملف منطق المسح

en: Show text responses inline:
ar: إظهار الردود النصية المضمنة:

en: Show title
ar: إظهار العنوان

en: Show totals for
ar: اظهر المجموع ل

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
ar: إظهار الإجماليات إما الصفوف أو الأعمدة أو الصفوف والأعمدة

en: Show welcome screen:
ar: عرض شاشة الترحيب:

en: Showing filtered results
ar: عرض النتائج المصفاة

en: Side-menu behaviour:
ar: سلوك القائمة الجانبية:

en: Sidemenu
ar: القائمة الفرعية

en: Simple
ar: بسيط

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
ar: ربط LDAP البسيط لا يسمح بإنشاء مستخدم LDAP

en: Simple mode
ar: الوضع البسيط

en: Simple options
ar: خيارات بسيطة

en: Simple plugin settings
ar: إعدادات الـ Plugin البسيطة

en: Simple plugins
ar: الإضافات البسيطة

en: Simple selector
ar: محدد بسيط

en: Simple template editor
ar: محرر القالب البسيط

en: Sine
ar: الجيب

en: Single checkbox
ar: صندوق اختيار فردي

en: Single choice questions
ar: أسئلة تسمح باختيار جواب واحد

en: Single response: ID %s
ar: رد وحيد: رقم %s

en: Sinhala
ar: السنهالية

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site name:
ar: اسم الموقع

en: Size
ar: حجم

en: Skipped files:
ar: الملفات التي تم تخطيها:

en: Slider
ar: الزالق

en: Slider accuracy
ar: دقة الانزلاق

en: Slider initial value
ar: القيمة الابتدائية للانزلاق

en: Slider initial value set at start
ar: تم تعيين القيمة الأولية للانزلاق في البداية

en: Slider left/right text separator
ar: فاصل النص لشريط التمرير يسار / يمين

en: Slider maximum value
ar: اكبر قيمة للانزلاق

en: Slider minimum value
ar: اقل قيمة للانزلاق

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
ar: شريط اختيار القيمة يبدأ من  هذه القيمة. يمكنك استخدام لوحة إدارة ال Expression ، لكن يجب أن يكون هذا رقمًا قبل عرض الصفحة. هذا الإعداد له الأولوية على بدء شريط اختيار القيمة في الموضع الأوسط.

en: Slider starts at the middle position
ar: شريط التمرير يبدأ في الموضع الأوسط

en: Slider with emoticon
ar: شريط اختيار مدعوم بأيقونات تعبيرية

en: Slovak
ar: اللغة السلوفاكية

en: Slovenian
ar: اللغة السلوفينية

en: Some URL description
ar: وصف رابط

en: Some automatic fixes were already applied.
ar: تم تطبيق بعض الإصلاحات التلقائية بالفعل.

en: Some description text
ar: بعض النص الواصف

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
ar: بعض الدلائل ليست قابلة للكتابة. الرجاء تغيير أذونات المجلد لـ / tmp و / تحميل / سمة من أجل تمكين هذا الخيار.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
ar: لم يتم إرسال بعض رسائل البريد الإلكتروني لأن الخادم لم يقبل رسائل البريد الإلكتروني أو حدث خطأ آخر.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
ar: تحتوي بعض الإدخالات على تعيين تاريخ صلاحية لم يعد صالحًا أو غير صالح بعد الآن.

en: Some example answer option
ar: بعض الامثلة للاجابة الاختيارية.

en: Some example subquestion
ar: بعض الامثلة لسؤال فرعي

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
ar: خطوات سهلة جداً ومشوقة لإنشاء إستبانتك الاولى

en: Some questions have been disabled
ar: بعض الاسئلة غير مفعلة

en: Some text in this answer
ar: نص الإجابة

en: Something went wrong!
ar: هناك خطأ ما!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
ar: هناك خطأ ما! هل تمت استعادة قوائم الاستطلاع بشكل صحيح؟

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
ar: عفوا لا يوجد أي نوع من الاسئلة المدعمة في هذا الاستبيان.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
ar: نأسف لقد تجاوزت ردودك الحصة المتاحة في هذا الاستبيان.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
ar: عفوا، لكن تركيبة ال LDAP مفقودة في معدّ المعالج السابق للنص التشعبي.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
ar: نأسف، ولكن هذا السؤال لا يوجد أي رد عليه لذلك لايمكن عرض الرسوم البيانية الخاصه به .

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
ar: نأسف , ولكن هذا السؤال يحتوي على خيارات أجوبه كثيره لتظهر بشكل صحيح في الرسم البياني .

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
ar: للاسف الملف من النوع %s  (الامتداد : %s) غير مسموح به على الخادم

en: Sorry, no more files can be uploaded!
ar: معذرة، لا يمكن تحميل ملفات أخرى!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
ar: عذراً ، الأضافات المسموح بها %s فقط !

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
ar: ناسف فقط %s من الملفات تستطيع ان تحملها من اجل هذا السوال

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
ar: عذراً ، الاسم المدخل تم استخدامه في قاعدة البيانات من قبل . قم باختياراسم اخرمن فضلك .

en: Sorry, the request failed!
ar: نأسف ، فشل الطلب !

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
ar: عذراً،الملف  (%s) الذي تم رفعة حجمه أكبر من الحجم المسموح به %s كيلو بايت.

en: Sorry, there are no files for this response.
ar: عذراً، فلا توجد ملفات لهذه الإجابة

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
ar: عذرا  .. . توجد مشكلة اثناء رفع الملف على الخادم   رقم الخطأ : %s .

en: Sorry, there was an error uploading your file.
ar: نأسف. حدث خطأ أثناء رفع ملفك.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
ar: نأسف، امتداد هذا الملف  (%s) غير مسموح باستخدامه !

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
ar: عذرا ، هذا الملف كبير جدا يُسمح فقط بالملفات التي يصل حجمها إلى %01.2f  ميغابايت.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
ar: نأسف، هذا الملف حجمه كبير جداً . ويسمح فقط بالملفات التي يصل حجمها إلى  %s كيلو بايت .

en: Sorry, this file was not found.
ar: عذرا، لم يتم العثور على هذا الملف.

en: Sorry, this response was not found.
ar: آسف ، لم يتم العثور على هذا الرد.

en: Sort answers alphabetically
ar: ترتيب الأجوبة أبجدياً

en: Sort order
ar:  ترتيب الامر

en: Sort the answer options alphabetically
ar: ترتيب الأجوبة المحتملة أبجدياً

en: Source table
ar: مصدر الجدول

en: Spanish
ar: اللغة الاسبانية

en: Spanish (Argentina)
ar: اﻷسبانية (اﻷرجنتين)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
ar: اﻷسبانية اﻷرجنين غير رسمية

en: Spanish (Chile)
ar: الإسبانية (تشيلي)

en: Spanish (Mexico)
ar: اللغة الاسبانية ( المسكيكية)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
ar: حدد تنسيق التاريخ / الوقت المخصص<i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> الأحرف لليوم / الشهر / السنة / الساعة / الدقائق بدون أو مع بادئة صفر على التوالي. الإعدادات الافتراضية لتنسيق تاريخ المسح

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
ar: حدد كيفية عرض أسئلة المصفوفات الفرعية المرشحة

en: Square
ar: مربع

en: Square root
ar: الجذر التربيعي

en: Standard deviation
ar: تنوع قياسي

en: Standard fields
ar: الحقول القياسية

en: Stars
ar: نجوم

en: Start HTML editor in a popup window
ar: ابدء تحرير الـ HTML في النافذة المنبثقة

en: Start bounce processing
ar: بدء التعامل مع ارتداد البريد  الاليكترونى

en: Start database upgrade
ar: بدء ترقية قاعدة البيانات

en: Start date/time:
ar: تاريخ الإبتداء:

en: Start installation
ar: بدء التثبيت

en: Start language
ar: ابدأ اللغة

en: Start language:
ar: لغة البداية:

en: Start survey
ar: بدء المسح

en: Start the tour
ar: ابدأ الجولة

en: Start: %s
ar: البداية: %s

en: Started but not yet completed
ar: بدأت لكن لم تنتهي

en: Starting from:
ar: بداية من:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
ar: بدءًا من 2.05 ، يجب أن تحتوي الأسماء المتغيرة فقط على أحرف وأرقام ؛ وقد لا تبدأ برقم. تم تجاهل هذا الاسم المتغير.

en: Statistics
ar: إحصاءات

en: Statistics URL
ar: رابط الإحصاءات

en: Statistics report language:
ar: اللغة  المستخدمة فى تقرير الاحصائيات

en: Statistics survey %s
ar: إحصائيات الإستبيان %s

en: Status
ar: حالة

en: Status:
ar: الحالة:

en: Stay safe and up to date
ar: ابق آمن ومحدث

en: Step 1:
ar: الخطوة الاولي:

en: Step 2:
ar: الخطوة الثانية:

en: Step value
ar: قيمة الخطوة

en: Sticky array headers
ar: عناوين الاساس للمصفوفة المرافقين

en: Stop this survey
ar: وقف هذا الاستبيان

en: Storage
ar: مساحة التخزين

en: Store the city?
ar: احفظ المدينة

en: Store the country?
ar: حفظ الدولة؟

en: Store the postal code?
ar: حفظ الصندوق البريدي؟

en: Store the state?
ar: حفظ الولاية؟

en: Straight
ar: مباشر

en: Strip HTML and PHP tags from a string
ar: تجريد علامات HTML و PHP من السلسلة

en: Strip HTML code:
ar: جزئ كود HTML

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
ar: قم بإزالة مسافة بيضاء (أو أحرف أخرى) من بداية ونهاية النص

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
ar: قم بإزالة مسافة بيضاء (أو أحرف أخرى) من بداية السلسلة

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
ar: ضع مسافة بيضاء (أو أحرف أخرى) من نهاية السلسلة

en: Structure
ar: بناء (الهيكلية)

en: Style:
ar: نمط :

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subject:
ar: الموضوع :

en: Submission date
ar: موعد التسليم

en: Submit
ar: أرسل

en: Submit Your Survey.
ar: قدّم استبيانك.

en: Submit your answers
ar: سلم إجاباتك

en: Submit your survey.
ar: قدّم استبيانك.

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Subquestion
ar: سؤال فرعي

en: Subquestion ID
ar: معرّف السؤال الفرعي

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
ar: رموز الأسئلة الفرعية تحتوي على أحرف وأرقام فقط .

en: Subquestion codes must be unique.
ar: رموز الأسئلة الفرعية يجب أن تكون فريدة .

en: Subquestion validation equation
ar: معادلة التحقق من صحة السؤال الفرعي

en: Subquestion validation tip
ar: تلميح التحقق من صحة السؤال

en: Subquestion:
ar: سؤال فرعي:

en: Subquestions
ar: اسئلة ثانوية

en: Subquestions %s could not be updated.
ar: السؤال الفرعي  %s لايمكن تحديثه.

en: Subquestions were successfully saved.
ar: المقترحات تم حفظها بنجاح.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
ar: اشترك في ComfortUpdate!

en: Subtotals based on displayed questions:
ar: المجاميع الفرعية بناءً على الأسئلة المعروضة:

en: Success
ar: نجاح

en: Success!
ar: نجحت

en: Successful login
ar: تم تسجيل الدخول بنجاح

en: Successfully created CPDB entries
ar: تم انشاء مدخلات CPDB بنجاح

en: Successfully deleted user group.
ar: تم حذف مجموعة المستخدمين بنجاح.

en: Sum
ar: مجموع

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
ar: لخص قيم الأسئلة التي تمت إجابتها في القائمة والتي تمر بمقتضى critiera (قيمة المرجع op)

en: Summary
ar: ملخص

en: Summary for %s
ar: ملخص لـ% s

en: Superadministrator
ar: كبير المشرفين

en: Support this project - Donate to
ar: إدعم هذا المشروع - تبرع إلى

en: Support this project - Donate to %s!
ar: ادعم هذا المشروع - تبرع إلى % s!

en: Survey
ar: استبيان

en: Survey %s
ar: أستبيان %s

en: Survey Has Been Deactivated
ar: تم تعطيل الاستبيان

en: Survey ID
ar: ID الإستبيان

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
ar: معرف الاستقصاء%d تم حفظه في%s يحتوي على%d من السجلات

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
ar: معرف الاستقصاء %d تم حفظه في%s يحتوي على%d من السجلات (%s)

en: Survey ID (SID)
ar: معرف المسح (SID)

en: Survey ID:
ar: معرف المسح:

en: Survey activation
ar: تفعيل الاستبيان

en: Survey activation error
ar: خطأ تنشيط المسح

en: Survey administrator %s (%s)
ar: مدير الإستبيان %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
ar: أرشيف المسح (*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
ar: أرشيف الأستبيان  (.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
ar: أرشيف الاستبيانات- متاح فقط للاستبيانات النشطة

en: Survey bounce email address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني الخاص بالاستبيان فى حالة الارتداد (عدم الوصول):

en: Survey cannot be activated yet.
ar: لا يمكن تفعيل الاستبيان حاليا.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
ar: لا يمكن تفعيل الاستبيان. إما ليس لديك صلاحيات أو لا توجد أسئلة.

en: Survey container
ar: حاوية المسح

en: Survey content
ar: محتوى الاستبيان

en: Survey copy summary
ar: نسخة ملخص الاستبيان

en: Survey could not be created because it did not have a title
ar: لا يمكن إنشاء استبيان لانه لا يحتوي على عنوان

en: Survey could not be updated
ar: لا يمكن تحديث الاستبيان

en: Survey created
ar: تاريخ إنشاء الاستبيان

en: Survey data policy
ar: سياسة التعامل مع بيانات الاستقصاء

en: Survey data policy checkbox label:
ar: العنوان الخاص بزر اختيار سياسة بيانات الاستطلاع

en: Survey data policy error message:
ar: رسالة خطأ سياسة بيانات الاستطلاع:

en: Survey data policy error:
ar: خطأ في سياسة بيانات المسح:

en: Survey data policy label:
ar: تسمية سياسة بيانات المسح:

en: Survey data policy message:
ar: رسالة سياسة بيانات المسح:

en: Survey data policy notice:
ar: إشعار سياسة بيانات المسح:

en: Survey data policy:
ar: سياسة بيانات المسح:

en: Survey deleted.
ar: تم حذف الإستبيان.

en: Survey deletion
ar: حذف الاستبيان

en: Survey description
ar: وصف المسح

en: Survey display mode is set to %s:
ar: تم ضبط وضع عرض المسح على%s :

en: Survey does not pass consistency check
ar: لم يجتز الاستبيان المعاينة المطابقة؟

en: Survey expiration date
ar: تاريخ انتهاء الاستبانة

en: Survey files deleted.
ar: تم حذف ملفات الإستبيان .

en: Survey general settings
ar: الاعدادات العامة للاستبيان

en: Survey group
ar: مجموعة المسح

en: Survey group ID
ar: معرف مجموعة المسح

en: Survey group:
ar: مجموعة (الاستبيانات - الاستقصاءات - الاستطلاعات ) :

en: Survey groups
ar: مجموعات المسح

en: Survey groups:
ar: مجموعات المسح:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
ar: تم تفعيل الاستبيان. تم إنشاء جدول النتائج بنجاح.

en: Survey id
ar: معرف المسح

en: Survey import summary
ar: موجز استيراد الاستبيان

en: Survey language could not be created.
ar: لا يمكن إنشاء لغة الدراسة.

en: Survey list
ar: لائحة الاستبيان

en: Survey logic file
ar: ملف منطق المسح

en: Survey logic view
ar: عرض منطق المسح

en: Survey menu
ar: قائمة المسح

en: Survey menu entry ID
ar: ال ID لعنصر قائمة الاستطلاعات

en: Survey menus
ar: قوائم المسح

en: Survey name
ar: اسم الإستبيان

en: Survey name (ID)
ar: اسم الاستبيان

en: Survey name (ID):
ar: اسم الاستبيان:

en: Survey not found
ar: إستبيان غير موجود

en: Survey options for theme %s
ar: خيارات المسح للموضوع %s

en: Survey overview
ar: نظرة عامة على المسح

en: Survey owner:
ar: صاحب المسح:

en: Survey participant attributes
ar: مسح خصائص المشاركين

en: Survey participant attributes to create
ar: مسح سمات المشاركين للإنشاء

en: Survey participant data (if available)
ar: بيانات المشاركين في الاستبيان (إن وجدت)

en: Survey participant export options
ar: مسح خيارات تصدير المشاركين

en: Survey participant settings
ar: ضبط مشاركى الاستبيان

en: Survey participant summary
ar: ملخص مشارك المسح

en: Survey participants
ar: المشاركين فى الاستبيان

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
ar: لم تتم تهيئة المشاركين في الاستطلاع لهذا الاستطلاع.

en: Survey permissions
ar: صلاحيات الاستبيان

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
ar: تم تحديث صلاحيات جميع المستخدمين في هذه المجموعة بنجاح.

en: Survey permissions were successfully updated.
ar: تم تحديث صلاحيات الاستبيان بنجاح.

en: Survey preview only for administration users:
ar: معاينة الاستبيان متاحة فقط للمستخدمين المدراء

en: Survey quick actions
ar:  الإجراءات السريعة للمسح

en: Survey quota
ar: حصص الإستبيان

en: Survey quotas
ar: حصص الاستبيان

en: Survey registration confirmation
ar: تأكيد تسجيل الاستبيان

en: Survey response
ar: الردود على الإستبيان

en: Survey response %d
ar: قام بتعبئة الإستبانة %d

en: Survey responses
ar: ردود المسح

en: Survey security
ar: أمن الاستبيان

en: Survey settings
ar: اعدادات الاستبيان

en: Survey settings were successfully saved.
ar: اعدادات الاستبيان تم اضافتها بنجاح .

en: Survey status:
ar: حالة المسح:

en: Survey storage
ar: تخزين المسح

en: Survey structure
ar: هيكل المسح

en: Survey structure (*.lss)
ar: هيكل المسح (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
ar: هيكل الاستبيان  (.lss)

en: Survey structure import summary
ar: موجز استيراد هيكل الاستبيان

en: Survey summary
ar: ملخص المسح

en: Survey text elements
ar: عناصر الإستبيان النصية

en: Survey theme
ar: تصميم الاستبيان

en: Survey theme:
ar: تصميم الاستبيان:

en: Survey themes
ar: قوالب الاسبيان

en: Survey title
ar: عنوان الاستبيان

en: Survey title and description
ar: عنوان الاستبيان ووصفه

en: Survey title:
ar: عنوان الاستبيان

en: Survey-SID/Group
ar: مسح SID / المجموعة

en: Survey?
ar: الدراسة الاستقصائية؟

en: Surveys
ar: استبيانات

en: Surveys in this group
ar: استطلاعات في هذه المجموعة

en: Surveys in this group:
ar: استطلاعات في هذه المجموعة:

en: Swahili
ar: سواحلى

en: Swedish
ar: اللغة السويدية

en: Switch to closed-access mode
ar: اغلق لنظام الصلاحيات المحددة

en: System information
ar: معلومات النظام

en: System overview
ar: نظرة عامة على النظام

en: TLS
ar: tls

en: Tab
ar: البوابة

en: Tab-separated-values format (*.txt)
ar: تنسيق قيم مفصولة بعلامات جدولة (* .txt)

en: Table column usage
ar: استخدام عمود الجدول

en: Table prefix
ar: بادئة الجدول

en: Table prefix:
ar: بادئة الجدول:

en: Table size usage
ar: استخدام حجم الجدول

en: Tajik
ar: الطاجيكية

en: Take ownership
ar: يشترك

en: Tamil
ar: التاميل

en: Tangent
ar: المماس:

en: Target database version:
ar: إصدار قاعدة البيانات الهدف:

en: Target question
ar: السؤال المستهدف

en: Template
ar: قالب

en: Template '%s' could not be found.
ar: تعذر العثور على القالب  '%s '.

en: Template '%s' does already exist.
ar: القالب  '%s' غير موجود.

en: Template '%s' was successfully deleted.
ar: القالب "%s"  تم مسحه بنجاح.

en: Template Sample
ar: عينة قالب

en: Template could not be renamed to '%s'.
ar: القالب لا يمكن تغير اسمه الي '%s'.

en: Template editor mode:
ar: وضع محرر القالب

en: Template editor:
ar: محرر القالب :

en: Template permissions were updated successfully.
ar: صلاحيات القالب قد حدثت بنجاح.

en: Template:
ar: القالب:

en: Templates
ar: قوالب

en: Terminate survey
ar: أنهِ الاستبيان

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
ar: افحص اذا كان خادمك لديه SSL مفعل من خلال الضغط علي هذا الرابط

en: Test navigation
ar: اختبار التنقل

en: Text [Help] (Tip)
ar: النص [مساعدة] (نصيحة)

en: Text abbreviated:
ar: نص مختصر:

en: Text box
ar: مربع نص

en: Text display
ar: إظهار المعلومات المكتوبة (النصوص)

en: Text elements
ar: عناصر النص

en: Text elements:
ar: عناصر النص:

en: Text input box width
ar: عرض مربع إدخال النص

en: Text inputs
ar: مدخلات نصية

en: Text needs to be lowercase.
ar: يجب أن يكون النص بأحرف صغيرة.

en: Text needs to be uppercase.
ar: يحتاج النص إلى أن يكون بأحرف كبيرة.

en: Text questions
ar: السؤل النصي

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
ar: النص المعروض في كل صف من أسئلة الاستفهام بين كلا المقياسين في وضع القائمة المنسدلة

en: Thai
ar: اللغة التايلاندية

en: Thank you for completing this survey.
ar: شكرا لك على إكمال هذا الاستبيان.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
ar: شكرا على تسجيلك للمشاركة في هذا الاستبيان.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
ar: شكرا لتسجيلك. ستتلقى بريدًا إلكترونيًا قريبًا.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
ar: شكرا لك على حفظ استبيانك الجاري. يمكن استخدام البيانات التالية للعودة إلى الاستبيان والاستمرار فيما توقفت عليه. من فضلك احفظ هذا البريد الإلكتروني للمراجعة- لا يمكننا استرجاع كلمة المرور لك.

en: Thank you for taking the tour!
ar: شكرا لأخذك الجولة!

en: Thank you!
ar: شكرا لك!

en: Thanks for taking this survey!
ar: شكرا لأخذ هذا الاستبيان!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ar: سيظل  "تحذير الحد الزمني " مرئيًا لعدة ثوانٍ (لن يتم إيقافه إذا ترك هذا الإعداد فارغًا)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ar: سيبقى التحذير من الحد الزمني الثاني مرئيًا لعدة ثوانٍ (لن يتم إيقافه إذا ترك هذا الإعداد فارغًا)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ar: الرسالة الثانية التي يتم عرضها كتحذير بحد زمني "(سيتم عرض تحذير افتراضي في حالة ترك هذا فارغًا)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
ar: لن يكون لإعداد CAPTCHA  رمز التحقق  أي تأثير لأنك لم تقم بتضمين  مكتبة GD المطلوبة مفعلة في تهيئة  PHP  CONFIGURATION الخاصة بك.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
ar: تخضع خدمة ComfortUpdate للصيانة حاليًا.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
ar: تعد LimeSurvey ComfortUpdate ميزة رائعة لتحديثها بسهولة إلى أحدث إصدار من LimeSurvey. لاستخدامه ستحتاج إلى مفتاح تحديث.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
ar: يعد LimeSurvey ComfortUpdate إجراءً سهلاً للتحديث السريع إلى أحدث إصدار من LimeSurvey.

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
ar: لا يتم تنشيط مكتبة ZIP في تكوين PHP الخاص بك ، وبالتالي فإن استيراد ملفات ZIP معطل حاليًا.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
ar: حدث الخطأ أعلاه عندما كان خادم الويب يعالج طلبك.

en: The actual question text
ar: نص السؤال الفعلي

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
ar: هذا البريد الالكتروني الذي قمت بإدخاله مسجل مسبقاً . وقد تم إرسال بريد الالكتروني إليه مع رابط سيسمح لك بالدخول على الإستبيان .

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
ar: خيارات السؤال سوف توزع علي عدد الاعمدة الموجودة هنا

en: The answer options will be shown for each subquestion.
ar: سيتم عرض خيارات الإجابة لكل سؤال فرعي.

en: The answer to the security question is incorrect.
ar: الإجابة على سؤال الأمان غير صحيحة

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
ar: يجب أن تفي الإجابات (المعايير) بمعايير array_filter :

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
ar: يجب أن تفي الإجابات بمعايير التحقق هذه:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
ar: سؤال الصفيف هو نوع يقوم بإنشاء مصفوفة للمشارك.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
ar: يرتبط توفر الخيارات بنوع السؤال الذي اخترته سابقًا.

en: The basic functions
ar: الوظائف الأساسية

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
ar: يحتاج وضع الوصول المغلق إلى قائمة المشاركين ، والتي قد تنشئها بالنقر فوق إدخال القائمة  'المشتركون '.

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ar: لا يمكن إضافة شرطك! إذ إنه لا يحوي السؤال أ/و الإجابة التي يعتمد عليها الشرط. من فضلك تأكد أنك اخترت سؤالا وإجابة.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ar: لا يمكن تحديث الشرط! لم يتضمن السؤال و / أو الإجابة التي استند إليها الشرط. يرجى التأكد من اختيار سؤال وجواب.

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
ar: محتوى هذا الصندوق هو نص السؤال الفعلي المعروض للمشاركين. قد يكون فارغا ، ولكن هذا غير مستحسن. يمكنك استخدام كل قوة محرر WYSIWYG الخاص بنا لجعل سؤالك يتألق.

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
ar: قاعدة البيانات موجودة وتحتوي على جداول LimeSurvey.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
ar: تم تحديث قاعدة البيانات من الإصدار %s إلى الإصدار %s.

en: The database you specified does already exist.
ar: قاعدة البيانات التي قمت بتحديدها موجودة بالفعل .

en: The database you specified does not exist:
ar: قاعدة البيانات التي حددتها غير موجودة:

en: The email address is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي قمت بإدخاله مسجل مسبقاً وسبق أن أتم الاستبيان .

en: The email you used is not valid. Please try again.
ar: البريد الإلكتروني الذي تستخدمه غير صحيح. من فضلك أعد المحاولة.

en: The end message
ar: الرسالة النهائية

en: The entry was assigned the following record id:
ar: حدد المدخل رقم السجل التالي:

en: The existing label set has assessment values assigned.
ar: لقد تم تخصيص قيم محددة لمجموعة البطاقات الحالية

en: The existing label set has different/more languages.
ar: إن مجموعة البطاقات الحالية مكتوبة بلغات مختلفة

en: The file %s was deleted.
ar: هذا %s الملف تم حذفه .

en: The file has been successfully uploaded.
ar: تم رفع الملف بنجاح.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
ar: المجلد %s غير موجود ولا يمكن إنشاؤه.

en: The following LimeSurvey updates are available:
ar: التحديثات التالية ل LimeSuervey الأن متاحة:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
ar: تم العثور على الحقول الإضافية التالية في ملف CSV الخاص بك.

en: The following answers should be deleted:
ar: يجب حذف الأجوبة التالية:

en: The following assessments should be deleted:
ar: ينبغي حذف التقيمات الاتية:

en: The following conditions should be deleted:
ar: يجب حذف الشروط التالية :

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
ar: سيتم تعديل أو حذف الملفات الآتية لكن قد تم تعديلهم من قبل من شخص آخر

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
ar: ستتم إضافة الملفات التالية بواسطة التحديث ولكنها موجودة بالفعل. هذا غير عادي وقد ينتج عن محاولة تحديث سابقة.

en: The following groups should be deleted:
ar: يجب حذف المجموعات التالية:

en: The following old survey participants tables could be restored:
ar: يمكن استعادة جداول المشاركين في الاستبيان القديم التالية:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ar: جداول الرموز القديمة الاتية ينبغي حذفها لانها لا تحتوي علي تسجيلات او استبيانتهم غير موجودة:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
ar: جداول الاجابات الاتية موجودة و يمكن ان تمسح لو غير مطلوبة:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ar: جداول الاستبيانات القديمة الاتية ينبغي حذفها لانها لا تحتوي علي تسجيلات او استبيانتهم غير موجودة:

en: The following problems have been found:
ar: وجدت المشكلات التالية:

en: The following questions should be deleted:
ar: يجب حذف الأسئلة التالية :

en: The following steps will be done by this update:
ar: الخطوات الاتية ستنتهي بعد هذا التحديث:

en: The following survey language settings should be deleted:
ar: اعدادات لغة الاستبيان الاتية يجب حذفها:

en: The following surveys are available:
ar:  الاستبيانات التالية متاحة:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
ar: الاستطلاعات التالية لها ترتيب مجموعة أسئلة خاطئ. يرجى الذهاب إلى كل استطلاع على التوالي ، والتحقق من ترتيب المجموعة وحفظه.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
ar: الاستطلاعات التالية لها ترتيب أسئلة خاطئ. يرجى الانتقال إلى كل سؤال ومجموعة على التوالي ، والتحقق من ترتيب السؤال وحفظه.

en: The following surveys should be deleted:
ar: يجب مسح الاستبيانات التالية:

en: The following user group assignments should be deleted:
ar: يجب حذف تعيينات مجموعة المستخدمين التالية:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
ar: لم يتم العثورعلى ملف الخطوط %s في  <limesurvey root folder>/fonts directory. من فضلك، راجع الملف النصي للغتك في دليل الخطوط لتوليد الرسوم البيانية.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
ar: يتم عرض المقبض في منتصف شريط التمرير إلا إذا تم تعيين القيمة الأولية للانزلاق (لن يؤدي ذلك إلى ضبط القيمة الأولية).

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
ar: مكتبة imap PHP غير موجودة أو غير مفعلة. رجاء التواصل مع مدير النظام

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
ar: لغة المجموعة المستوردة يجب ان تحتوي علي الاقل اللغة الاساسية للاستبيان.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
ar: لغة الاسئلة المستوردة يجب ان تحتوي علي الاقل اللغة الاساسية للاستبيان.

en: The last column shows the total for the row.
ar: .العمود الأخير يظهر إجمالي قيمة الصف

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
ar: يظهر في الصف الأخير إجمالي قيمة العمود وقيمة أخر عمود تظهر إجمالي قيمة الصف .

en: The last row shows the total for the column.
ar: يظهر في الصف الأخير إجمالي قيمة العمود .

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
ar: لوغاريتم العدد إلى قاعدة، إذا ما أعطيت، أو اللوغاريتم الطبيعي.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
ar: العدد الاقصى من الملفات تم رفعه . بإمكانك العودة إلى الإستبيان .

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ar: الرسالة المراد عرضها كتحذير بحد زمني (سيتم عرض تحذير افتراضي إذا ترك هذا فارغًا)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
ar: الرسالة المراد عرضها عند انتهاء المهلة الزمنية (سيتم عرض رسالة افتراضية إذا ترك هذا الإعداد فارغًا)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
ar: لم يتم تحميل الحد الأدنى لعدد الملفات.

en: The most important question-related options are displayed here.
ar: يتم عرض أهم الخيارات المتعلقة بالسؤال هنا.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
ar: يمكن الوصول إلى أهم إعدادات الاستطلاع الخاص بك من هذا الشريط الجانبي: قائمة إعدادات الاستطلاع وقائمة هيكل الاستطلاع. يمكنك تغيير حجمها لتناسب شاشتك للتنقل بسهولة من خلال الخيارات المتاحة. إذا كان حجم الشريط الجانبي صغيرًا جدًا ، فسوف تنهار الخيارات وتعرض القائمة السريعة. إذا كنت ترغب في العمل من القائمة السريعة ، فإما أن تنقر فوق زر السهم أو اسحبه إلى اليسار.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
ar: الاسم يجب ان يكون موحدا للقائمة كلها من خلال المبرمج

en: The new question group/question order was successfully saved.
ar: تم اضافة مجموعة الاسئلة الجديدة / السؤال بنجاح .

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
ar: لا يمكن رفع ملف بهذا الحجم , اعدادات الخادم تسمح بحجم %s كيلوبايت كحد أقصى.

en: The password will be generated and sent by email.
ar: سيتم إنشاء كلمة المرور وإرسالها عبر البريد الإلكتروني.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
ar: كلمة المرور التي اخترتها في خطوة الإعدادات الاختيارية.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
ar: لا يمكن تحديث أذونات هذا المشرف!

en: The plugin settings were saved.
ar: تم حفظ إعدادات البرنامج المساعد.

en: The plugin was not found.
ar: لم يتم العثور على البرنامج المساعد.

en: The question bar
ar: شريط السؤال

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
ar: لا يمكن إضافة السؤال. يجب إدخال رمز سؤال على الأقل.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
ar: لا يمكن إضافة السؤال. يجب أن تدخل علي الاقل كود سؤال

en: The question could not be imported for the following reasons:
ar: لا يمكن استيراد السؤال وذلك للأسباب التالية:

en: The question group was deleted.
ar: مجموعة الاسئلة تم حذفها .

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
ar: تسجيل إجاباتك على الإستبيان لا يتطلب أى معلومات عن هويتك ، إلا إذا كان الإستبيان يحتوى على بند خاص  بطلب المعلومات الشخصية

en: The records have been saved successfully!
ar: تم حفظ السجلات بنجاح

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
ar: يبحث فحص التكرار عن الجداول المتبقية بعد إلغاء تنشيط الاستطلاع. يمكنك حذف هذه إذا لم تعد تحتاج إليها.

en: The related survey is missing.
ar: الاستبيان المرتبط مفقود

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
ar: يتعذر على الخادم فهم الطلب بسبب بناء الجملة الخاطئ.

en: The requested URL was not found on this server.
ar: لم يتم العثور على عنوان URL المطلوب على هذا الخادم.

en: The requested files do not exist on the server.
ar: الملفات المطلوبة غير موجودة على الخادم.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
ar: الدليل المطلوب لحفظ الملفات المرفوعة لا يمكن إنشاؤة . نرجو منك التأكد من صلاحيات الملف في /الرفع / ودليل الإستبيانات

en: The response record %s was updated.
ar: تم تحديث سجل الاستجابة % s.

en: The response timings table has been renamed to:
ar: تمت إعادة تسمية جدول مواعيد الردود إلى:

en: The responses table has been renamed to:
ar: أعد تسمية جدول الردود إلى:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
ar: لم تعد الردود على هذا الاستبيان متاحة باستخدام LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
ar: السمة التي قمت بتحديدها غيرصالحة.

en: The server tried to call an unknown view!
ar: حاول الخادم استدعاء طريقة عرض غير معروفة!

en: The settings tab with the survey menu
ar: علامة تبويب "الإعدادات" مع قائمة الاستطلاع

en: The sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: The sum must be at least %s
ar: يجب أن يكون المجموع %s على الأقل

en: The sum must be at most %s
ar: يجب أن يكون المجموع %s على الأكثر

en: The sum must be between %s and %s
ar: يجب أن يكون المجموع بين %s و%s

en: The sum must equal %s
ar: يجب أن يكون المجموع مساوي لـ %s

en: The sum must equal %s.
ar: يجب أن يكون المجموع مساوي لـ %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
ar: يجب أن يكون مجموع المدخلات الرقمية متعددة أكبر من هذه القيمة

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
ar: لا يمكن تفعيل الاستبيان إلا بعد حل هذه المشكلات.

en: The survey description
ar: وصف المسح

en: The survey group '%s' was deleted.
ar: تم حذف مجموعة الاستطلاع  '٪ s '.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
ar: لا يبدو الاستبيان الذي تحاول المشاركة فيه موجودًا.

en: The survey participant was successfully updated.
ar: تم تحديث مشارك الاستبيان بنجاح.

en: The survey response table could not be created.
ar: لا يمكن إنشاء جدول استجابة المسح.

en: The survey structure
ar: هيكل المسح

en: The survey title
ar: عنوان المسح او الاستبيان

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
ar: الاستبيان قد انتهت صلاحيته بنجاح عن طربق وضع تاريخ انتهاء في اعدادات الاستبيان

en: The survey you selected does not exist
ar: الاستبيان الذي اخترته غير موجود

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
ar: دليل تحميل القالب غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
ar: سيتم عرض النص المدرج هنا على شاشة الترحيب ، وهو أول ما يراه المجيبون عند وصولهم إلى الاستبيان الخاص بك ..

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
ar: الرسالة النصية التي يتم عرضها في مؤقت العد التنازلي أثناء العد التنازلي

en: The theme '%s' has been reset.
ar: تمت إعادة تعيين السمة  '% s '.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
ar: دليل تحميل السمة غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
ar: المربعات الثلاثة العليا هي أهم وظائف LimeSurvey.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
ar: يكون عنوان مجموعة الأسئلة مرئيًا للمشاركين في الاستبيان (يمكن تغيير هذا الإعداد لاحقًا ولا يمكن أن يكون فارغًا). مجموعات الأسئلة مهمة لأنها تسمح لمسؤولي الاستطلاع بتجميع الأسئلة بشكل منطقي. بشكل افتراضي ، يتم عرض كل مجموعة أسئلة (بما في ذلك أسئلتها) على صفحتها الخاصة (يمكن تغيير هذا الإعداد لاحقًا).

en: The title of your question
ar: عنوان سؤالك

en: The top bar
ar: الشريط العلوي

en: The type of your database management system
ar: نوع نظام إدارة قاعدة البيانات الخاصة بك

en: The update is now complete!
ar: تم الإنتهاء من التحديث

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
ar: خادم التحديث مشغول حاليا . هذا يحدث غالبا عندما يكون هناك نسخة جديدة تعد.

en: The user name cannot be changed.
ar: لا يمكن تغيير اسم المستخدم.

en: The username already exists.
ar: اسم المستخدم مستخدم بالفعل.

en: The value of this variable can not be changed
ar: قيمة هذا المتغير لا يمكن تغييرها .

en: The welcome message
ar: رسالة الترحيب

en: Theme
ar: السمات والمظاهر

en: Theme %s does not exist.
ar: السمة %s غير موجودة.

en: Theme '%s' does not exist.
ar: السمة '٪ s\' غير موجودة.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
ar: تم إلغاء تثبيت السمة  '٪ s ' لأنها غير متوافقة مع إصدار LimeSurvey.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
ar: تم حذف السمة  '% s ' بنجاح.

en: Theme editor
ar: محرر القالب

en: Theme editor:
ar: محرر السمات:

en: Theme name
ar: اسم القالب

en: Theme options
ar: خيارات القالب

en: Theme options differences
ar: اختلافات خيارات السمة

en: Theme options saved.
ar: تم حفظ خيارات القالب.

en: Theme:
ar: القالب:

en: Themes
ar: القوالب

en: Themes options for this survey group
ar: خيارات الموضوعات لمجموعة الاستطلاع هذه

en: Themes storage
ar: تخزين القالب

en: Themes:
ar: سِمة ‎مَظهَر

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
ar: يوجد  %s قيم اساسية مدخلة معزولة من الممكن ان تمسح .

en: There are %s orphaned question attributes.
ar: توجد %s  خصائص اسئلة معزولة.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
ar: يوجد  %s حصة مدخلة معزولة  من الممكن مسحها

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
ar: يوجد  %s اعدادات لغة حصة معزولة من الممكن مسحها.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
ar: يوجد  %s عضو حصة معزولة يمكن مسحها.

en: There are %s questions in this survey.
ar: يوجد %s سؤال في هذا الإستبيان.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
ar: هناك مجموعة أسئله في هذا الإستبيان لا تحتوي على أسئلة - من فضلك قم بإنشاء سؤال واحد على الأقل في هذه المجموعة.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
ar: يوجد العديد من رسائل البريد الإلكتروني معلقة أكثر من التى يمكن ارسالها  فى دفعة واحدة . استمر في إرسال رسائل بالبريد الإلكتروني بالضغط أسفل. او انتظر %s ثانية

en: There are no existing conditions in this survey.
ar: لا توجد شروط موجودة في هذا الاستطلاع.

en: There are no groups available.
ar: لم يعد هناك جماعات متاحة

en: There are no label sets which match the survey default language
ar: لا توجد مجموعات ملصقات تتوافق مع لغة الاستقصاء الافتراضية

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
ar: لا يوجد اسئلة اخري . من قضلك اضغط زر <Submit> من اجل انهاء الاستبيان

en: There are no participants to be exported.
ar: لا يوجد مشاركين ليتم تصديرهم.

en: There are no questions in this group.
ar: لا توجد أسئلة في هذه المجموعة.

en: There are no questions in this survey
ar: لا توجد اسئلة في هذا الاستبيان

en: There are no questions in this survey.
ar: لايوجد  أسئلة في هذا الاستبيان.

en: There are no simple options in this survey theme.
ar: لا توجد خيارات بسيطة في قالب الاستبيان الحالي.

en: There are no unmapped attributes
ar: لا يوجد سمات تم تعيينها

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
ar: هناك طريقتان لإيقاف الإستبيان . نرجوا منك أن تقراء عن هذه الطريقتان بعناية وتختار ما يناسبك منهما .

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
ar: يوجد " عدد من رسائل البريد الإلكتروني" بحاجية إلى ان ترسل.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
ar: يوجد عدد من الأسئلة في هذا الاستبيان.

en: There has to be at least one language.
ar: يجب أن يكون هناك لغة واحدة على الأقل.

en: There is 1 question in this survey
ar: يوجد سؤال واحد في هذا الاستبيان

en: There is 1 question in this survey.
ar: هناك سؤال واحد في هذا الاستطلاع.

en: There is no matching saved survey.
ar: لا يوجد استبيان مطابق محفوظ

en: There is no matching survey.
ar: لا يوجد استبيان مطابق.

en: There is no matching user %s in group %s.
ar: لا يوجد مستخدم مطابق٪ s في المجموعة٪ s.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
ar: يوجد {n} حقل سمة المستخدم في جدول المشاركين في الاستطلاع. | هناك {n} حقول سمات المستخدم في جدول المشاركين في الاستطلاع هذا.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
ar: حدثت مشكلة في حذف القالب '%s'. يرجى التحقق من أذونات الدليل / الملف.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
ar: كان هناك خطأ في تنزيل ملف التحديث . من فضلك جرب ان تعيد تشغيل عملية التحديث .

en: There was a problem updating the user permissions.
ar: حدثت مشكلة اثناء تعديل صلاحيات المستخدم.

en: There was an error using the Google API.
ar: لقد حدث خطأ في استخدام Google API.

en: There was an error when saving your personal settings.
ar: حدث خطأ عند حفظ إعداداتك الشخصية

en: There were errors when trying to populate the database:
ar: حدث خطأ ما عندما حاولت أن تملاْ قاعدة البيانات :

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
ar: لم تكن هناك رسائل بريد إلكتروني مؤهلة لإرسالها. سيكون هذا بسبب عدم استيفاء معايير:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
ar: سيتم نسخ هذه الملفات احتياطيًا ثم استبدالها بإجراء التحديث.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
ar: لا يمكن تغيير هذه الإعدادات بمجرد البدء فى نشر الاستطلاع

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
ar: إنها تمثل طريقة سهلة للعودة إلى أي إعداد سابق ، وتوفر نظرة عامة حول مكانك.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
ar: تم العثور على نسخ مكررة باستخدام مجموعة من حقول الاسم الأول واسم العائلة والبريد الإلكتروني

en: They were found to be duplicate using the participant id field
ar:  تبين أنها مكررة باستخدام حقل معرف المشارك id

en: Third choice
ar: الخيار الثالث

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
ar: هذا الأرشيف المضغوط لا يحتوى على ملفات مصادر مقبولة. فشل الاستيراد.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
ar: هذا الأرشيف المضغوط لا يحتوى على ملفات قوالب. فشل الاستيراد.

en: This action need confirmation.
ar: هذا الاجراء يحتاج الى تأكيد.

en: This action need to be confirmed.
ar: هذا الإجراء بحاجة إلى تأكيد.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
ar: يحتوي هذا الأرشيف على ملف PDF من الاستطلاع ، وملف queXML من الاستطلاع وملف XML لتنسيق queXF والذي يمكن استخدامه مع queXF: http://quexf.sourceforge.net/ لمعالجة الاستطلاعات الممسوحة ضوئيًا.

en: This attribute is automatically mapped
ar: يتم تعيين هذه السمة تلقائيًا

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
ar: سوف يتغير هذا الشريط  عند التحرك خلال الوظائف. الشريط الحالي يتوافق مع علامة التبويب "نظرة عامة". يحتوي على أهم وظائف LimeSurvey مثل المعاينة وتنشيط الاستطلاع.

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
ar: هذا الرمز مستخدم بالفعل - غير مسموح باستخدام الرموز المكررة.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
ar: هذا الرمز هو أيضًا اسم المتغير الذي سيتم تصديره إلى SPSS أو Excel.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
ar: عادةً لا يتم عرض هذا الرمز للمشاركين ، ولا يزال هذا ضروريًا ويجب أن يكون فريدًا للمسح.

en: This description is also visible to your participants.
ar: هذا الوصف مرئي أيضًا للمشاركين.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
ar: لا يمكن استخدام هذا البريد الإلكتروني لإنه سحب من هذا الأستبيان .

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
ar: هذا البريد الإلكتروني مسجل مسبقاً وتم حظره .

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
ar: يهدف هذا التصدير إلى إنشاء نسخة احتياطية كاملة من الاستطلاع النشط لأغراض الأرشفة.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
ar: سيؤدي هذا التصدير إلى تفريغ جميع المجموعات والأسئلة والأجوبة والشروط الخاصة بمسحك في ملف .LSS (والذي يعد في الأساس ملف XML). يمكن استخدام ملف التفريغ هذا مع ميزة  "استيراد مسح " عند إنشاء استطلاع جديد.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
ar: تم تصميم هذه الميزة لتسهيل استخدام Excel لتأليف الاستطلاعات وتحريرها.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
ar: هذه الميزة متاحة فقط لقواعد بيانات MySQL. نوع قاعدة البيانات هو%s.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
ar: هذا الملف ليس صورة مدعومة - يرجى فقط تحميل صور بتنسيق JPG أو PNG أو GIF أو SVG.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ar: هذا الملف ليس ملف أرشيف مضغوط. فشل الاستيراد.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ar: هذا الملف ليس أرشيف ملفات ZIP صالحًا. فشل الاستيراد.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
ar: تحميل هذا الملف غير مسموح

en: This filename is not allowed to be uploaded.
ar: اسم الملف هذا غير مسموح برفعه

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
ar: لا يمكن تنفيذ هذه الوظيفة لأن وضع العرض التوضيحي نشط.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
ar: هذه المجموعة لا تحتوي على اسئلة . يجب أن تضيف اسئلة في هذه المجموعة قبل أن تتمكن من مراجعتها

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
ar: وصف المجموعة هذا فارغ إلى حد ما ، لكنه مهم للغاية.

en: This group does not contain any question(s).
ar: هذه المجموعة لا تحتوي علي اي اسئلة.

en: This group has an error
ar: هذه المجموعة لديها خطأ

en: This group is empty
ar: هذه المجموعة فارغة

en: This group is unanswered
ar: هذه المجموعة لم تتم الإجابة عليها

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
ar: هذه المجموعة ، في حد ذاتها ، لا تحتوي على أي أخطاء في بناء الجملة.

en: This invitation has already been used.
ar: هذه الدعوة قد تم استخدامها.

en: This invitation has no uses left.
ar: هذه الدعوة ليس لها استخدامات متبقية.

en: This invitation is not valid anymore.
ar: هذه الدعوة لم تعد صالحة.

en: This invitation is not valid yet.
ar: هذه الدعوة ليست صالحة بعد .

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
ar: هذا  النص تلميح الذي سيتم عرضه للمشارك تصف معادلة التحقق من صحة السؤال.

en: This is a question help text.
ar: هذا  نص مساعدة السؤال.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
ar: عينة سؤال نصى . تطلب إدخال تاريخ من المستخدم

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
ar: نص عينة سؤال. تطلب خيار من المستخدم

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
ar: هذا وصف استبيان بسيط. يمكن أن يكون أطول.

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
ar: هذه نصيحة تظهر للمشارك تصف معادلة التحقق من صحة السؤال الفرعي.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
ar: هذا استبيان معمى (لا يسمح فيه بالتعرف على هوية المشاركين). لا يمكن استخدام سمات وخصائص المشاركين إلا في استطلاعات غير مجهولة الهوية.

en: This is an error message example
ar: هذا مثال على رسالة خطأ

en: This is an update to an unstable version
ar: هذا تحديث لإصدار غير مستقر

en: This is another sample question text - asking for number.
ar: عينة سؤال نصى أخرى. تم طلب إدخال رقم

en: This is not a .csv file.
ar: هذا ليس ملف .csv

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
ar: هذا ليس ملف هيكل استبيان صحيح ل LimeSurvey (XML).

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
ar: هذا ليس عنوان بريد إلكتروني صالح. يرجى تقديم عنوان بريد إلكتروني صالح أو تركه فارغًا.

en: This is not a valid response data XML file.
ar: هذا الملف ليس ملف اجوبة سليم.XML

en: This is not a valid timings data XML file.
ar: هذا ليس ملف بيانات للتعداد الزمني  صحيح (XML).

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
ar: عينة سؤال نصى. تطلب إدخال نص حر

en: This is some help text for this question.
ar: نص المساعدة لهذا السؤال

en: This is some helpful text.
ar: هذا هو بعض النص المفيد.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
ar: هذه هي واجهة مسؤول LimeSurvey. البدء في بناء الاستطلاع الخاص بك من هنا.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
ar: هذا محتوى رابط  قائمة  العناوين ، اترك المساحة الفارغة لاستعمال العنوان

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
ar: هذا هو عنوان البريد الإلكتروني الافتراضي لمسؤول الموقع ويستخدم لرسائل النظام وخيارات الاتصال والبريد الإلكتروني المرتد الافتراضي.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
ar: هذا هو الاسم الأفتراضي لمدير الموقع ويستخدم لرسائل النظام وخيارات الاتصال.

en: This is the question bar.
ar: هذا هو شريط السؤال.

en: This is the sidebar.
ar: هذا هو الشريط الجانبي.

en: This is the survey end message.
ar: هذه هي رسالة انهاء الاستبيان.

en: This is the title of your survey.
ar: هذا هو عنوان الاستطلاع الخاص بك.

en: This is the top bar.
ar: هذا هو الشريط العلوي.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
ar: لا يمكن لهذه القائمة قبول سمات المشاركين في الاستطلاع.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
ar: تظهر هذه الرسالة في نهاية الاستبيان لكل مشارك. إنها طريقة رائعة لأقول شكرا لك أو إعطاء بعض الروابط أو تلميحات إلى أين تذهب بعد ذلك.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
ar: تظهر هذه الرسالة أسفل وصف الاستبيان مباشرة على صفحة الترحيب. قد تترك هذا فارغًا في الوقت الحالي ، لكن هذه طريقة جيدة لتعريف المشاركين في الاستبيان.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
ar: هذا الاسم مستخدم في هذا الاستبيان. يجب أن تستخدم اسما فريدا محفوظا.

en: This name is reserved for standard template.
ar: هذا الاسم محفوظ للقالب القياسي

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
ar: الاسم سوف يظهر في قائمة المرجعة و في اعلي صفحة المدير

en: This participant is not active in any survey
ar: هذا المشارك غير نشط في أي استطلاع

en: This plugin has no settings.
ar: هذا البرنامج المساعد لا يوجد لديه إعدادات.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
ar: ستؤدي هذه العملية إلى حذف هذا الاستبيان، وجميع المجموعات والأجوبة والأسئلة والشروط المتصلة به.

en: This question does not have a question 'type' set.
ar: ليس لهذا السؤال مجموعة/ضبط "نوع" سؤال.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
ar: لهذا السؤال مجموعة شروط، وعلى الرغم من ذلك يعتمد الشرط على السؤال الذي يظهر بعده.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
ar: يحتوي هذا السؤال على خطأ {n} على الأقل. | يحتوي هذا السؤال على أخطاء {n} على الأقل.

en: This question has missing answer options.
ar: هذا السؤال لديه خيارات الإجابة المفقودة.

en: This question has missing subquestions.
ar: هذا السؤال لا يحتوى أى أسئلة فرعية

en: This question is always shown.
ar: هذا السؤال ظاهر دائما

en: This question is mandatory
ar: هذا السؤال الزامي

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
ar: لا يقبل هذا السؤال سوى 30 رقمًا بما في ذلك 10 أرقام عشرية.

en: This question requires a second answer set but none is set.
ar: يتطلب هذا السؤال اجابة ثانية، لكنك لم تضع اجابة ثانية.

en: This question requires answers, but none are set.
ar: يتطلب هذا السؤال اجابة، لكنك لم تضع اجابة .

en: This question type can't be selected.
ar: لا يمكن تحديد نوع السؤال هذا.

en: This question's SGQA code
ar:  رمزSGQA  لهذا السؤال

en: This question's group ID number
ar: الرقم التعرفي في المجموعة لهذا السؤال

en: This question's question ID number
ar: الرقم التعرفي في السؤال لهذا السؤال

en: This question's survey ID number
ar: الرقم التعرفي في الاستبيان لهذا السؤال

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
ar: هذا السؤال ، في حد ذاته ، لا يحتوي على أي أخطاء في بناء الجملة.

en: This response ID is invalid.
ar: كود الإستجابة غير صالح.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
ar: لا يمكن تغيير هذا الإعداد لأن وضع العرض التوضيحي نشط.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
ar: هذا الاستطلاع يسمح للتسجيل العام. يجب أيضًا إنشاء جدول المشاركين في الاستطلاع.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
ar: لا يمكن اختبار هذا المسح أو إكماله للأسباب التالية:

en: This survey does not contain any question groups.
ar: لا يحتوي هذا الاستطلاع على أي مجموعات أسئلة.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
ar: لم يتم تفعيل هذا الاستبيان. لا توجد نتائج لتتصفحها.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
ar: هذا الاستبيان نشيط ويوجد جدول ردود. إذا حذفت هذا الاستبيان، ستحذف الردود. نطلب منك أن تستورد جميع الردود قبل حذف الاستبيان.

en: This survey is active but expired.
ar: هذا الاستبيان مفعل لكن انتهى تاريخه.

en: This survey is active but has a start date.
ar: هذه الإستبانة نشطة ولكن مع تاريخ إبتداء

en: This survey is already active.
ar: هذا الاستطلاع نشط بالفعل.

en: This survey is anonymous.
ar: هذا الاستبيان لا يسجل أي معلومات هوية

en: This survey is currently active.
ar: هذا الاستبيان مفعل حاليا.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
ar: هذا الاستبيان غير مفعل حاليا. لن تستطع حفظ ردودك.

en: This survey is not active - no responses are available.
ar: هذا الاستبيان معطل حاليا، و لا يمكن تسجيل الردود.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
ar: هذا الإستبيان لم يتم تفعيله . يجب عليك تفعيل الإستبيان قبل محاولة استيراد ملف الـ VVexport.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
ar: هذا الاستبيان غير مفعل حاليا فلذلك المشاركون لن يستطيعوا ملئ الاستبيان.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
ar: لم يفعّل هذا الاستبيان بعد. لايمكن حفظ ردك

en: This survey is not yet started.
ar: هذه الإستبانة لم تبدأ بعد

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
ar: هذا الاستبيان مفعل حاليا، ويمكن تسجيل الردود.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
ar: إعدادات هذة الإستبانة لم يتم استرادها :%s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
ar: هذا الإستبيانات تستخدم الردود مجهوله المصدر . لذلك لا يمكنك تحديث ردك .

en: This theme is out of date.
ar: هذا الموضوع قديم.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
ar: ستساعدك هذه الجولة في الحصول بسهولة على فهم أساسي لـ LimeSurvey.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
ar: يسمح لك هذا النوع من الأسئلة بإضافة أسئلة فرعية متعددة ومجموعة من الإجابات.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
ar: هذا التحديث لن يغير قاعدة البيانات. لا يلزم النسخ الاحتياطي لقاعدة البيانات.

en: This variable name has already been used.
ar: اسم المتغير هذا تم استخدامة مسبقاً.

en: This will be shown when hovering over the menu.
ar: سيتم عرض هذا عند التمرير فوق القائمة.

en: This will be the password of admin user.
ar: هذا سيكون كلمة السر الخاصة بالمدير.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
ar: سيكون هذا هو معرف المستخدم الذي سيتم من خلاله تسجيل دخول مشرف النظام.

en: This will be your default language.
ar: هذه سوف تكون لغتك الافتراضية.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
ar: سيؤدي هذا إلى حذف جميع المربعات الحالية لاستعادة المربعات الافتراضية. هل أنت متأكد أنك تريد المتابعة؟

en: This will directly add a question to the current question group.
ar: سيؤدي هذا إلى إضافة سؤال إلى مجموعة الأسئلة الحالية مباشرة .

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
ar: سيؤدي ذلك إلى تنزيل ملف . zip يحتوي على الاستطلاع بجميع اللغات.

en: This will export a printable version of your survey.
ar: سيؤدي ذلك إلى تصدير نسخة قابلة للطباعة من الاستبيان الخاص بك.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
ar: سيؤدي ذلك إلى تصدير أرشيف الاستطلاع (.lsa) لجميع الاستطلاعات النشطة المحددة. سيتم توفيرها في أرشيف ZIP واحد.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
ar: سيؤدي ذلك إلى تصدير بنية الاستطلاع (.lss) لجميع الاستطلاعات النشطة المحددة. سيتم توفيرها في أرشيف ZIP واحد.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
ar: سيؤدي هذا إلى فتح الاستبيان كصفحة قابلة للطباعة في نافذة جديدة.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
ar: سيؤدي هذا إلى فتح الاستبيان في% s كصفحة قابلة للطباعة في نافذة جديدة.

en: This will reload the configuration file of this theme.
ar: سيؤدي هذا إلى إعادة تحميل ملف التكوين لهذا القالب المظهري.

en: This will replace the existing text. Continue?
ar: سيحل هذا محل النص الحالي. استمر؟

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
ar: هذا سيحذف جميع الاعدادات المخصصة لهذا القالب

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
ar: سيؤدي هذا إلى تحديث تصميم الاستبيان لجميع االاستبيانات النشطة المحددة.

en: Those files/directories are not writable:
ar: هذه الملفات / الدلائل غير قابلة للكتابة:

en: Three
ar: ثلاثة

en: Time difference (in hours):
ar: فارق التوقيت (بالساعات):

en: Time limit
ar: حد الوقت

en: Time limit action
ar: إجراء الحد الزمني

en: Time limit countdown message
ar: رسالة العد التنازلى للوقت

en: Time limit disable next
ar: تعطيل الحد الزمني المقبل

en: Time limit disable prev
ar:  تعطيل الحد الزمني prev

en: Time limit expiry message
ar: الحد الزمني لرسالة انتهاء الصلاحية

en: Time limit expiry message display time
ar: المهلة الزمنية لرسالة انتهاء الصلاحية

en: Time limit message CSS style
ar:  CSS style لرسالة الحد الزمني

en: Time limit timer CSS style
ar: نمط CSS للحد الزمني الموقت

en: Time remaining
ar: الوقت الباقي

en: Time statistics
ar: إحصاءات الوقت

en: Timer
ar: عداد

en: Timing statistics
ar: إحصائيات التوقيت

en: Timings (if activated)
ar: التوقيت (إذا تم تفعيله)

en: Timings table could not be created.
ar: لا يمكن إنشاء جدول توقيت.

en: Timings will be saved.
ar: تعداد الزمن سوف يحفظ.

en: Timings will not be saved.
ar: تعداد الزمن لن يحفظ.

en: Tip:
ar: تلميح:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
ar: نصيحة: كيفية عرض صورة في موضوعك؟

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
ar: نصيحة: كيفية تضمين صورة في المظهر الخاص بك؟

en: Title
ar: عنوان

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
ar: عنوان السؤال الفرعي  %s تم تغييره إلى  %s.

en: Title:
ar: عنوان:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
ar: لتصبح قادرا على تحميل الصور أو الملفات الأخرى، لابد من حفظ الإستبيان مرة واحدة على الأقل

en: To continue please first accept our survey data policy.
ar: للمتابعة ، يرجى أولاً قبول سياسة بيانات الاستبيان الخاصة بنا.

en: To find out more about queXML check out this page:
ar: لمعرفة المزيد حول queXML ، راجع هذه الصفحة:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
ar: لاستخدامه بشكل كامل ، يجب عليك إضافة أسئلة فرعية بالإضافة إلى خيارات الإجابة.

en: To get to know more about queXML check this page:
ar: للتعرف على المزيد حول queXML ، راجع هذه الصفحة:

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
ar: للحصول على كلمة سر جديدة عن طريق البريد الإلكترونييجب عليك إدخال اسم المستخدم وعنوان البريد الإلكتروني الأساسي.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
ar: لتبقى مجهولة ، يرجى استخدام اسم مستعار كاسم مستخدم ، كما أن عنوان البريد الإلكتروني غير مطلوب.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
ar: من اجل اعادة طلب الاسئلة / محموعات الاسئلة فقط اسحب السؤال / المجموعة بالفارة للمكان المطلوب

en: To use a picture in a .twig file:
ar: لاستخدام صورة في ملف  بالامتداد .twig :

en: Toggle advanced options
ar: تبديل الخيارات المتقدمة

en: Too low
ar: ضعيف جداً

en: Too many labels, can't generate chart
ar: المسميات النصية كثيرة جدًا ، لا يمكن إنشاء المخطط

en: Tools
ar: أدوات

en: Top 2, Middle, Bottom 2
ar: أعلى 2 ، الأوسط ، أسفل 2

en: Top bar
ar: الشريط العلوي

en: Total
ar: إجمالي/ مجموع

en: Total Errors
ar: مجموع الاخطاء

en: Total Imported files
ar: إجمالي الملفات المستوردة

en: Total attributes in the central table
ar: إجمالي السمات في الجدول المركزي

en: Total errors
ar: مجموع الأخطأ

en: Total imported files
ar: مجموع الملفات المستوردة

en: Total invitations sent
ar: إجمالي الدعوات المرسلة

en: Total number of files
ar: إجمالي عدد الملفات

en: Total numbers of sent reminders
ar: مجموع ارقام التنبيهات المرسلة

en: Total opted out
ar: تم إلغاء الاشتراك الكلي

en: Total participants in central table
ar: مجموع المشاركين في الجدول المركزي

en: Total records
ar: عدد السجلات

en: Total records in survey
ar: إجمالي السجلات الموجودة بالاستبيان

en: Total records in survey:
ar: إجمالي السجلات الموجودة بالاستبيان

en: Total responses
ar: مجموع الردود

en: Total screened out
ar: فرز المجموع

en: Total size of files
ar: إجمالي حجم الملفات

en: Total storage
ar: مساحة التخزين الكلية .

en: Total surveys completed
ar: مجموع الاستبيانات المكملة

en: Total time
ar: اجمال الوقت

en: Total:
ar: مجموع:

en: Transfer the surveys of this user to:
ar: قم بنقل الإستبيانت لهذا المستخدم إلى :

en: Translate survey
ar: ترجم الاستبيان

en: Translate to
ar: ترجمة الى

en: Triangle
ar: مثلث

en: Tried to pop value off of empty stack
ar: حاول إخراج  القيمة من المكدس فارغة

en: Try again
ar: أعد المحاولة

en: Try again! Connection with database failed.
ar: حاول مرة أخرى! فشل الاتصال بقاعدة البيانات.

en: Try again! Creation of database failed.
ar: حاول مرة أخرى! لم يتم إنشاء قاعدة البيانات.

en: Try to import even if question codes don't match
ar: حاول الإستيراد حتى ولو لم تتوافق رموز الأسئلة

en: Try to submit again
ar: حاول أن تقدّم ثانية

en: Turkish
ar: اللغة التركية

en: Tutorials
ar: دليل توجيهي

en: Tweet it
ar: غردها

en: Two
ar: إثنان

en: Type
ar: نوع

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
ar: ادخل الاسم المستخدم لحفظ الاستبيان، وكلمة المرور.

en: Type in the new name to extend %s
ar: اكتب الاسم الجديد لتوسيع٪ s

en: Type:
ar: نوع:

en: URL
ar: رابط

en: URL (%s)
ar: عنوان URL (%s)

en: URL Description:
ar: وصف الرابط URL

en: URL description (%s)
ar: وصف عنوان URL (%s)

en: URL description:
ar: وصف عنوان صفحة الويب

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
ar: عنوان URL للمستفتى للاشتراك في هذا الاستطلاع

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
ar: عنوان URL للمستفتى لإلغاء الاشتراك في هذا الاستطلاع

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
ar: يجب تعيين عنوان URL إذا تم تشغيل URL التحميل التلقائي!

en: URL of the survey
ar: عنوان صفحة الويب الخاص بهذا الاستبيان

en: URL:
ar: العنوان:

en: US Letter
ar: رسالة US

en: Ukrainian
ar: الأوكراني

en: Un-quotes a quoted string
ar: لا إقتباس لسلسلة مقتبسة

en: Unable to backup your database for unknown reason.
ar: غير قادر على النسخ الاحتياطي لقاعدة البيانات الخاصة بك لسبب غير معروف.

en: Unable to create directory `%s`.
ar: تعذر انشاء مجلد `%s`.

en: Unable to create survey participants table
ar: تعذر  إنشاء جدول المشاركين في الاستطلاع

en: Unable to delete answer %s, code %s
ar: لم يتم التمكن من حذف الإجابة %s ، الكود %s

en: Unable to delete assessment %s
ar: لم يتم التمكن من حذف التقييم %s

en: Unable to delete condition %s
ar: لم يتم حذف الشرط %s

en: Unable to delete label set %s.
ar: لم يتم التمكن من حذف المجموعة النصية للمسميات %s .

en: Unable to delete question %s
ar: لم يتم التمكن من حذف السؤال %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
ar: لم يتم التمكن من مسح السمات الخاصة بالسؤال الآتي %s

en: Unable to delete question group %s
ar: لم يتم التمكن من مجموعة الأسئلة %s

en: Unable to delete survey %s
ar: لم يتم التمكن من حذف الاستبيان %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
ar: لم يتم التمكن من حذف عناصر ضبط لغات الاستبيان %s

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
ar: غير قادر على تقييم العامل الثنائي - أقل من 2 إدخالات على المكدس

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
ar: غير قادر على تقييم عامل التشغيل الأحادي - لا توجد إدخالات على المكدس

en: Unable to import survey.
ar: غير قادر على استيراد الاستبيان.

en: Unable to insert record into survey table
ar: لم نستطع إدخال السجل في جدول الإستبيان

en: Unable to use %s in anonymized survey.
ar:  لا يمكن استخدام  %s  في استطلاع  معمى أو مخصص لمستهدفين مجهولين .

en: Unbalanced equation - values left on stack
ar: معادلة غير متوازنة - القيم المتبقية على المكدس

en: Uncertain
ar: غير متأكد

en: Unchanged
ar: لم يتغير

en: Undefined function
ar: وظيفة غير معروفة

en: Undefined variable
ar: متغير غير معرف

en: Uninstall this theme
ar: إلغاء تثبيت هذا القالب

en: Unit tests of expressions within strings
ar: اختبارات وحدة التعبيرات ضمن الجمل

en: Unknown action or no permission.
ar: فعل غير معروف أو بدون إذن.

en: Unknown box ID!
ar: معرف مربع غير معروف!

en: Unknown destination build!
ar: بناء وجهة غير معروفة!

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف.

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
ar: خطأ غير معروف أثناء قراءة الملف ، لم يتم إنشاء مسح.

en: Unknown error!
ar: خطأ غير معروف!

en: Unknown error.
ar: خطأ غير معروف.

en: Unknown file extension
ar: ملحق ملف غير معروف

en: Unknown session
ar: جلسة غير معروفة

en: Unknown update key!
ar: مفتاح تحديث غير معروف!

en: Unknown view!
ar: عرض غير معروف!

en: Unkown
ar: مجهول

en: Unlimited
ar: الذاكرة غير محددة

en: Unlimited administration permissions
ar: صلاحية مدير النظام غير محدوة

en: Unmapped participant attributes
ar: سمات المشارك غير المعينة

en: Unmapped survey participant attributes
ar: سمات مشارك المسح غير المعينة

en: Unsupported syntax
ar: بناء جملة غير مدعوم

en: Until:
ar: حتى:

en: Unzip error!
ar: خطأ بفك الضغط!

en: Up to date!
ar: حتى الآن!

en: Update
ar: حدث

en: Update complete!
ar: تم التحديث !!

en: Update condition
ar: تعديل الشرط

en: Update scenario
ar: حدث السيناريو

en: Update server busy
ar: خادم التحديث مشغول

en: Update survey group:
ar: تحديث مجموعة المسح:

en: Update type
ar: نوع التحديث

en: Update user group
ar: تحديث مجموعة المستخدمين

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Upload
ar: تحميل

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
ar: تحميل ملف (الحجم الأقصى : %d ميغابايت):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
ar: تحميل صورة (الحجم الأقصى:% d ميغابايت):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
ar: تحميل الملف غير موجود. تحقق من الأذونات والمسار (%s) للحصول على دليل التحميل

en: Upload file|Upload files
ar: رفع ملف

en: Upload summary
ar: رفع الملخص

en: Upload template file
ar: تم تحميل ملف القالب

en: Upload your files
ar: تحميل ملفاتك

en: Uploaded CSV file successfully
ar: تم تحميل ملف CSV بنجاح

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
ar: يجب أن يكون لملف مجموعة الملصقات الذي تم تحميله امتداد .lsl.

en: Uploaded resources management
ar: إدارة الموارد المحملة

en: Uploading
ar: تحميل

en: Uploading LDAP Query
ar: رفع استفسار LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
ar: الحرف كبير في بدايه كل كلمة في المتغير النصي

en: Urdu
ar: أوردو

en: Usage of processString without a string in your template
ar: استخدام ProcessString بدون سلسلة في القالب الخاص بك

en: Use CAPTCHA for registration:
ar: استخدم اختبار CAPTCHA للتسجيل:

en: Use CAPTCHA for save and load:
ar: استخدم اختبار CAPTCHA للحفظ والتحميل:

en: Use CAPTCHA for survey access:
ar: استخدم اختبار CAPTCHA للوصول إلى الاستطلاع:

en: Use ComfortUpdate
ar: أستخدم التحديث المريح

en: Use LDAP authentication
ar: استخدم مصادقة LDAP

en: Use a customized question theme for this question
ar: استخدم سمة سؤال مخصصة لهذا السؤال

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
ar: استخدم اسم قسم  رائع،  أو رابط للصورة.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
ar: استخدم خيارات منسدلة سهل الوصول إليها بدلاً من التقويم المنبثق

en: Use button group or radio list
ar: استخدام مجموعة الزر أو قائمة الراديو

en: Use checkbox layout
ar: استخدم نموذج مربعات الأختيار

en: Use dropdown presentation
ar: استخدم طريق عرض القائمة المنسدلة

en: Use global settings
ar: استخدم الاعدادات العامة

en: Use internal database authentication
ar: استخدام مصادقة قاعدة البيانات الداخلية

en: Use mapping service
ar: استخدم خدمة التخطيط

en: Use same default value across languages:
ar: استخدم نفس القيمة الافتراضية عبر اللغات

en: Use settings below
ar: استخدم الاعدادات بالاسفل

en: Use slider layout
ar: استخدم التنسيق المنزلق

en: Use web server authentication
ar: استخدام مصادقة خادم الويب

en: Used bounce settings:
ar: إعدادات ارتداد البريد الاليكترونى المستخدمة:

en: Used/free space for file uploads
ar: المساحة المستخدمة/المتبقية لرفع الملفات

en: User
ar: مستخدم

en: User '%s' was successfully deleted.
ar: تم حذف المستخدم '%s' بنجاح.

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: User added.
ar: تم إضافة المستخدم.

en: User administration
ar: إدارة المستخدم

en: User control
ar: التحكم في المستخدم

en: User data
ar: بيانات المستخدم

en: User group
ar: مجموعة المستخدمين

en: User group ID
ar: معرف مجموعة المستخدم

en: User group added.
ar: تم إضافة مجموعة المستخدمين

en: User group list
ar: قائمة مجموعة المستخدم

en: User group successfully added!
ar: تم إضافة مجموعة المستخدمين بنجاح!

en: User group successfully saved!
ar: تم حفظ مجموعة المستخدمين بنجاح !

en: User groups
ar: مجموعات المستخدم

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: User name:
ar: اسم المستخدم:

en: User registration at '%s'
ar: تسجيل المستخدم في '%s'

en: User removed.
ar: تم إزالة المستخدم .

en: User theme
ar: قالب المستخدم

en: User with whom the participants are to be shared:
ar: المستخدم  الذي مشاركاته سوف تنشر

en: User?
ar: المستعمل؟

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username already exists.
ar: اسم المستخدم موجود مسبقا

en: Username not found in LDAP server
ar: اسم المستخدم غير موجود في خادم LDAP

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Username: %s
ar: اسم المستخدم : %s

en: Users
ar: مستخدمون

en: Uses left
ar: المستخدمين المتبقيين

en: Uses left:
ar: الاستخدامات الباقية:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
ar: باستخدام محدد نوع المخطط ، يمكنك فرض نوع الرسم البياني لجميع الأسئلة المحددة.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
ar: استخدام النوع الإجباري يمكن أن يسبب تلف أو دمار لبياناتك ; لذا استخدمه بحذر أو لا تستخدمه إذا لم يكن ذلك ضرورياً .

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
ar: عادةً ما يحدث هذا بسبب وجود الكثير من الأسئلة (الفرعية) في الاستطلاع الخاص بك. يرجى محاولة إزالة الأسئلة من الاستطلاع الخاص بك.

en: VV export version:
ar:   تصدير إصدار VV:

en: Valid from
ar: صالح من

en: Valid until
ar: صالح حتي

en: Valid until:
ar: صالح حتى:

en: Valid username but not authorized by group restriction
ar: اسم مستخدم صالح ولكن غير مصرح به من قبل قيود المجموعة

en: Validate expression in email : %s
ar: التحقق من صحة التعبير في البريد الإلكتروني: %s

en: Validate quota
ar: التحقق من صحة الحصة

en: Validation of quota %s
ar: التحقق من الحصة %s

en: Validation:
ar: تصديق:

en: Value
ar: قيمة

en: Value range allows missing
ar: قيمه النطاق المسموح غير موجودة

en: Values:
ar: القيم :

en: Variable not found: %s
ar: المتغير غير موجود:%s

en: Verify username and try again
ar: تحقق من اسم المستخدم وحاول مرة أخرى

en: Version
ar: نسخة

en: Vertical
ar: عمودي

en: Vietnamese
ar: اللغة الفيتنامية

en: View Saved but not submitted Responses
ar: اعرض الردود المحفوظة ولكن غير المرسلة

en: View in CPDB
ar: عرض في CPDB

en: View labels
ar: عرض نصوص التسميات

en: View policy
ar: عرض السياسة

en: View response
ar: عرض الاستجابة

en: View response ID %d
ar: اظهر اجوبة ID %d

en: View response URL
ar: اظهر عنوان الايجابات.

en: View response as queXML PDF
ar: عرض الاستجابة بتنسيق queXML PDF

en: View response details
ar: عرض تفاصيل الرد

en: View response details as queXML PDF
ar: عرض تفاصيل الاستجابة بتنسيق queXML PDF

en: View statistics
ar: إظهار  الاحصاءات

en: View summary of all available fields:
ar: أظهر موجزا لجميع الحقول المتاحة

en: View the statistics for this survey.
ar: اعرض تفاصيل هذا الاستبيان.

en: View this participant in the central participants database
ar: فتح بيانات هذا المشارك في قاعدة بيانات المشاركين

en: View this record
ar: معاينة السجل

en: View users
ar: عرض المستخدمين

en: View without the filter.
ar: عرض بدون مرشح.

en: View/read
ar: عرضقراءة

en: Viewing file '%s'
ar: عرض الملف  '٪ s '

en: Viewing response (ID %s)
ar: مراجعة الاجابات %s

en: Visible
ar: مرئي

en: Visible:
ar: ظاهر:

en: Visit our website!
ar: زر موقعنا!

en: Visual minute step interval
ar:  فاصل محضر ضبط ضوئي

en: Warn and move on
ar: حذر واستمر

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning!
ar: تحذير!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
ar: تنبيه ! رفض البريد الإلكتروني للمشرف ولم يحفظ لأنه غير صالح .

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
ar: تحذير! لم يتم حفظ عنوان البريد الإلكتروني الخاص بمدير النظام ال (Administrator )لأنه غير صحيح .

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
ar: تنبيه : قبل تشغيل HTTPS,%s تأكد من أن الرابط يعمل%s .

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
ar: تحذير: لا يمكن استعادة ادخالات المشاركين المحذوفة.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
ar: تحذير: يرجى قراءة هذا بعناية قبل المتابعة!

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
ar: تحذير: يجب تحديث الملفات / الدلائل التالية ولكن يتم تعيين أذوناتها للقراءة فقط.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
ar: تحذير: هناك بعض الاختلافات بين خيارات السمة الحالية وخيارات السمة الأصلية!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
ar: تحذير: ما زلت تستخدم كلمة المرور الافتراضية. من فضلك غيّر كلمة المرور الخاصة بك وأعد تسجيل الدخول.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
ar: تحذير: سِمة المسح الأصلي غير موجودة!

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
ar: نأسف ولكن انتهت صلاحية الاستبيان ولم تعد متوفرة.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
ar: نأسف ولكن حدث خطأ في النظام ولم يتم حفظ ملفك . وتم ارسال بريد الكتروني لإشعار مدير الإستبيان بذلك.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
ar: نأسف ولكن هذه المعلومات متاحة فقط للمسؤولين الفنيين.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
ar: عذراً، لكن لا يسمح بدخولك هذا الاستبيان

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
ar: عذرًا ، لا يمكنك المتابعة دون الموافقة أولاً على سياسة بيانات الاستبيان الخاصة بنا.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
ar: نأسف لا تملك تصريحا لفعل هذا.

en: We are sorry but your session has expired.
ar: نأسف، لقد انتهت جلستك.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
ar: لا يمكننا ضمان التشغيل الأمثل. سيكون من الأفضل عدم استخدامه أو جعله متوافقًا مع الإصدار٪ s من LimeSurvey API.

en: We could not zip your database!
ar: لم نتمكن من ضغط قاعدة البيانات الخاصة بك!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
ar: لم نتمكن من الوصول إلى الخادم أو أن الخادم لم يقدم أي إجابة. يرجى المحاولة مرة أخرى  بعد بضع دقائق.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
ar: نطلب منك قبل حذف استبيانك أن تصدير الاستبيان كاملا من شاشة الإدارة الرئيسية.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
ar: نطلب منك قبل التقدم، أن تصدر الاستبيان كاملا من شاشة الإدارة الرئيسية.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
ar: سنقوم بإنشاء مجموعة أسئلة وسؤال في هذا البرنامج التعليمي. هناك حاجة لإنشاء لهم تلقائيا.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
ar: نود مساعدتك بجولة سريعة لأهم الوظائف والميزات الأساسية.

en: Web server authentication method is not allowed for this user
ar: إن طريقة تحقق الجهاز الخادم web server ليست متاحة للمستخدم

en: Web server info
ar: معلومات خادم الويب

en: Web server name
ar: اسم خادم الويب

en: Web server software
ar: برنامج خادم الويب

en: Welcome
ar: مرحبا

en: Welcome %s!
ar:  !%s مرحبا

en: Welcome and end text
ar: رسالة الترحيب و النهاية

en: Welcome message:
ar: رسالة ترحبية:

en: Welcome to %s!
ar: أهلاً في %s

en: Welcome to LimeSurvey!
ar: مرحبًا بكم في LimeSurvey!

en: Welcome to the Assessment
ar: مرحبا بكم في التقييم

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
ar: مرحبًا بك في LimeSurvey ComfortUpdate!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
ar: مرحبا بك في معالج تنصيب LimeSurvey. سيقوم هذا المعالج بتوجيهكم خلال عملية التنصيب، تجهيز قاعدة البيانات، و التجهيز الأولي لـ LimeSurvey

en: Welcome to this sample survey
ar: مرحبا بك في هذا الاستبيان

en: Welcome:
ar: اهلا:

en: Welsh
ar: لغة مقاطعة ويلز

en: What good would your survey be without questions?
ar: ما فائدة الاستطلاع الخاص بك دون أسئلة؟

en: When an imported record matches an existing record ID:
ar: عندما يتصل السجل المستورد برقم السجل الحالي:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
ar: عند استخدام القيمة الأولية Slider ، قم بتعيين هذه القيمة في بداية الاستطلاع.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
ar: أثناء تنشيط الاستطلاع ، لا يمكنك إضافة أو إزالة مجموعة أو سؤال.

en: Width of PDF header logo:
ar: المقاس العرضي لشعار الترويسة في ملف الPDF

en: Windows Arabic (Windows-1256)
ar: ويندوز العربية (ويندوز-1256)

en: Windows Baltic (Windows-1257)
ar: ويندز البلطيق (ويندوز-1257)

en: Windows Central European (Windows-1250)
ar: ويندزالوسط الاوروبي  (ويندوز-1250)

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
ar: ويندزالسيريلية (ويندوز 1251)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
ar: ويندوز-31J - SJIS ويندوز اليابانية (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
ar: مع الردود غير مجهولة المصدر (وحقل جدول المشاركين في الاستطلاع  "الاستخدامات على اليسار " مضبوط على 1) إذا أغلق المشارك الاستبيان وفتحه مرة أخرى (باستخدام رابط الاستطلاع) سيتم إعادة تحميل إجاباته السابقة.

en: With real vv file : questions code are in second line
ar: مع ملف vv الفعلي: اكواد الأسئلة  في السطر الثاني

en: Wrap container around boxes
ar: لف حافظة حول الصناديق

en: Write error!
ar: خطأ فى الكتابة !

en: XML themes
ar: قوالب XML

en: Year
ar: سنة

en: Yes
ar: نعم

en: Yes - Delete Them!
ar: نعم- احذفهم!

en: Yes, delete
ar: نعم احذف

en: Yes, restore default
ar: نعم ، استعادة الافتراضي

en: Yes/No
ar: نعم/ لا

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
ar: أنت على وشك أن تحذف جميع الشروط في أسئلة هذا الاستبيان

en: You are about to delete this survey
ar: أنت على وشك حذف هذا الاستبيان

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
ar: سوف يتم تغيير البطاقة الموجودة واستبدالها بالإجابات الحالية

en: You are editing an entry of the main menu!
ar: أنت تقوم بتحرير مدخل فى القائمة الرئيسية!

en: You are editing the main menu!
ar: أنت تقوم بتحرير القائمة الرئيسية!

en: You are not a participant in this survey.
ar: أنت غير مشترك في هذا الاستبيان.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
ar: ليس بإمكانك تعديل صلاحياتك.

en: You are not allowed to print answers.
ar: غير مسموح لك بطباعة الإجابات.

en: You are not authorized to delete label sets.
ar: غير مصرح لك بحذف مجموعات الملصقات.

en: You are not authorized to delete questions.
ar: غير مسموح لك بحذف الاسئلة!

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
ar: لقد قمت بالتسجيل ولكن حدث خطأ ما عندما أردت أن ترسل بريد الكتروني - من فضلك تواصل مع مدير الاستبيان .

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
ar: أنت تستخدم متصفح انترنت اكسبلورر من مايكروسوفت.

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
ar: يمكنك إضافة  نص المساعدة الإضافي إلى سؤالك. إذا قررت عدم تقديم أي تلميحات عن أسئلة إضافية ، فلن يتم عرض نص مساعدة على المستفتيين.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
ar: يمكنك إضافة السمات المخصصة الخاصة بك في تحميل /admintheme

en: You can create as many surveys as you like.
ar: يمكنك إنشاء أكبر عدد تريده من الدراسات الاستقصائية.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
ar: يمكنك الحصول على مفتاح تحديث تجريبي مجاني من your account %sعلى الموقع الإلكتروني limesurvey.org %s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
ar: يمكنك استيراد جميع الردود القديمة التي تتوافق مع الإستبيان الحالي علماً بإن تحديد التوافق يتم بمقارنة أنواع الأعمدة والأسماء، أما بالنسبة لحقل المعرف ( ID) فيتم تجاهله دائماً.

en: You can leave these settings blank and change them later
ar: انت تستطيع ان تترك هذه الاعدادات فارغة ثم تقوم بتعديلها لاحقا.

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
ar: يمكنك تحميل استبيان حفظته مسبقا من هذه الصفحة

en: You can not add a group if survey is active.
ar: لا يمكنك اضافة مجموعة اذا كان الاستبيان مغعل

en: You can not add or remove the group owner from the group.
ar: لا يمكنك إضافة أو إزالة مالك المجموعة من المجموعة.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
ar: يمكنك الآن %sadd سؤال %s في هذه المجموعة.

en: You can now close this modal box.
ar: يمكنك الآن إغلاق مربع الوسائط هذا.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
ar: يمكنك الآن متابعة تحديث تثبيت LimeSurvey.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
ar: يمكنك رؤية "breadcrumbs" في الشريط العلوي من واجهة المسؤول.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
ar: تستطيع أن  تنتقل إلى نظام الصلاحيات المحددة عن طريق تشغيل جدول العلامات بالضغط على الزر الموجود بالأسفل.

en: You can upload %s under %s KB each.
ar: انت تستطيع ان ترفع %s تحت %s كليوبايت لكل .

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
ar: يمكنك استخدام  Expression Manager، لكن يجب أن يكون هذا رقمًا قبل عرض الصفحة الأخرى المعينة على 0. إذا لم يتم تعيين الحد الأدنى للقيمة ، فسيتم استخدام هذه القيمة.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
ar: يمكنك استخدام Expression Manager  ، لكن يجب أن يكون هذا رقمًا قبل عرض الصفحة الأخرى المعينة على 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
ar: يمكنك استخدام  Manager Expression ، لكن يجب أن يكون هذا رقمًا قبل عرض الصفحة التي تم تعيينها على 100. إذا لم يتم تعيين الحد الأقصى للقيمة ، فسيتم استخدام هذه القيمة.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
ar: يمكنك إستخدام البيانات الشخصية الآتية للدخول إلى الموقع:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
ar: يمكنك استخدام عوامل التشغيل في عوامل تصفية البحث (على سبيل المثال:> ، < ،> = ، <= ، =)

en: You can't add questions while the survey is active.
ar: لا يمكنك إضافة أسئلة بينما الاستطلاع نشط.

en: You can't change password if demo mode is active.
ar: لا يمكنك تغيير كلمة المرور إذا كان الوضع التجريبي نشطًا.

en: You can't copy a question if the survey is active.
ar: انت لا تستطيع ان تنسخ سؤال لو الاستبيان مفعل.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
ar: لا يمكنك حذف المجموعة لأن مجموعة أو أكثر تعتمد عليها كأب !

en: You can't delete a group if it's not empty!
ar: لا يمكنك حذف مجموعة إذا لم تكن فارغة!

en: You can't delete a question if the survey is active.
ar: لا يمكنك حذف سؤال إذا كان الاستطلاع نشطًا.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
ar: لا يمكنك حذف القالب  '%s'  لأن قالبًا واحدًا أو أكثر يرث منه.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
ar: لا يمكنك حذف مجموعة الأسئلة هذه لأن الاستطلاع نشط حاليًا.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
ar: لا يمكنك استيراد السمة  '٪ s ' لأن  '٪ s' غير مثبت.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
ar: لا يمكنك إدراج سؤال جديد عندما يكون الاستطلاع نشطًا.

en: You can't remove the default language.
ar: لا يمكنك إزالة اللغة الافتراضية.

en: You can't reorder in an active survey
ar: لا يمكنك إعادة ترتيب الاستطلاع النشط

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
ar: لا يمكنك حفظ التغييرات لان مجلد القالب غير قابل للكتابة.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
ar: لا يمكنك إزالة القالب '%s' لأن بعض القوالب ترث منه و معتمده على وجوده.

en: You can't update question code for an active survey.
ar: لا يمكن تغيير رمز السؤال للإستبان النشط .

en: You cannot delete the last answer option.
ar: انت لا تستطيع ان تمسح اخر اجابة اختيارية.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
ar: لا يمكنك الاستمرار إلا إذا أدخلت جزء من النص لسؤال او أكثر.

en: You cannot uninstall the default template.
ar: لا يمكنك إلغاء تثبيت القالب الافتراضي.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
ar: لا يمكنك تحميل السمات لأنك لا تملك مكتبة ZIP المطلوبة مثبتة في PHP.

en: You did not answer to the security question.
ar: لم تقم بالإجابة على السؤال الأمني.

en: You did not provide a name.
ar: لم تعطِ اسما

en: You did not provide a password.
ar: لم تعط كلمة المرور

en: You didn't save your changes!
ar: لم تحفظ تغييراتك!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
ar: لقد قمت بتعطيل ComfortUpdate في ملف التكوين الخاص بك.

en: You do not have permission to access this page.
ar: ليس لديك الصلاحية لدخول هذه الصفحة.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
ar: ليس لديك مكتبة Freetype مثبتة. يتطلب عرض المخططات أن تعمل مكتبة Freetype بشكل صحيح.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
ar: ليس لديك مكتبة GD مثبتة. يتطلب عرض المخططات أن تعمل مكتبة GD بشكل صحيح.

en: You do not have the permission to access this page.
ar: ليس لديك إذن للوصول إلى هذه الصفحة.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
ar: ليس لديك مكتبة ZIP المطلوبة المثبتة في PHP.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
ar: لا تحتاج إلى إضافة وصف إلى مجموعة الأسئلة الخاصة بك ، ولكن في بعض الأحيان يكون من المنطقي إضافة القليل من المعلومات الإضافية للمشاركين.

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
ar: ليس لديك الصلاحيات أو السماحيات الكافية لتحميل الصور في هذا الاستطلاع

en: You don't have the right to restore the settings to default
ar: ليس لديك الحق في استعادة الإعدادات الافتراضية

en: You don't need an update key.
ar: لا تحتاج إلى مفتاح تحديث.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
ar: حصلت على {مجموع} نقاط من 3 نقاط ممكنة.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
ar: لقد تم إزالتك من قائمة المشاركين في هذا الموقع .

en: You have already been removed from this survey.
ar: لقد تمت إزالتك بالفعل من هذا الاستطلاع.

en: You have already completed this survey.
ar: لقد أتممت هذا الاستبيان بالفعل.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
ar: لديك خطأ داخل التثبيت المحلي لـ LimeSurvey. ر :

en: You have been already removed from this survey.
ar: لقد تمت ازالتك مسبقاً من هذا الاستبيان.

en: You have been removed from the central participants list for this site
ar: لقد تم إزالتك من قائمة المشاركين في هذا الموقع

en: You have been successfully added back to this survey.
ar: لقد تم ارجاعك بنجاح الي هذا الاستبيان.

en: You have been successfully removed from this survey.
ar: لقد تمت ازالتك بنجاح من هذا الاستبيان.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
ar: لقد استنفذت محاولات الدخول . من فضلك انتظر %d دقيقة قبل المحاولة مرة اخرى.

en: You have not selected a question
ar: لم تختر سؤالا.

en: You have not selected a survey
ar: لم تحدد استبيانا

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
ar: يجب عليك إقرانها بسمة واحدة من جدول المشاركين في الاستطلاع

en: You have to pair this field with an existing attribute.
ar: يجب أن تربط هذا الحقل مع سمة موجودة

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
ar: يجب أن تضع على الأقل عنوانًا للمسح ليتم حفظه.

en: You have to select a file.
ar: يجب أن تختار ملف .

en: You have to select at least one label set.
ar: يجب ان تختار علي الأقل سؤال

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
ar: لا يجوز لك استخدام العلامات المائلة أو علامات مئوية في اسمك أو كلمة مرورك.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
ar: يمكنك اللعب مع مزيد من الإعدادات ، ولكن دعونا نوفر ونبدأ في إضافة الأسئلة إلى الاستبيان الخاص بك الآن. فقط انقر فوق  "حفظ ".

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
ar: تستطيع التسجيل لهذا المسح ولكن عليك أن تنتظر%s قبل بدء الدراسة.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
ar: يمكنك التسجيل في هذا الاستبيان ولكن عليك الانتظار حتى {{sStartDate}} قبل بدء الاستبيان.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
ar: بإمكانك التسجيل لهذا الاستبيان إذا رغبت في المشاركة.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
ar: يمكنك حفظ أسئلة فرعية فارغة ، لكن ذلك سيكون بلا معنى.

en: You must be logged in to access to this page.
ar: يجب أن تكون مسجلا للدخول إلى هذه الصفحة.

en: You must be registered to complete this survey
ar: يجب أن تسجل لتكمل هذا الاستبيان

en: You must enter a valid email. Please try again.
ar: يجب إدخال بريد إلكتروني صالح. حاول مرة اخرى.

en: You must first create a question group.
ar: يجب عليك أولاً إنشاء مجموعة أسئلة.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
ar: يجب عليك تحديد صلاحيات الكتابة على هذه الملفات قبل أن تتمكن من المضي قدما. إذا كنت غير متأكد ما يجب القيام به يرجى الاتصال بمسؤول النظام للحصول على المشورة.

en: You must supply a name for this saved session.
ar: يجب أن تعطِ اسما للجلسة المحفوظة.

en: You must supply a password for this saved session.
ar: يجب أن تعطِ كلمة مرور لهذه الجلسة

en: You need to add answer options to this question
ar: تحتاج إلى إضافة اجوبة اختيارية لهذا السؤال

en: You need to add question groups
ar: تحتاج إلى إضافة مجموعات اسئلة

en: You need to add questions
ar: تحتاج إلى إضافة مجموعات

en: You need to add subquestions to this question
ar: تحتاج إلى إضافة اسئلة فرعية لهذا السؤال

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
ar: تحتاج إلى تحميل%s من الملفات لهذا السؤال.
    هل أنت متأكد أنك تريد الخروج؟

en: You should add some subquestions for your question here.
ar: يجب عليك إضافة بعض الأسئلة الفرعية لسؤالك هنا.

en: You should export your responses before deactivating.
ar: يجب تصدير استجابات الإستبيان قبل تعطيله

en: You should have a great time doing this
ar: ستستمتع بفعل هذا

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
ar: يجب ان تحتفظ بإسم الجدول أو الجداول لتستطيع ان تصل لهذه المعلومات مرة أخرى

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
ar: يجب أن تنشّط الاستبيان فقط في حالة ما إذا كنت متأكدا تماما من أنه قد انتهى تثبيت استبيانك ولن يحتاج لأي تغيير.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
ar: سيتم تحويلك في حوالي 5 ثوان. إذا لم يتم ذلك، انقر <a href="%s">هنا</a> .

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
ar: لن تتمكن من التحديث لأن إصدار LimeSurvey السابق قديم جدًا.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
ar: ستتم إعادة توجيهك إلى تحديث قاعدة البيانات أو (إذا كانت قاعدة بياناتك محدّثة بالفعل) إلى تسجيل دخول الإدارة في غضون 5 ثوانٍ. إذا لم يكن كذلك ، يرجى النقر فوق%shere % s .

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
ar: لقد تم تسجيل خروجك بسبب عدم النشاط. الرجاد الدخول على الحساب من جديد.

en: Your Choices
ar: خياراتك

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
ar: نسخة LimeSurvey الخاصة بك قد انهت فحص اذ كان هناك تحديث متاح بنجاح.

en: Your Ranking
ar: التسكين الخاص بك

en: Your answer
ar: جوابك

en: Your answer must be %s
ar: يجب أن تكون إجابتك %s

en: Your answer must be at least %s
ar: يجب أن تكون إجابتك على الأقل %s

en: Your answer must be at most %s
ar: يجب أن تكون إجابتك على الأكثر%s

en: Your answer must be between %s and %s
ar: يجب أن تكون إجابتك بين %s و %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
ar: إجابتك على سؤال الأمان لم تكن صحيحة - يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Your assessment
ar: تقييمك

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
ar: إن المتصفح خاصتك يعلن انه قد تم استخدامه سابقاً للإجابة عن هذه الإستبانة. سوف نلغي الجلسة كي تبدأ من جديد.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
ar: حجم شاشة المستعرض الخاص بك أصغر من أن يستخدم الإدارة بشكل صحيح. الحد الأدنى للحجم المطلوب هو 1280 * 1024 بكسل.

en: Your choices
ar: اختياراتك

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
ar: يجب أن يتم استيراد بياناتك الآن ، فإن data.frame يدعى  "data " ، والمتغير labels هو سمات البيانات ("سمات (data) $ variable.labels ") ، مثل الخارجية: read.spss.

en: Your data should be imported now.
ar: يجب استيراد بياناتك الآن.

en: Your database is too big to be saved!
ar: حجم قاعدة البيانات كبير جدا على ان يحفظ

en: Your database server password.
ar: كلمة السر لخادم قاعدة البيانات الخاصة بك .

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
ar: اسم المستخدم لخادم قاعدة البيانات الخاصة بك . في معظم الحالات يكون اسم المستخدم  "root" .

en: Your database type is not MySQL!
ar: نوع قاعدة البيانات الخاصة بك ليس الخلية!

en: Your email address:
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Your have to answer the security question - please try again.
ar:  يجب الإجابة على سؤال الأمان - يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
ar: تم تحديث مفتاحك والتحقق منه! يمكنك الآن استخدام ComfortUpdate.

en: Your key is unknown by the update server.
ar: المفتاح الخاص بك غير معروف بواسطة خادم التحديث.

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
ar: لم يتم حفظ كلمة المرور الجديدة لأنها تتطابق مع كلمة المرور القديمة.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
ar: لم يتم حفظ كلمة المرور الجديدة لأن كلمة المرور القديمة كانت خاطئة.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
ar: لم يتم حفظ كلمة مرورك الجديدة لأن كلمات المرور غير متطابقة.

en: Your new survey was created.
ar: تم إنشاء الاستطلاع الجديد الخاص بك.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
ar: تم إنشاء الاستطلاع الجديد الخاص بك. لقد أنشأنا أيضًا مجموعة أسئلة أولى وسؤال مثال لك.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
ar: سيرى المشاركون هذا العنوان في شريط عنوان المتصفح وعلى شاشة الترحيب.

en: Your password:
ar: كلمة المرور الخاصة بك:

en: Your passwords do not match.
ar: كلمة المرور غير متطابقة

en: Your personal settings were successfully saved.
ar: تم حفظ بياناتك الشخصية بنجاح.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
ar: سنقوم بإستخدام لغتك المفضلة أثناء عملية التنصيب

en: Your ranking
ar: الترتيب الخاص بك

en: Your response table will be renamed to:
ar: سيعاد تسمية جدول ردودك إلى:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
ar: لم تُفقد ردودك وقد تم إرسالها إلى إدارة الاستبيان وسيتم إدخالها إلى قاعدة البيانات الخاصة بنا لاحقا.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
ar: لم يتم حفظ الردود الخاصة بك. يرجى الاتصال بمسؤول المسح.

en: Your responses were successfully saved.
ar: اجاباتك سجلت بنجاح.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
ar: جلستك مع خادم ComfortUpdate غير صالحة أو منتهية الصلاحية. يرجى إعادة العملية.

en: Your survey responses have been recorded.
ar: تم تسجيل ردودك بالاستبيان.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
ar: حفظت ردود استبيانك بنجاح. سيرسل لبريدك الإلكتروني رسالة تأكيد. من فضلك تأكد من كلمة مرورك المحفوظة، لأنه لا يمكننا استرجاعها لك.

en: Your survey was successfully saved.
ar: تم تسجيل استبيانك بنجاح

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
ar: سيتم حفظ استبيانك بهذا الاسم وكلمة السر, ويمكنك اكماله لاحقا بالدخول بنفس الاسم وكلمة السر.

en: Your system configuration:
ar: تكوين النظام الخاص بك:

en: Your time to answer this question has expired
ar: مدة اجابتك على هذا السؤال انتهت.

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
ar: {TIME} الوقت الباقي لإجابة هذا السؤال كاد الإنتهاء. يتبقى

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
ar: تجاوز مفتاح التحديث الحد الأقصى لعدد التحديثات!

en: Your update key has expired!
ar: انتهت صلاحية مفتاح التحديث الخاص بك!

en: Your update key is invalid and was removed.
ar: مفتاح التعديل غير صالح و تم حذفه.

en: Your update key:
ar: مفتاح التحديث الخاص بك:

en: Your user data for accessing %s
ar: بيانات المستخدم الخاصة بك للوصول إلى %s

en: Your username:
ar: اسم المستخدم الخاص بك:

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
ar: الإصدار الخاص بك غير قابل للتحديث عبر ComfortUpdate. يرجى التحديث يدويا.

en: Your version is up to date!
ar: الإصدار الخاص بك محدث!

en: Zebra-striped questions
ar: أسئلة مخططة ابيض و اسود

en: Zip error!
ar: خطأ في الضغط!

en: Zip file not found!
ar: لم يتم إيجاد الملف المضغوط من النوع Zip

en: Zoom level
ar: مستوى التكبير

en: Zulu
ar: الزولو

en: addslashes
ar: إضافة \ (سلاش)

en: and
ar: و

en: at question
ar: في السؤال

en: checked
ar: تم الفحص

en: completed
ar: تم الاستكمال

en: default
ar:  القيمة المبدئية

en: deleted
ar: تم الحذف

en: detail
ar: التفاصيل

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
ar: الرقم: المصدر ( "filename " ، الترميز =  "UTF-8 ") في نافذة أمر R ، استبدل اسم الملف باسم الملف الفعلي

en: directory
ar: مجلد

en: equals
ar: يساوي

en: extends_
ar: تمديد

en: gross
ar: الإجمالى

en: having a valid email address
ar: لديك بريد الكتروني صحيح

en: having at least one use left
ar: وجود استخدام واحد على الأقل متاح

en: hh:mm
ar: س : د

en: hours
ar: ساعات

en: if:
ar: إذا:

en: inherited
ar: وارث

en: is
ar: إنه

en: is NOT
ar: ليس

en: is greater than
ar: أكبر من

en: is greater than or equal to
ar: أكبر من أو تساوى

en: is less than
ar: أقل من

en: is less than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: is lesser than
ar: أقل من

en: is like
ar: يشبه

en: is matched (regexp)
ar: مطابق (التعبيرات المنطقية)

en: is not like
ar: ليست مثل

en: minitab method
ar: طريقة المينيتاب

en: mins
ar: دقائق

en: not checked
ar: لم تفحص

en: not having already completed the survey
ar: لم تنهي الإستبيان بعد

en: not having been sent an invitation already
ar: لم ترسل دعوات بالفعل

en: only apply to certain question types
ar: تنطبق فقط على أنواع معينة من الأسئلة

en: or
ar: أو

en: page
ar: صفحة

en: queXML PDF export
ar:  تصدير  queXML PDF

en: queXML format (*.xml)
ar: تنسيق queXML (* .xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
ar: queXML هو وصف XML  لاستبيان .

en: quota language settings
ar: اعدادات لغة الحصة

en: quota members
ar: اعضاء الحصة

en: responses
ar: اجابات

en: running
ar: جاري

en: seconds
ar: ثواني

en: selected
ar: المختارة

en: stable
ar: مستقر

en: table
ar: جدول

en: timings
ar: توقيتات

en: to:
ar: إلى:

en: unknown
ar: غير معروف

en: unstable
ar: غير مستقر

en: valid
ar: صالح

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
ar: للمزيد من المعلومات http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php إذهب إلى

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
ar: يحتوي السؤال على أخطاء تحتاج إلى تصحيح. |  تحتوي عدد {n} أسئلة على أخطاء تحتاج إلى تصحيح.
